Hra o trůny (2011) (seriál)

Čo dialóg, to báseň, čo záber, to pohľadnica, čo slovo, to emócia. Hoci v celej prvej sérii nedôjde k žiadnej väčšej bitke, blížiacu sa vojnu je stále viac cítiť v povetrí, nesie ju vietor a oťažievajú slová, aj pohľady. Vyzerá to tak, že k bitkám typu Statočné srdce nikdy nepríde, čo je asi jediné mínus tohto seriálu. Dosť sa tomu divím, pretože v každom štáte sa nájde aspoň stovec vypatlancov, ktorí sa bez honoráru dorežú a dosekajú chladnými zbraňami. Tvorcom by som odporučil navštíviť festival Wolin v Poľsku, strčiť bojovníkom do rúk iné zástavy, požičať iné helmy a o epické zábery je postarané. Ani tretia séria nestráca dych a atmosféru. Už dávno som nevidel tak podarené kostýmy a komplexný kasting, vďaka ktorému mi žiadna postava nie je vyložene nesympatická.

Obřad (2011)

Zaujímavé je, že až do nejakých dvoch tretín filmu som nechápal, prečo má tento film tak slabé hodnotenia. Paradoxné zasa je, že to, čo ostatných nudilo, som si ja vychutnával. Dialógy a scenár vôbec trochu škripkali, ale celkovo moje hodnotenie zabilo nerealistické, až hororové stvárnenie posadnutosti. Uvýtal by som skôr niečo v štýle "V moci diabla", nakoľo oba filmy sú inšpirované skutočnými udalosťami.

Hitman (2007)

Takýto hitman sa mi veľmi nepáči. Nebudem odcudzovať tupý príbeh a totálnu neoriginalitu, pretože to všetko by som prehltol, keby mal havný hrdina trochu charizmy. Chápem, že s takýmto scenárom neoslovili žiadneho Stathama, či Willisa, ale nemuseli zobrať hocikoho, komu sa hodí vyholená hlava.

Na vlásku (2010)

Animácia je rozprávkovo čarovná, o tom sa nebudem s nikým hádať. Nejak som sa cez ňu ale prepozeral a nevšimol si nejaké to osobytné čaro tohto dielka. Možno som prehnane kritický a možno svoje hodnotenie zmením časom, keď si to pozriem znovu. Konieckoncov, pár krát som sa zasmial. Ja len, že som čakal viac humoru, keďže príbeh poznáme.

Piráti na vlnách (2009)

Táto húličsko-hippie kultúra mi nič nehovorí. Teda okrem zaujímavej hudby, pár dobrých hlášok a veľmi originálneho nápadu, mi film nič nedal. Keď si to ale pustíte na filmovej párty, s uvoľnenou atmosférou, nič tým nepokazíte.

Sociální síť (2010)

Veľa kryku pre nič! Hudba je super, ale nebyť aktuálnej a pre všetkých zaujímavej témy, nebolo by to vystavané naničom.

Gangy New Yorku (2002)

Scorsese vidí dobre aj cez tie dioptrie. Vizuál a farebnosť sú päťhviezdičkové, kostýmy rovnako svojské. Je to presne dôvod, prečo sa mi tak málo jeho filmov páči, pretože sa pozerá iba očami a málo srdcom. Kde sú emócie?

Sbohem, baby (2007)

Ak takto vidí svet Ben Affleck, tak podľa mňa nepatrí pred kameru, ale za kameru. Pozitívne hodnotím strih a hru s atmosférou. O vzťahu Affleckovcov k Bostonu som čítal ešte skôr, ako som videl film. Mal som teda možnosť si ten vzťah všímať a neskôr aj užívať. Rovnako to bolo aj s hudbou, ktorá vynikla len občas, ale konečný pocit z nej je dobrý. Obrovské plus je herecké obsadenie. Casey Affleck je najslabším článkom teamu, ale nie kvôli výkonu, ale kvôli sympatiám a protekčnému castingu. Casey sa mi jednoducho na túto rolu veľmi nehodil. Našťastie ho neposúvajú ro roly neporaziteľného bitkára.

Varieté (2010)

Keďže je príbeh nulový, štvrtina filmu je iba óda na Christinine kozy v tekutom skupenstve (bez podprsenky), štvrtina v pevnom skupenstve (s podprsenkou), štvrtina óda na Christininu tvár a posledná na jej spev. A toto všetko funguje tak, že mi nejak zvlášť nevadilo, že je film o ničom, že o postavách nič nevieme a aj to, čo vieme skôr naznačuje, že sú všetci schyzofrenici a ich správanie nemá hlavu a pätu. Aj to, čo by malo fungovať super, teda spevy, sú zle nazvučené a pôsobia umelo.

Solaris (2002)

Všetci tu píšu poviedky o Clooneyho hereckom výkone. Mne pripadá, že bol nemý ako ryba a ksicht, ktorý je na obale DVD, mal počas celého filmu nezmenený. Emócie sa snažil hrať očami, ale podľa môjho skromného názoru sa mu to nedarilo. Jediné, čo ma núti dať tri hviezdy namiesto dvoch je skvelá hudba. Možno ani nie tak skvelá, ake magická.