Medvěd (1961) (TV film)

Klenot. V 34min o tom, jak to mezi mužem a ženou vždy bylo, je a bude. Žádná vata, vše podstatné je řečeno a má to spád.

Jak vycvičit draka (2010)

Příjemné překvapení pro malé i velké děti. Akční napětí, humor, roztomilost i poučení ve vyváženém balíčku.

Gladiátor (2000)

Úžasný spektákl, nádherná forma, silné okamžiky v aréně, z nichž mrazí, monumentální bitva na úvod, čarokrásná, exotická a sednoucí hudba, ale něco tomu, Riddley, k dokonalosti chybí. Je to "jen" dokonalé řemeslo. Příběh nikde nepřekračuje klišé, Je vlastně jen vláknem, po němž cestujeme jako oko kamery, abychom se pokochali krásně vyvedenou iluzí antického světa, a tomuto účelu je film kalkulativně podřízen. Film je perfektní texturou s černobílými charaktery. Expozice je našláplá a navnadí, ale pak se film ztrácí dech v plochém předvídatelném vyprávění o pomstě zotročeného legionáře. .. Ale jinak super áčkový dobře zvládnutý velkofilm do kina s popcornem.

Třetí princ (1982)

Podle hodnocení zde - nedoceněný klenot. Mysteriozní pohádka s hlubokým významem, který není lehko dekódovatelný. Asi není pro všechny, člověk si k ní musí najít cestu. Neobsahuje klišé, leccos je nedopovězeno, což může být pro někoho matoucí - já to považuji za klad. To je pohádka, kterou si můžete dosnít ve fantazii. Šafránková ve dvojroli světlé a temné Animy je nádherná. A kdo jediný nepropadne kouzlu praobrazu, všechny zachrání a dále běhá za děvečkami? Třetí princ.http://ografologii.blogspot.cz/2016/07/treti-princ.html?m=1

Moderní doba (1936)

Krásné. Teprve tímto filmem jsem Chaplinovi přišel na chuť. Je v tom nádherný talent vyprávět filmově. Úplně ho vidím, jak mu blýskne nápad - musíme tam dát tohle - a ještě tohle! A takhle to poskládá z útržků. Je to jen nezvyk, jsme už zvyklí na jinou filmovou řeč.

Bůh masakru (2011)

Exklusivní psychologická studie na 10m čtverečních. Všichni protagonisté - vzorní rodičové - se nakonec pěkně odkopou. Lze využít k pěkné hře s dalšími diváky - s kým se nejvíce chtě nechtě ztotožníš?

Ostrov (2006)

Čím byl Švejk pro rak.uh. armádu, tím byl jurodivý otec Anatolij pro ruskou církev. Neotřelý námět, nicméně podle poněkud mravoučné a vypočítané na emoce "věřících a duchovních". Vůbec to není špatné, jen se mi nechtělo přistoupit na tuto hru. Kdo se nechá strhnout "bez ptaní" (film neklade otázky, jen vyzývá k víře silné jako lýtka mongolské ženy), může mít hlubší prožitek. I taková víra má pro určitý okruh lidí svou legitimitu. Je to technicky a umělecky dobře zvládnuté. V žádném případě to ale není Dostojevský nebo Tarkovskij: ti otázky kladou. A mnohdy jen otázky a žádné jistoty - kladou na diváka, čtenáře větší nároky, aby nalezl labyrintem světa cestu - ale tu SVOJI. Tento film má prosté sdělení: zmítá tebou nejistota, trpíš snad? - tak věř v Hospodina. Trpíš pořád? Věříš málo. Naštěstí je otec Anatolij dost svérázný rapl (podobně jako Řek Zorba), aby stálo za to, se na film koukat.

Osvětová přednáška v Suché Vrbici (1992) (TV film)

Mě to přišlo slabší a jen rádobyvtipné, i když to mělo svůj svéráz. Hlášky dobré, ale jakoby bez dynamiky a špatně zrežírované.

Případ Platfus (1985) (TV film)

Studie etiky lidskosti a srdce, která vítězí nad etikou paragrafu. / Hezký je moment, kdy "hezounek" Hanzlík zve ošklivku "Bydžovskou" na rande po té, co vyčůraně odmítl svědčit, a ona jej právě pro jeho zbabělost odmítne, ačkoliv, jak přiznává, se jí to moc často nestává, že by jí někdo na rande zval. / Psychologicky: selhání otce, jehož prominentní postavení umožní synovi vyrůst v rozmazleného fracka, kterému všechno prochází. Když mu Brodský nastaví "otcovské" hranice zaslouženou fackou, je v našem právním systému odsouzen, protože ten jde na ruku prominentnímu otci. Toto selhání otcovského principu prorůstá celou pokryteckou socialistickou společností, která ctí pouze otce "formálního" - literu zákona a titulu. Tentýž mrak a selhání otcovského principu visí nad českou společností a akademickým světem univerzit i 20 let po revoluci.