Město (2010)

Nevidím žiadnu nadpriemernosť a to najmä nie v scenári, nápadoch, dialógoch. Ben si ale konečne zahral mužskú rolu. Takže to malo prínos minimálne pre neho.

Zase ona! (2010)

Keď už sa zdá, že dej začína byť pritiahnutý za vlasy, tvorcovia ho úplne zaškrtia. Majú len jedno šťastie, že Kristen ide aj táto rola nemotorného káčatka dobre. Hoci, povedzme si na rovinu, režisér vôbec nevyťažil maximum z bane slávnych mien a tvárí. Dokonca ani nezačal tažiť, len ich dal na plagát. Nečudujem sa preto sklamaným divákom a nízkemu hodnoteniu, sú proste oklamaní. Hoci na druhej strane, ak by sme porovnávali tento film s inými komédiami, hodnotenie by nemuselo byť tak slabé.

Doktor Smrt (2010) (TV film)

Stále váham medzi dvoma najlepšími hodnoteniami. Urobené je to bravúrne a to od prvej sekundy filmu, cez titulky a skvelú hudbu. Len neviem, či by som si to pozrel znovu. Možno sa dalo viac pritlačiť a vyťažiť z témy ľudských osudov obetí. Videl som tam priestor, ktorý by veľmi pomohol chápaniu konania hlavnej postavy. Teraz vlastne neviem, čo si o tej postave myslieť. Je kladná? Záporná? Myslím, že presne o toto tvorcom išlo. Nevnucujú mi žiaden názor, len predkladajú fatky a takto sa to má robiť. Čert to ber, či dám štyri alebo päť hviezdičiek, vidieť to proste treba! A to platí pre každého fanúšika kvalitného filmu. Takto má vyzerať sfilmovaná slohová úvaha na tému smrť a strach z nej.

Černá smrt (2010)

Teraz už môžem porovnávať s filmom "Hon na čarodejnice", čo diváci pred rokom nemohli. Vlastne na Čiernej smerti nevidím nič, čím by Hon prebíjala a napriek tomu má vyššie hodnotenie. Myslím, že je to nefér. Sean je dobrý herec s veľkým potenciálom a preto vôbec nemusel hrať Boromira aj v tomto filme. Asi mu už nadobro prischli postavy so šedou dušou, navonok dobré, z vnútra tajomné a niekde v kúte sebecké a zlé. Veď prečo nie, vie ich zahrať. Jeden herec ale film nezachráni. Nepremôže umelú hmlu, ani seriálovú kameru.

Fanoušci (2009)

Zhruba v tretine filmu som si začal búchať hlavu o stenu, keď to už vyzeralo, že Kristen Bell si svoje odohrala a budem sa musieť dívať len na partu amerických pubescentov s poruchami socializácie. Presne som sa videl, ako píšem tento komentár a varujem všetkých fanúšikov Kristen, aby to nepozerali, ale si pozreli jej scény z tohto radšej na youtube. Našťastie sa do deja vrátila a práve vtedy som si uvedomil, že ona môjmu hodnoteniu pridáva jednu hviezdičku navyše. Z toho vyplýva, že ide o film, ktorý je výhradne pre fanúšikov Star Wars (čo rozhodne nie som) a malej časti fanúšikov Kristen (čo som). Nikto iný tam nehrá, nevyniká a nepomáha dobrému nápadu. Emócie tu fungujú ako lampa. Buď sú zapnuté, alebo vypnuté a nič medzi, nič nedoznieva a nič z nich neostáva. Každopádne sa to od komédie možno ani nečaká a keď mám byť úprimný, zopár krát som sa zasmial. Kiež by bola radšej téma filmu Pán prsteňov... :)

Šťastie príde v nedeľu (1958)

Skrátil som si ním chvíľu, s nezaujatým postojom, bez predsudkov a odporúčaní. Môžem povedať, že som nečakal takú kvalitu. Nadýchal som sa z neho starej americkej réžie a kamery, ako by to američania aj natáčali. Jediné, čo ma držalo v našich zemepisných šírkach boli kulisy mesta, čo považujem za kus umenia, vytiahnuť z Bratislavy tak pekné zábery. Nechcem tvrdiť, že by sme tento film mohli porovnávať s Krstným otcom, chcem len pochváliť odvedenú prácu na réžii, kamere, hudbe, výprave,... na Slovenské pomery. Veľmi reprezentatívne.

Čarodějův učeň (2010)

Film viac odnáša, ako prináša. Ľutujem, že som to nevidel v kine, možno by tie farby dávali význam na veľkom plátne a prehliadol by som fakt, že film nemá žiadny dej, štipku originality a aj pocit, že s Nicolasom to ide dolu vodou. Škoda, pretože som jeho prítomnosť v tom ktorom filme považoval za známku kvality...

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Zaujímavé fantazijno, ktorúéby som ale nechcel vidieť druhý krát. Bojím sa len, aby neprinieslo novú vlnu podobných šialeností. Ale veď.. prinajhošom si ich nepustím.

Centurion (2010)

Zdalo by sa, že dve veľmi krásne ženy sú všetko, čo môže táto snímka ponúknuť. Opak je ale pravdou. Tieto ženy by boli ničím, keby neboli obalené v pozlátku krásnej vizualizácie. Bol som nadšený a stále som, možno aj originálnym príbehom, od ktorého som naozaj čakal legendu a nie skutočnú udalosť, ako to niekedy presne opačne prezentujú mnohé historické veľkofilmy. Každý, kto má rád históriu a filmy typu "Statočné srdce" si prídu na svoje.

Agora (2009)

Moje hodnotenie odráža moje rozpoloženie po dopozeraní filmu. Krásny vizuálny zážitok, ktorý by si zaslúžil aj vyššie hodnotenie, avšak historické nepresnosti mi nedovoľujú dať viac. Pravým a skutočným dôvodom ale je, že tvorcovia vkladajú (podobne ako v "Počiatku") divákovi do hlavy silnú myšlienku, resp. svoj názor. V historickej dráme by si mal ale podľa mňa urobiť názor každý divák sám. História je nemenná a mala by sa opierať o známe fakty. Fakty sú tu ale trochu prekrútené do podoby, aby sa to tvorcom hodilo. Tak vzniká dojem, ktorý očividne aj mnohí recenzisti na tomto webe nadobudli, že "zlé náboženstvo" namiesto toho, aby si uvedomili, že "zlí sú len ľudia", že v staroveku a stredoveku boli ľudia krutí, násielie bolo na úrovni každodennosti a to omnoho viac, ako dnes. Konieckoncov, bavíme sa o krajinách s temperamentnými obyvateľmi, ktorí si vždy vyberú cestu náboženstva, kde svoj temerament môžu čo najviac vypúšťať von, formou kameňovania, odsekávania končatín a hláv. Je preto zlé pohanstvo, judaizmus, alebo kresťanstvo? NIE!