Sociální síť (2010)

Vskutku zajímavý filmeček, který díky Fincherově režii dostává úplně nový rozměr. Navíc herci hrají jako o život, scénář jim dává náležitě vyniknout, ale hlavně mi opět (jako vždycky) Fincher ukázal, proč je nejlepší režisér, jakého jsem kdy zažil. /90%/

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

U první části byl největší problém v tom, že se celý děj neuvěřitelně táhl, v té druhé je právě nedostatek stopáže Yatesův největší nepřítel (jen letmý záběr na mrtvé těla jistých hlavních postav mu prostě odpustit nelze), navíc finální souboj s Voldemortem mě docela také zklamal... Proto musím poslední film téhle ságy zařadit do té horší poloviny (konečné pořadí filmů by u mě vypadalo takto 3,2,1,5,8,4,6,7), ale i přesto všechno jsem se skvěle bavil a za mě je to důstojné zakončení tohoto světového fenoménu... /75%/

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Ta slabší půlka toho, co mělo přijít. Těžko říct, jak bych nahlížel na film jako samostatné dílo a nikoliv jen poloviční zážitek kráčejících lidí, co popírají charakter a prakticky všechno. Střet ambicí natočit nejdospělejší díl série nevyšel, protože krom toho někoho nenapadlo nic zajímavého, co se tam má dít. Jednoznačně nejhorší díl série. /50%/

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Temně temná temnota. Aneb když chcete jen vizuálně udělat temno už tak dost temné, až vám z toho vyjde šedá. Bohužel moc není co řešit a krom jistého testování přátelství není moc zajímavé sledovat, co se ve filmu děje. A nenapraví to ani velmi osudové finále. /60%/

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Konečně naplno projevená dospělost samotného protagonisty i světa. Drsná, temná a naprosto Harryho charakter testující podívána, která má blízko směřovat k tomu nejlepšímu z této série. /80%/

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Škoda té mezi-výplně, která místo aby pracovala s tím, co podložil třetí díl, raději vrací Harryho do předchozího stavu. Máme tak dva filmy o pubertálním prozření, kdy oba fungují jednotlivě, ale rozhodně ne pospolu. A co si budeme, tady se přikloním k předchozímu. Jinak ale samozřejmě jde o zábavu, když člověk musí ignorovat to, že budování světa se vymýšlelo zřejmě za pochodu a o nějakém "turnaji" nepadla ani zmínka. Jenže i tak to nenudí, je to svižné a hlavně zábavné, takže navzdory výtkám spokojenost. /70%/

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Jako malý jsem "Tajemnou komnatu" hájil pořád a měl jsem ji rád víc než třeba první díl. Má totiž tolik nepřehlédnutelných elementů, které nedovolují jít níž. A je jedno, jestli to je primárně temnější atmosféra, naprosto děsivé momenty, fantastický kouzelnický souboj, nebo velmi nervy drásající finále, retro(spektivně) laděné výlety do minulosti... Ani teď zkrátka nemůžu ten film nemít rád. Prostě to nejde. /90% + FILM ROKU/

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Hrozně mě baví jak Harry objevuje svět čar a kouzel. Celkově mi tenhle a druhý díl přijdou víc pohádkové než ostatní, což neberu jako špatnou věc, právě naopak... /85% + FILM ROKU/

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Kdyby mi někdy dal otázku "Jaký díl HP považuji za nejlepší", neváhám ani vteřinu. Třetí díl je příběhově naprosto důsledný, ale hlavně vizuálně nenudící a každým záběrem překvapující. Alfonso Cuarón prokázal Harrymu medvědí službu, kdy dokázal udělat ten pomyslný most mezi dětskou naivní pohádkou a regulérním dospělým drámem. A udělal to v tak vizuálně podmanivém kabátu plného nápadů (kamera, co projde zrcadlem), že už jen proto se jedná z mého pohledu o nejlepší a nejlépe natočený film z této série. /95% + FILM ROKU/

Spalující touha (1999)

Po "Vesmírné odyseji" jsem byl připraven na nejhorší… Ale nakonec jsem vlastně trochu překvapen. V podstatě je to zase další film pro detailisty. Kubrick se pitvá ve všem, co zdánlivě nemá žádný smysl. Jako by hlavní dějovou linku načrtl během první 20minutovky, pak si odskočil na velkou (hódně velkou - narážím na brutálně přetaženou stopáž), po svém návratu si nerozpomněl, co chtěl původně tvořit, a jen plácal a plácal zbytečné, zdlouhavé scény na ten nějaký, připouštím však, že poměrně zajímavý základ. Jakkoliv ke konci dotahuje to rozjeté něco, furt je to ve své podstatě dost slabé a obyčejné. Pochválit mohu výkony obou hlavních aktérů, tedy tradičně skvělého Cruise i překvapující Kidman. Když hráli spolu, mělo to většinou aspoň nějaké grády (scéna, kdy Nicole vykládá svůj mrazivý sen). Jenže třeba takový blok, kdy se Cruise toulá městem a neví, jak by se asi, tak mohl kdysi nevěrné manželce pomstít, mě přímo doháněl k šílenství. Z jednoduchých scén tu Kubrick prostě neumí udělat scény zábavné, navíc scénář je často přitroublý, a tak ho ani herecké výkony nezachrání. Zkrátka a dobře, Kubrick si na stará kolena zašpásoval, ale o nějakém veledílu nemůže být řeč v žádném případě. /40%/