Maltézský sokol (1941)

Perfektná ukážka mysterióznej noir detektívky, ktorej rázne kraľuje charizmatický, výborný a ťažko prekonateľný Bogart a ktorá je zahalená do poctivo temnej zápletky vychádzajúcej z nominácie ovenčeného scenára. Klasika, ktorá človeka jednoducho núti si ju dať ešte niekoľkokrát.

Občan Kane (1941)

Štýlom rozprávania a spracovania musel byť tento film vo svojej dobe určite niečím novým, niečím legendárnym a niečím nečakaným. V dnešnej vlne dramatických filmov by sa zrejme však ťažko vypracovával na výslnie a preto je také zložité ho ohodnotiť. Wellesova premena na magnáta Kanea a jeho postupná transformácia a premena v iba 25tich rokoch je však geniálna. Je to vlastne taký novinársky Krstný otec.

Podezření (1941)

Pri pohľade na Caryho Granta divák vycíti len sympatie. Hitchcock to vedel a náramne to využil pre vystavanie zlomyselného príbehu, kde do poslednej chvíle si nemôžete by ničím istý. Skvelý thriller z dielne majstra.

Jeho dívka Pátek (1940)

Vždy, keď nebol Cary Grant zrovna na obrazovke, tak ma to z neznámych dôvodov veľmi nebavilo. Asi to bude tým, že on bol proste vždy o niekoľko levelov vyššie ako ostatní hereckí kolegovia, lenže pre tento krát to nestačilo, keďže nedostal zrovna dvakrát veľkú porciu času. A ten novinársky zvyšok ma proste tak nezaujal akoby som možno pri pohľade na priaznivé hodnotenia očakával.

Příběh z Filadelfie (1940)

Čo sa stane keď sa dvaja, určite jedni z najlepších hercov svojej generácie postavia proti sebe a snažia sa získať srdce jednej z najlepších herečiek svojej doby? Vznikne krásne romantický príbeh z Philadelphie.

Tom a Jerry (1940) (seriál)

Kto nevidel, nežije. Geniálna, nikdy nevyprchateľná záležitosť, ktorá ma sprevádzala celé detstvo, veľmi často aj dospievanie a keď sa toho dožijem, bude ma sprevádzať aj počas staroby. To už je teraz isté.

Bouřlivá dvacátá léta (1939)

Film zachytávajúci v tej dobe nie tak veľmi staré udalosti, ktoré boli na dennom poriadkom a aj v dnešnej dobe je radosť pozerať sa takýto kus dobre odvedeného filmárskeho remesla.

Hříšní andělé (1938)

Typická krimi od Cagneyho, v ktorej si to ten malý veľký muž znovu celé kradne pre seba v roli nespútaného gangstera, ktorý sa v závere zachová ako správny chlap pre lepší život iných. Chýbalo mi tam možno ešte o niečo väčšie napätie, ale tá charizma všetkých zúčastnených to všetko vynahrádza.

Leopardí žena (1938)

Dialógy, zbesilé dialógy - dôvod, prečo tento film tak šlape. Možno je to sem-tam hlučnejšie než by muselo, ale asi to tak malo byť pre daný účel, a síce pobaviť. Vyšlo to, hoci mestami to u mňa strácalo trošku pozornosť. Avšak dvojica Hepburn - Grant je tak odlišná, sarkastická, až je trefne presná a ohromná. Záverečná scéna na brontosaurovi, bezchybná.

King Kong (1933)

Nespochybňujem, že dnes ide už o filmovú klasiku, ale osobným problémom je to, že ako prvú som videl Jacksonovu verziu, ktorú inak nepovažujem za niečím výnimočnú, ale to porovnanie tam prichádza samo. Starý Kong na svoju dobu určite prelomový, triky občas vyzerajú už vtipne, ale dá sa to. Chýba mu tá citová prepojenosť medzi opičiakom a blondínkou. Avšak na to, že ten film sa blíži k takému veku, akú má minutáž to je všetko akceptovateľné.