Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Je to grafické a dizajnové šialenstvo, ktoré dokáže potešiť väčšinu fanúšikov robotických plechovíc z 80. rokov. Áno, dej je plochý ako hruď Mily Jovovich, ale tá je krásna.

Poslední traper (2004)

Tak toľko, čo hlavný hrdina, sa nenacestoval ani Frodo s prsteňom - smer Mordor. Krásnym na tomto diele je, ako režisér využíva rozpohybované obrázky. Sú ako obrazy umelcov, ale dynamické. V tomto prípade mi vôbec nepekážalo, že chýba akákoľvek zápletka a scenár a že dialógy starých známych sú také bezcitné, ako by sa tí ľudia videli druhý krát v živote. Čo mi ozaj vadilo sú poľovnícke keci o tom, ako je človek potrebný v prírode a udržiava rovnováhu divočiny. Predsa to, či nejaký živočíšny druh prežije nijako neovplyvní fakt, že niekoľko jeho kusov odstrelí lovec. On v skutočnosti nevyberie najslabšieho jedinca, sám sa v obchode chválil, že ulovil veľkého rysa. Príroda sa reguluje sama. Prežijú najzdatnejší jedinci každého druhu, z predátorov najlepší lovci a predátor nevrhne viac mláďat, ako by ich revír dokázal zasýtiť. Človek je v prírode na obtiaž, je to parazit. Myšlienku - vziať si toľko, koľko z prírody potrebuješ - s tou sa stotožniť viem. Scenár je v tomto taký slabý, že si v týchto dvoch tvrdeniach odporuje. Ako psíčkara ma tento film hrial pri srdci. Nenechajte sa ale opantať romantickou predstavou, že husky bude kráčať desať krokov za vami. Je to nezávislé plemeno, so silným loveckým pudom, ktoré si rado robí prechádzky bez dovolenia...

Lovci lesných tíšin (2010) (TV film)

Unikátne zábery NAŠEJ prírody, našich vlkov a rysov. Za tieto zábery má autor u mňa veľký rešpekt a úprimnú vďaku.

2 $ocky (2011) (seriál)

Jediný seriál, ktorý môže konkurovať kadencii vtípkov je Big Bang Theory. Tento seriál by návzom celkom vystihol Bang Bang Theory. V inom sa ale na BBT samozrejme nechytá. Humor je svojský, pubescentne perverzný, mne sympatický. Čo sa mi ale páči najviac je, ako sú postavy odohrané. Hlavné postavy sa takmer neustále smejú na vlastných vtipoch, čo na mna pôsobí veľmi uvoľnene a realisticky. Obe hlavné predstaviteľky majú sexy úsmev, Caroline je správne šialená a Max správne drzá a tajomne príťažlivá a je to zrejme aj dôvod, prečo hodnotím plným počtom hviezd. Umelý smiech publika vďaka tomu nepôsobí až tak vtieravo.

Drsný šerif (2012) (seriál)

Zabudnite na CSI, na poldňové obchádzanie mŕtvoly a miesta činu, fotografovanie, stery DNA, dokonca aj na mobilné telefóny. Toto je oldschool, kde hrá hlavnú rolu dobitý truck, guľovnica, zasnežený širák a dedukcia. Je pekné vidieť, že v USA zamestnávajú aj obyčajných ľudí, bez špeciálnch superpsychoschopností. Dokonca mestečko ani nespadá do tej kategórie miest, kde je viac vrážd ako počet obyvateľov. Tento seriál je zaujímavý práve svojou obyčajnosťou, ale moju pozornosť rozhodne má.

Zlo (2012)

Nechcem patriť k tým, čo pridali jednu hviezdičku len zato, že ide o domácu tvorbu. Chcem byť objektívny. Tvorcovia navodili veľmi hutnú a desivú atmosféru. Tú dosiahli bez efektov, čisto psychologickým rozložením jednoduchých blikačiek žiaroviek, padaním svätých obrázkov, hrou so svetlom a tieňom, skrátka to všetko môžem a hodnotím pozitívne. Herecký výkon vlasatého pána domu mi však vôbec nesedel a ako jediný pôsobil umelo a hrane. Čo však treba skutočne vytknúť tvorcom je, že nepriniesli nič originálne, okrem mŕtvych zvieratiek podľa Starého zákona. Akákoľvek originalita by mala u mňa za následok zvýšenia minimálne o jednu hviezdičku. V dobe, keď sa už čiernovlasej paničky s roztečenými očami po diskofláme, v bielej nočnej košeli neboja ani deti, to ale nemôžem urobiť. Desivejšie by naozaj pôsobila aj zápletka typu filmu "Its", kde boli živé nudiace sa deti strašidelnejšie ako táto nána. Určite by som sa nebránil pozrieť si niečo podobné znovu, na mieste tvorcov by som ale vychádzal z nejakej známej slovenskej povrávačky, ktorá už má v nejakej zašitej dedine vytvorenú legendu. Čerpať možno z internetových diskusií, je ich dosť.

Hannibal (2013) (seriál)

Seriál je svojim spôsobom pomalé dávkovanie skrípt odboru psychiatrie a dlhé ponímanie o tom, ktorý psychiater je zároveň najväčším psychopatom. Niečo tak zaujímavé na obrazovkách a monitoroch rozhodne chýba. Zábavnosť jednotlivých častí je ale tak nevyvážená, že by som sa vôbec nedivil, keby to ľudia v polovici série vzdali. Nebyť mojej manželky, ktorá seriál hltala viac ako ja, asi by som to zvdal aj ja. Tvorcom sa úspešne darí nevyvolávať odpor z Lectera, ten pôsobí sympaticky. Má podmanivý akcent a vystupovanie. Myslím si, že Mikkelsenovi dali túto rolu pre jeho hlas a prejav, najmä pri jedení. Očarujúce zásady stolovania ukázal už vo filme LOV. Ešte som nevidel nikoho, tak chutne jesť. Až to vyvoláva zvedavosť po chuti ľudských orgánov... hmmm

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Nie každý má dostatok empatie, aby ho neurazil kontroverzný koniec filmu. Rozohraná partička medzi Balom a Crowom má dosť hlbokú psychológiu na to, aby som celý záver nehodnotil negatívne. Ben Wade sa snaží svojimi neustálimi otravnými rečami presvedčiť celú skupinu, že jeho skutky nie sú tak čierne, ako by sa zdalo. Tieto dialógy a odkrývanie osudu dana Evansa majú ale opačný efekt a je to Ben, ktorý mení myslenie a rozhodnutie. Týmto vlastne skláňam poctu aj Crowovi, ktorého kvality subjektívne väčšinou prehliadam - tentoraz ale klobúk dolu.

Spojenectví rysů (2010) (TV film)

Slabšia zvuková stopa a občas veľmi divný strih trochu zahmlievajú kvalitnú prácu za kamerou. Zábery rysov sú unikátne, ako aj celý projekt, preto hodnotenie nechcem znižovať, hoci by to bolo adekvátne. Trochu éterickej hudby, ako to robia ostatní slovenskí dokumentaristi, by vôbec nezaškodilo. Výpovede Miloša tak pôsobia bez emócií, hoci nepochybujem o tom, že prežíval smútok. Som si však istý aj tým, že sa manželom veľmi uľavilo, keď sa rysíčatá konečne osamostatnili. Asi by som sa ako autor vyhol otvoreným otázkam v závere typu zloženia stravy týchto dravcov. Dokument tieto informácie už mal obsahovať a ak ich nemám, neupozorňujem na to, že som ako strážca divočiny nedal na rozbor trus po troch dňoch Lízinho výletu do prírody. Každopádne oceňujem prínos kvalitnými zábermi, nie informáciami.

Jack a obři (2013)

Konečne dostal Glumov brat trochu významnejšiu rolu, hoci len ako druhá hlava hlavného záporáka. Manipulovať tak s príbehom, dopadne tento film u mňa rovnako ako Janko a Marienka. Našťastie základy rozprávky ostávajú pevné a originálny zvyšok sa mi celkom pozdáva. Pozeralo sa na to dobre, obri boli originálni a nebyť gýčových kostýmov ľudí, nemal by som filmu čo vytknúť.