Vrah mezi námi (1931)

Das alte deutsche Reich von der Maas bis an der Memel hat tolle Filme gemacht!  Celkem mrazivý krimi thriller z posledních let Výmarské republiky. Z filmu jde cítit jisté napětí a neklid v tehdejší společnosti, které vyústilo o dva roky později v nacistickou diktaturu. V ulicích Berlína řádí dětský vrah a všichni se snaží jej dostat. Policie má precizní německé metody - grafology, psychologický profil, daktyloskopické důkazy, prostě vše naprosto pünktlich. Místní mafiáni si však najdou něco lepšího - využijí všudypřítomné žebráky, aby sledovali každou ulici a každého podezřelého, který bude mluvit s dětmi, což se nakonec ukáže jako výborný tah. Pak už to bylo jen o nervy, kdo toho magora chytí dříve a kdo jej odsoudí. Zatím můj nejstarší film, který jsem si pěkně zkouknul od začátku do konce a zanechal ve mně hluboký dojem. Ve scéně z jednoho zapadlého podzemního klubu ve kterém je provedena razie, by se mohla současná garnitura inspirovat v kontrole dodržování opatření proti té nejhorší pandemii  všech dob - prostě zablokovat vchod a po každém chtít průkaz o bezpičfekčnosti.

Zelenáč (1990)

Ale jo, celkem dobrý film. Charlie se změní z posraného zelenáče na s ničím se neseroucího profíka a vytříská celý bar. Zato Clinta spoutaného na židli na konci vojede krásná antihrdinka . Celkově byl ten konec dost divný a roztahaný.

Poklad na Sierra Madre (1948)

Naprosto skvělý, úžasný, zábavný a poutavý film. Takový ten film, u kterého zapomenete na nějaký čas a plně se do něj ponoříte. Každou chvíli jsem jen čekal, co se stane, co se pokazí, kdo se objeví a kdo umře. Líbil se mi už začátek v tom malém provinčním městě, kde Dobbs žebrá o žvanec pro chudého Američana, až dostane práci na montáži od typického kapitalisty, který vám sice nabídne práci, ale k výplatě se jaksi moc nemá. Taky dopadl přesně tak, jak by podobní vykořisťovatelé měli dopadat vždy a všude. No a pak společně s Curtinem potkají starého mazáka Howarda a dobrodružství ve vyprahlé a suché krajině Sierra Madre může začít. Ovšem zlato pomátlo už nejednu mysl, a ani tady to není výjimka - Dobbsovi z toho totálně jebne, začne se chovat jako paranoidní a přecitlivělý kretén, ale kdo s čím zachází, s tím také schází, že jo. Jedno z ponaučení tohoto filmu je, že "pro dobrotu na žebrotu", ale také "pro špatnost na věčnost".

Donnie Darko (2001)

Viděl jsem poprvé a rovnou tu režisérskou prodlouženou verzi a film dělím na dvě složky. Samotná osobnosti Donnieho v podání Jaka Gyllenhaala, která mi byla velice sympatická svou psychickou poruchou, vidinami, halucinacemi, upřímností až prostořekostí. Souhlasil jsem s ním v tom, že emoce nelze dělit jen mezi lásku a strach, základních emocí je totiž asi pět - strach, zhnusení, nenávist, překvapení a láska. A jak myslí na Ženatého se závazky a hlavně na to, jak by šukal Christinu Applegate, to máme taky dost společné. Za to dávám pět hvězd. Avšak má hlava skopová moc nepobrala ta poselství o konci světa, padající motory od letadel, odporné králíky jako přítele Franka, cestování v čase, malé červí dírky před hrudníky, a jakoby zacyklený/uzavřený příběh. Nic z toho jsem plně nepochopil a měl jsem z toho špatný pocit jako při nedávném sledování Lynchova Lost Highway. Za to dávám tři hvězdy. No a dohromady to dává prosím pěkně výsledné čtyři hvězdičky.

Kontakt (1997)

Souboj věda versus víra neboli Ellie versus Hadden, kteří ovšem najdou jisté usmíření v posteli a to proto, že Haddenovi vadil celibát. No s jeho vzhledem se mu nedivím, u mě by byl celibát jistou formou vysvobození. Dojemný příběh smrti otce, který Ellie přivedl k astrofyzice a bohužel velmi brzy nato zemřel, ale ani ve snu by ji nenapadlo, že se s ním ještě někdy sejde. Signál, na kterém se nacházel Hitlerův projev mě velice zaujal, chvílemi jsem si myslel, že je to jakési vyhlášení války pozemšťanům. Skrýval se v něm však návod na sestrojení vesmírného korábu, které je schopno přenést pasažéra v kapsli pomocí červí díry světelné roky daleko. O hereckých výkonech se ani bavit nebudu, protože Jodie Foster je zárukou kvality. Přesto jsem od tohoto snímku čekal možná trošičku více, ale zase nemůžu mít vše, že.

Od soumraku do úsvitu (1996)

Začíná to jako útěk dvou kriminálníků ba bratrů před spravedlností, lemovaný spoustou mrtvol. V půlce se to obrátí a stane se z nich i z jejich nebohých rukojmích štvaná zvěř v jednom pochybném mexickém klubu. Kventyn vypadá jako solidní úchyl a už chápu, proč jsou i jeho filmy tak úchylné. Juliette Lewis je krásná jako vždy a Selma Hayek umí pěkně tančit, kozí ovšem neukázala, a navíc se z ní stal upír. Prostě totální šílenost bez hlubšího smyslu.

Kulový blesk (1978)

Pravou a výbornou brazilskou kávu bych si určitě dal. Ale určitě bych nedokázal zorganizovat takovou náročnou akci na rychlé přestěhování dvanáct rodin, zato však bych si určitě nespletl živého člověka s mrtvým. A Rudolfa Hrušínského, toho mám tuze rád.

Svědek obžaloby (1957)

Tak tento film mě i přes své stáří dost bavil, a to od začátku do konce. Lišák Wilfried je prototypem hrdiny, který si dělá vše podle sebe, neřídí se nařízeními doktorů ani neustálým dohledem paní Plimsollové, pašuje doutníky a brandy a vezme si náročný případ obvinění z vraždy. Obžalovaným je charismatický hezounek, který nemá o ženské nouzi, hlavně o ty hezké, což vyplyne na konci příběhu. Těch zvratů tam bylo celkem hodně, ale prozrazovat je samozřejmě nebudu. Já mu celou dobu věřil, že je nevinný, ačkoliv jsem hetero a ne hloupá kundička, která by z podobného elegána jako byl Leonard zvlhla a provlhly by z toho i troje tepláky. Takže shrnuto - film je napínavý, nenudí, plynule ubíhá a párkrát jsem se i upřímně zasmál.

Lost Highway (1997)

Tento film mě upřímně zklamal. Čekal jsem napínavé drama, nějaké ty vraždy, a propojení osudů hlavních hrdinů na nějaké ztracené dálnici. Místo toho jsem se dočkal slibného začátku, obtěžování neznámým stalkerem s videokazetami, dobrého sóla na trumpetu, to ještě šlo. Ale jinak to byly zmatky, černá obrazovka, sex, soulož, kozi, automechanik Pete, sex, soulož, kozi, zaražená skleněná tabule v hlavě, mafiánský boss jdoucí po svém šikovném automechanikovi Petovi kvůli sexu, souloži a kozám a nakonec hořící dům někde na pláži. Dohromady to prostě nedávalo smysl. A kdybych věděl o tom všudypířítomném sexu a kozám, tak jsem si nemusel předtím pouštět edukační video na PornHubu.

Gentlemani (2019)

Další film od mistra Richieho, který mě velice bavil a celkově potěšil. Sice už to není taková nostalgie jako Podfuck a Sbal prachy a vypadni, ale přesto má tento snímek hodně co do sebe. Takovou obrovskou podzemní halu plnou trávy bych chtěl taky mít, akorát já bych to všechno zhulil a na prodej by mi nic nezbylo. A jak říkal Mickey, tato droga nikoho nezabíjí, na rozdíl od těch svinstev, která prodávají jeho konkurenti. A to doupě smažek, to jsem viděl prosím pěkně i u lidí, kteří se oddávají jen tomu legálnímu a společensky schvalovanému alkoholu. Král džungle musí ctít zákony džungle a starý lev by měl uvolnit místo mladému a silnému. Krále Mickeyho se snaží svrhnout kde kdo, ať už ten miliardář Matthew nebo ruští oligarchové, na něj jsou však díky jeho schopné pravé ruce Rayovi všichni krátcí. A postava Kouče v podání Colina Farrella je taková třešnička na dortu toho všeho. Taky patřím do té staré školy, která si potrpí na balení jointů s tabákem a tvrdé drogy ji nezajímají.