Lucy (2014)

Kombinace originálního nápadu s Céčkovým provedením.

Marco Polo (1982) (seriál)

Je možné dát 10 hvězdiček? Tolik krásy ve slovech, hlubokých poutech mezi lidmi, zvídavosti a úžasu z poznání, dojetí z lásky i její ztráty. Skvostná výprava. A k tomu všemu božská, nadpozemská hudba Ennia Morricone. S Marcem Polem poprvé tryská do středověké temnoty proud světla ohlašující se renesance. S pokorou smekám před jeho duchem, jeho cestou a tímto geniálním seriálem.

Muž z prvního století (1961)

Nikoli hloupá karikatura materialisticko-oportunistického myšlení "komunistického" človíčka ve světle utopické budoucnosti. Tentýž prototyp sobeckého človíčka naší kotlince stále dominuje. Mýlí se ti, kteří tento film označují za poplatný době. Je to satira, která nezestárla (jedině v efektech, ale ty můžeme dnes naopak ocenit jako stylově oldskool). Paradox je v tom, že film tehdy prošel nejspíš proto, že cenzoři jej četli jako satiru buržoazního maloměšťáctví tváří v tvář dokonalému futurokomunismu; přitom je to však dokonalá satira člověka adaptovaného na socialistické zřízení. Proto film v Cannes propadl, pro lidi ze západu byl nesrozumitelný. Jedná se o unikátní blbinu, která jaksi zapadla

Poslední údolí (1971)

Film, který mě natolik okouzlil, že jsem je musel vidět několikrát. Zřejmě podle skvělé literární předlohy.

Muž, který měl rád ženy (1977)

"Ženské nohy jsou párem kružidel. Otáčejí světem a udržují jej v rovnováze a harmonii." --- Portrét svůdníka, který byl svým způsobem plachým chlapcem hledajícím ve všech ženách svou nedostižnou matku a nejvíce se mu do paměti vryl pohled na její rychle kráčející nohy, které musel naléhavě následovat, stůj co stůj, a právě tímto upřímným, naléhavým zápalem, jednoduchým improvizujícím instinktem a chlapecky obdivnou pozorností a citlivostí (k ženským detailům), která však málokdy prožívala naplnění lásky, avšak spíše osaměle snila o ideji lásky, si ženy získával. --- Trouffaud má u mě čím dál větší respekt jako psycholog a pozorovatel dramatu života.

Pod vlivem lásky (2008)

Netradiční jízda, která udrží pozornost celé 4 hodiny. Ulítlý humor i vzletný tragický patos v jednom.

Nymfomanka, část II. (2013)

Pro mě hlubší a osobnější styl vyprávění než v prvním díle. -- Plus si dovolím psychologickou poznámku: problém hrdinky netkví v její sexualitě, ta je jen závislým únikem od skutečného problému, k němuž se během celého vyprávění vůbec nepřiblížíme a můžeme si jej jen domýšlet. -- Konec je efektní a Trierovský, ale i bez něho by to bylo fajn: taková sarkastická pointa shazující katarzi. -- Tváří se to jako hluboká psychologická studie, ale je to Trierův komplexní iluzivní umělecko-intelektuální konstrukt s mnoha kulturními odkazy a citacemi. Proto film nemá onu 100% přesvědčivost, o které si toto silné téma říká. A jak už nám dokázal Mel Gibson v Utrpení Krista, cákání tekutin a šlehání biče, ještě neznamená, že je něco opravdu "hluboké" a jdoucí k podstatě. Jako chytrý L'Art pour l'art to má v kinematografii své místo, ale nikoli na jejím Olympu. -- O erotice to vlastně moc není, ledaže bychom za ní chtěli považovat Trierovou intelektuální onanii, na níž má samozřejmě jako tvůrce - kejklíř plné právo.

Nymfomanka, část I. (2013)

Intelektuálně rafinovaný film, který je zdánlivě o sexualitě. Spíše je o osamělosti a zoufalství. O lásce a jejím chybění. A Trier si (inteligentně) hraje a vystřihuje a míchá. Ani bomba, ani zklamání.

Žena od vedle (1981)

Anatomie destruktivity obsažené v šílené vášni, která je silná jako smrt. Film je jedinečný v tom, že z pozice neutrálního sousedského pozorovatele odhaluje jen malou část příběhu a my se musíme domýšlet, co všechno se přihodilo "kdysi", "mezi řádky" a "kdesi v hlubině jejich srdcí", přičemž sledujeme jen letmý a útržkovitý povrch. Hrdinové trpí tím, co všechno mezi nimi zůstalo nevyřčeno a nevyřešeno a stále to z minulosti "vyhřezává". Oba dva vidí jako rozumné všechno skončit, a tím si uchovat duševní zdraví. Ale obrovská nevědomá potřeba říká, že "to něco" stojí za to, i kdyby měli o všechny zbytky zdraví a rozumu přijít. Asi jako feťáci Heroinu. Námětem připomíná Polanského Hořký měsíc. Líbí se mi, co říkají oči Fanny Ardant, když poprvé uvidí Gérarda Depardieu. Skvostný film. Je tam cosi v náznacích, co je silnější, než ve všech jiných filmech o lásce.