• Krátkometrážní

Frankie a Johnny (1991)

Tu sa prekrásne potvrdzuje, aká velerelevantná je v romantickej komédii hladko a životne napísaná dvojica a nemenej potom jej herecké obsadenie. Nemusia to byť ani ničím originálni ľudia, no ak dýchajú, ozaj dýchajú, už prirodzene získavajú nejaký ten punc špeciálnosti a upriamujú na seba všetku pozornosť. Frankie a Johnny predstavujú také postavy- dvoch priemerných ľudí, ukrutne osamelých, nie zrovna úspešných, každého so svojou vlastnou spoločensky zúfalo neojedinelou históriou. Pfeiffer a Pacino z nich vyčarovali 2 jedinečných ľudí. Svoj šarm a nasadenie zapriahli a navzájom prepojili, a donútili nás tak čeknúť v dosahu všetky zástrčky a spotrebiče či sa nám náhodou niečo nepáli :) a zatopili nás citom a tichou závisťou. A žánru priniesli absolútne neopakovateľný milostný pár. Frankie a Johnny. Ešte aj poučili ste nás. Obyčajne, opakovane, nenútene, zvodne. Parádne ste nás poučili(!) 90%.

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Ako Pacinovi odtuší jedna z postáv pri nastupovaní do helikoptéry: "Zohni sa! Je tam ešte meter rezerva!" :) tak činím i ja a odtuším, že táto súdna dráma rovnako nejaký ten meter v rezerve má. Možno si toho priveľa vzala na plecia, ktovie, no isté u mňa je, že často kalkuluje a priveľmi sa snaží dorážať. Napriek tomu je zaiste nadpriemerná. Tešiť sa budete z oduševnených výkonov, niekoľkých úchvatných scén a tradične čertovského Pacina. Tomu, aká je v praxi spravodlivosť falošná šľapka, porozumiete dokonale. Povstáva však otázka: stačí to? Ale predovšetkým: do akej miery je pán Norman Jewison spravodlivý??? Bližšie k 4*, ale 4* proste nie.

V Bruggách (2008)

Aby bolo jasné, ja milujem čierny humor. Som z neho totálne namäkko. V Brugách sa jeden ale nestrasie pocitu, že je ho akosi primálo, obzvlášť toho niečím originálneho..... Aspoňže tie Brugy sú takou bohovou prdelí světa, že vítajú každý impulz robiť si z nich prdel :). Aspoňže Farrell vie plakať tak mužne:). Aspoňže sa (všetci) "morálni" šéfovia nekrčia v kancli :). Fiennes z toho ale vytlačil šťavu!!! 70% Asi najrýchlejší spôsob ako si Brugy znechutiť alebo zamilovať:).

Eros (2004)

Ruka 2*, Nebezpečný vývoj udalostí 2*, Rovnováha 4* Priemer je teda ***, a je bezpredmetný. Rovnováha: Tento filmík môže byť o sexuálnych potrebách i sexuálnej obsesii, i o láske, no aj tak v ňom sexuálna rovina spolu so sexom (nezobrazeným) slúži len ako vyjadrovací prostriedok a Rovnováha je v prvom rade o tej sem-tam prekliatej :/ KOMUNIKÁCII. Soderbergh sa vysoko vymaňuje. Soderbergh ma presvedčil. 4*

Hoří, má panenko (1967)

Nie sú to pre mňa jasné 4*, skôr sa to k nim blíži. Téma u mňa na viac nemá, to je celé. Panenská:), láskavá zábava po celý čas.

Tusalava (1929)

Nechajte sa unášať temnými prúdmi a do významu si dosaďte, čo sa vám páči alebo sa len nechajte unášať, ono to k niečomu povedie.:) Mámivé a depresívne a invenčné. "Pohlcujúce" a "hypnotické"- ako sa už "kolegovia" stihli vyjadriť. Pripomína mi to časy gymnaziálne a môj odpor k biole- ako ma zakaždým mrazilo pri pohľade na svoj biologický zošit, ešte viac pri jeho otvorení a ešte viac v prípade -tipujete správne- márneho memorovania jeho márneho obsahu..... A tiež mi to pripomína, to nemožno vynechať!, vracajúcu sa nočnú moru: ako nás cieľavedome nútili kresliť tie šialené obrázky.....Fuj!!! :´)

Once (2007)

Ako romantická dráma nič moc. Poviem vám prečo. Je to tým, ako je tento vzťah poňatý- zásadné city na nás príbeh len tak vybafne a hneď ich posiela do zabudnutia- je to život, a tento civilný hudobný kúsok sa ho pokúša napodobniť, áno, to len mňa to odrezáva od srdcových záležitostí postáv, od prostého uverenia. Navyše, Irglová mi príde vo viacerých dramatických momentoch nepresvedčivá..... Ako hudobný film o dvoch muzikálnych spriaznených dušiach, čo na seba narazili, spoločne zasadli, naplnili svoje bytie a stvorili niečo krásne, je to už o niečom úplne inom. Preto 4*. Keby tu nešlo o umenie..... noo, keby tu nešlo o to umenie, tak by Once ani nebolo, nie je tak? Preto 4 a nie 3*.

Útěk do divočiny (2007)

Sean Penn rulez! Mimo réžie vyzdvihujem: excelentný scenár, výnimočný soundtrack (výnimočná hudba, výdatné texty) a božiu formu. Listujem v pamäti, kedy naposledy som zažila niečo tak húževnato ľudské a tak izolované od spoločenského predstierania- alebo ide o ilúziu, čo sa Pennovi len parádne darí naplniť (?). Nestarám sa. Už viem (kedy), toto je ale o Úteku do divočiny. Sean Penn sa týmto zaradil k empirikom alá Wes Anderson :´) a natočil svoj empirický film. 100% po prvom vzhliadnutí.

Pomsta bratra (2003)

Opäť o pomste. Opäť "zlý chlapec", čo musí znovu zabŕdnuť do vôd starého "zlého remesla". Z opäť veľmi osobného dôvodu. Akcie minimum čo do výskytu i jej rozmerov, a napriek tomu celkom pôsobivá strava. Chladná hudba, chladný obsah. Do toho ľahostajná charizma Clivea Owena, ktorej sa darí vštepiť tomuto patričnú naliehavosť. Nič tvorivé, ale strašne, strašne fajn. Clive by bol ohromný brat, nie je o čom, no ja by som brala celkom inú alternatívu celkom iného puta.....:)

Život Davida Galea (2003)

Život- zmysel- pravda- presvedčenie............... Naratívne skvele vzatý, myšlienkovo bohatý kúsok. A nenormálny herecký zákusok.