Vyšehrad: Fylm (2022)

Brutální kravina plná humoru na hraně únosnosti a šílený výplach mozku, ale také jedna z nejlepších českých komedií tohoto ražení za poslední léta. Na seriály se téměř nedívám a tak jsem znal Laviho pouze z vyprávění a jsem nadšený. Jakub Štáfek do role vypatlaného fotbalisty skočil po hlavě a všechno jsem mu věřil. Stačí se jen bavit ostrým humorem za čarou, který však jistě není pro každého. /70%/

V zajetí démonů (2013)

Wan je mistr režisér, o tom žádná. Zvládá svoji práci ve všech žánrech a rovinách. Strašení do třetice, tentokrát už nedopadlo tak grandiózně, pro mě, jak pro spoustu jiných diváků... Ono co do toho filmu chcete ještě vlepit? V "Insidious" a "Zlověstném tichu" se Wan jednoznačně vyčerpal, umístil na plátno veškeré možnosti "strašení" a už prostě v tomto snímku nevěděl přesně kudy kam. Kupodivu netlačil tolik na pilu jako v "Insidious" a ono to na spoustu diváků zapůsobilo. Zvukové efekty dělají svoje a lidé trávící v útulných křeslech svých 1+1 bytovek u PC jsou najednou vystrašeni z velkých místností, otevřených prostor, zákoutích, starého nábytku a všemožných zvuků, pazvuků a bouchání, které se občas odněkud ozvou... Budiž toto pro moderního diváka zřejmě překvapivý objev, na mě tohle absolutně nepůsobí. Kde je problém nevím, jestli u mě (že nemám strach?) nebo u režiséra (že mě neumí postrašit a vylekat?). Wan se opakuje, vykrádá a s přesností na 5 vteřin se mi dařilo určit, kdy kde, co či kdo bouchne, zmizí pod postelí nebo ve skříni. Už tyhle dva blbé kusy nábytku, které se objevují v bubáckých filmech odjakživa mě opravdu nudí... Pod postelí NIKDO není!! :-) Co by tam kdo dělal, je tam jen nepořádek. Ve skříni, pokud ji používáme taky nikdo není, maximálně kočka... Obrátky ale film dostane ve třetí třetině, kdy už jde do tuhého, duch či co to je za potvoru, si nebere servítky a jasně si jde za svým. Vymýtání je masakr, mám jen slova chvály. Celé je to jako by realistické, jako bychom sledovali záběry skutečnosti. Závěrem Wan potěšil, to ano a zvedl u mě laťku o bod víc, protože jinak to byla nuda. /70%/

Frankensteinova armáda (2013)

Osobně jsem byl velmi mile překvapen a postupem stopáže velmi mile až zaskočen!! Sice jsem doufal v něco zábavného, ale takovou porci šílenství jsem vůbec nečekal... Tohle je fakt dobrý horor, který sice obsahuje trochu lacinější GORE, ale o to tu nejde. Jde o stísněný pocit v katakombách, amatérskou "found footage" kameru, úžasné ozvučení, a hlavně perfektní monstra, která se na vás hrnou ze všech koutů a vypadají fakt úžasně. Ten film se povedl, za žádný trash bych ho nepovažoval (sám moc dobře vím, jak může vypadat "trash"...), je to regulérní kvalitní horor pro každého příznivce tohoto žánru. A kolik do toho, kdo vrazil dolarů je mi naprosto ukradené, tohle je prostě kvalita!! /80%/

Země mrtvých (2005)

Romero využil všechny svoje nabyté kvalitní zkušenosti a dokázal, že rozhodně nepatří do starého železa. Film je v podstatě ve všech směrech velice vyrovnaný, ať jsou to herecké výkony, děj, spád, akční scény, masky, gore scény, tradiční kritika společnosti... Prostě všechno tak nějak šlape na velice kvalitní úrovni. Není to však výjimečná bomba, vzhledem k například Snyderovu remaku "Dawn of the Dead", který je mnohem dynamičtější, nebo "28 týdnů poté", který je mnohem depresivnější... /70%/

RoboCop 2 (1990)

Neuvěřitelně povedené pokračování prvního dílu, při jehož sledování se ani nechce věřit, že na něm nepracoval již Verhoeven. Detroit zažívá stávku policistů a je zamořen kriminalitou všeho druhu. Robocop dostává pomocí intrik zprvu trochu na frak a film se zlehka dotýká i úvah ve stylu "Ghost in the Shell", aby se nakonec rozjel v brutální akční jízdu plnou neuvěřitelně ulítlých, absurdních, komických, metaforických, varujících, ale hlavně zábavných scén, kdy ve finále Robocop vyrve rukou nepřátelskému robotovi živý mozek z kovového těla a rozbije jej o silnici. Snad nejšílenější scéna mi přišla transplantace gangsterova mozku, kdy se mozek, na něm oči a mícha v lahvi s roztokem dívá na svoji lebku a obličej, který drží lékař stojící naproti němu... Prostě úlet a nářez, každopádně "Robocopa 2" považuji již jen za pokračování úspěšné jedničky, která měla být zejména kritikou než komerčním trhákem. A z toho i vychází moje hodnocení u obou dílů. /65%/

Dej mi své jméno (2017) odpad!

Film zábavný zhruba tolik, jako návštěva archeologického muzea. Nuda, plytké dialogy, samoúčelné střídání tří různých jazyků v jednom rozhovoru, vyprávění příběhu odnikud nikam. Většina scén zbytečných, děj nikam neposunujících. Po 40 minutách film zrychlen, po hodině vypnut. Je to v podstatě úplně stejné jako "Moonlight" – Další film vytvořený na objednávku, aby zabodoval u samozvaných odborníků a vyhrával ceny předávané dojatými rádoby kritiky a celebritami. /5%/

47 róninů (2013)

Film mě velice mile překvapil, příliš jsem od něj neočekával. Zasazení do fantasy světa kouzel, magie a až "pohádkové" atmosféry zpočátku trochu vadí, ale později jsem si zvykl a bylo to příjemné. Můj obrovský japonský oblíbenec, kterého jsem poprvé viděl porcovat ninje za socialismu ve filmu Šógunovy ninjové Hirojuki "Henry" Sanada, mistr řady bojových umění a boje s mečem kendo, se dokáže stále ohánět mečem rychle jako za mlada a k tomu mu sekunduje nevýrazný, ale ani ničím nevadící Keanu Reeves. Tihle dva si film evidentně "rozdělili" na pasáže, kde vždy jeden vystupuje do popředí a pak zase ten druhý. Atmosféra úžasná, hudba také. Co mi ale vadilo, tak příšerné digitální efekty, které jsou opravdu špatné a připomínají nějakou videohru. Tak moc mi to vadilo, že tomu nemohu dát, proto plný počet... Ale jinak řežba od začátku do konce, film byl "odkrven" pro možnost přístupnosti mladším divákům, ale jinak prostě za mě super!! /75%/

Amazing Spider-Man 2 (2014)

"Fighty"... "fighty, fighty a fighty..." To je jediný důvod, proč na tyhle komiksové kousky koukám... Postavy znám nazpaměť z komiksů a videoher, dějově je to pořád to stejné a závěr jasný od začátku. No zde závěr teda tvůrci totálně dojebali, ale už mi to bylo jedno... jak naznačuju, dávno jsem rezignoval na děj a postavy tak, jak by měly držet pohromadě v rámci filosofie komiksu... Každopádně "fighty" jsou v této verzi Spidermana absolutně úchvatné a berou dech, temná atmosféra a vizuál se mi zamlouval. Spiderman ještě o něco málo u mě trumfnul dvojku Captain America, který to řezal taky hodně slušně. Beru to tak... Asie má kung fu a karate flicky se známými bijci, USA komiksový digitální trikový řežby. Komiksy miluju a akci taky. Takže když zrovna není něco z Asie, rád se zabavím u něčeho takového, jako je tento kousek... Film 1*, fighty 3,5*... /75%/

Daredevil (2015) (seriál)

Je to dobré na rychlé zhlédnutí, energické souboje a temná atmosféra. Ale časem to začne být repetitivní, bez nápadu, bez vývoje, stále to stagnuje "kdesi"... Ale hodně fajn seriál. /75%/

Moonlight (2016) odpad!

Brutální nuda, která se tváří, že trvá věčnost. "Moonlight" je snůška klišé, které dohromady ani nefungují. Drama se tu rozplývá ve statických scénách bez energie a jakéhokoli napětí. K postavám se nedá vytvořit vztah, protože buď rychle zmizí, nebo se promění natolik, že se jedná o někoho úplně jiného. Queer motiv je tu čistě účelový pro přitáhnutí jiného publika, což mě na filmu točí nejvíce. "Moonlight" je přesně ten film, u kterého by se dalo říct, že kdyby se odstranila gay identita hrdiny, nikoho by snímek nezajímal. Chiron být gayem vůbec nemusí, je jím jen z toho důvodu, aby se namíchal perfektní koktejl černošské mizérie v USA pro film. Ta účelovost bije do očí až moc nepříjemně. /5%/