Bílá velryba (1956)

Hustonova verzia svetoznámeho diela je dosť vydarený dobrodružný snímok, v ktorom veľryba síce vyzerá ako vyzerá (na svoju dobu celkom slušne), ale v prvom rade to je herecký koncert Gregoryho Pecka, ktorého démonický prejav spolu s hustou atmosférou dotvárajú a vytvárajú podklad pre strhujúci príbeh o pomste. Pravé námornícke filmy vždy majú niečo do seba.

Gigant (1956)

Najdlhší, najrozsiahlejší a najimpozantnejší film z tých troch, ktoré stihol James Dean za svoju krátku kariéru natočiť a v ktorom znova svojím "minimalistickým" a nesúrodým prejavom všetkých na okolo zatienil. A paradoxne v ňom strávil naoko najmenej času. To však nič nemení na fakte, že je to zrejme najlepší film v ktorom sa objavil. Len má zbytočne naťahovanú poslednú hodinu, zopár dej spomaľujúcich scén (jazda na koni pre malé deti, opätovný návrat domov) a chýbajú mu len o niečo viac napätejšie chvíľky. Inak je to však film obrích rozmerov.

Někdo tam nahoře mě má rád (1956)

Film, ktorý v prvopláne bol určený pre Jamesa Deana, no nešťastnou zhodou náhod, ho už nestihol. Na druhú stranu, ale odštartoval kariéru Newmana a moja zvedavosť ako sa s ním popasoval, je to hlavnou príčinou, prečo som si ho vyhľadal. A urobil som dobre, pretože na svoju dobu vzniku to je veľmi vydarená dráma z prostredia boxu a v dobe, kedy ešte svet nepoznal žiadneho Rockyho či Zúriaceho býka to muselo byť dosť inšpiratívne.

Zabíjení (1956)

Vykalkulovaná zápletka, ktorá v mojich očiach bola až príliš dokonalá a bezchybná, až do samotného záveru, ktorý zasa skĺzol mierne do náhody, i keď uspokojivo čestný. Predloha je však zaujímavá, Kubrickova prvotná réžia detto, film ako taký už len tým spôsobom rozprávania príbehu je priam umelecké dielo, ale rovnako ako je chladné zabíjanie, tak isto je chladný aj môj postoj ku Zabíjaniu.

Chyťte zloděje (1955)

Keby sa Hitchcock držal viac špionážnej línie a nie tej romantickej, bolo by to oveľa prijateľnejšie. Skvelý Grant a obstojná Grace - z toho sa dalo pokojne vyťažiť viac. V podstate i tak filmová klasika, v ktorej nie je také napätie ako v iných Hitchových filmoch, ale dá sa to prežiť. Najlepšia jeho spolupráca s Carym prišla však až o štyri roky neskôr.

Rebel bez příčiny (1955)

Má to len jednu chybičku krásy a síce, že nie je rok 1955 a dnes už mladí ľudia akosi nemajú až takú veľkú potrebu hľadať svojho hrdinu v boji proti rodičom, učiteľom a vyšším autoritám a preto mi to občas prišlo až príliš jednoduché a v niektorých scenách som nechápal tú vážnosť a realitu. Rebelstvo Jamesa Deana je i tak stále obdivuhodné.

Slaměný vdovec (1955)

Príjemne odviazaná komédia s jednou, dnes už nezabudnuteľnou scénou. Zvyšok je už ''len'' vtipným dialógom medzi naivnou Marylin (občas to bolo až prehnané) a nemotorným Ewellom, na ktorého mieste by v tej dobe chcel byť snáď každý chlap. Veľký klad vidím vo farebnej verzii, ktorá tomu dáva nádych sladkej romantiky a v tom, že to Wilder všetko poňal a zvládol s ľahkosťou a nadhľadom.

Okno do dvora (1954)

Najtypickejší Hitchcock v jeho najlepších rokoch. Výborný Stewart, krásna Grace, strhujúci príbeh prakticky zo stiesneného priestoru jedného okna. Nikto iný by to pútavejšie nedokázal natočiť. Finále ale trochu pokrivkáva.

Sabrina (1954)

Taká menšia Bogartova druhá Casablanca. Skvelý Humphrey, ktorý nemal žiadny problém prevýšiť svojím umením aj o niekoľko rokov mladších hercov, roztomilá Audrey a švihácky Holden. Pravá romantická zábava, ktorá nevyprchá.

V přístavu (1954)

V prístave sa odohral výborný príbeh. Nielen že Brando je muž činu, ale Kazan je muž rôznorodosti, ktorý vedel čo má robiť. Strhujúca i keď pomaly sa rozvýjajúca snímka, ktorá dokáže chytiť za srdce (Marlon s holubmi na streche) a dokáže aj poriadne vystupňovať adrenalín tým úžasným záverom, ktorý celý film posúva ešte niekam vyššie.