To je vražda, napsala - Vražda podle Maggie (1990) (epizoda)

Další epizoda bez Jess, a opět velice povedená. Maggie, Jessičina bývalá studentka a nyní scenáristka akčních seriálů, je velice lidská, pragmatická a sympatická postava, a že je o poznání mladší, než Jess, došlo i na starosvětskou finální honičku s vrahem za patami. Osobnost i zevnějšek Maggie mě nostalgicky upomněly na Kate Jacksonovou a její postavu v pohodovém seriálu Scarecrow and Mrs. King. Ovšem největší lahůdka  byl soustavně machrující ale v konečném důsledku slabošský Bert, který byl zahrán s okouzlující komediální nadsázkou. U herce s charismatickým tvrďáckým zevnějškem, jako má Tim Thomerson, by člověk takovou roli ani nečekal. Jeho emocionálně košatý výstup v návštěvní místnosti ve věznici byl herecky nejbrilantnější ze všeho, co se objevilo v celé šesté sezoně, dost možná i v celém seriálu.

To je vražda, napsala - Velká show roku 1965 (1990) (epizoda)

Muzikálové prostředí, 25 let stará vražda + jedna nová, přičemž ten, kdo měl být za hlavního hnusáka, byl nejsympatičtěji ztvárněnou postavou. Hvězdička dolů za zápletku, která byla tak zapletená, že jsem se v ní ke konci už úplně ztratila. Potěšilo hostování Jeffa Yaghera.

To je vražda, napsala - Riziko podnikání (1990) (epizoda)

Neteř. Zase další neteř. A zase zatčená pro vraždu. S manželem neúspěšným hercem, který se marně snaží prorazit nejdřív jako odepsaná postava v seriálu, poté jako žampion v ochotnickém divadle a nakonec s velkou slávou jako hlas ananasu v televizní reklamě. Všude samý realitní makléř a intrika, detektiv má stylový spockovský zástřih podle hrnce a na lov sukní si nám sem od náročného nahánění zločinců v Metroplexu odskočil Ken Olandt AKA kultovní Super Force. Už začíná trochu unavovat, jak jeden a ten samý dabér (navíc s poměrně charakteristickým hlasem) namlouvá v průměru tři různé postavy na jednu epizodu. Ale jinak to bylo opět svižné a vtipné, takže spokojenost.

To je vražda, napsala - Poslední vůle (1989) (epizoda)

Tady byla iniciální zápletka poměrně jasná, ještě než se stihla zaplést, ale jinak to byla opět moc pěkná epizoda. Plná zhrzených vyděděných dědiců a jedné spisovatelky, která se zas jednou ocitla ve středu dění, aniž se o to prosila. Přiznávám, že zdědit já od skoro neznámého člověka 50 milionů, taky by mi na tom izolovaném ostrově bez kontaktu se světem, se dvěma mrtvolami a bandou potenciálních nevraživých vrahů za patami nebylo úplně příjemně.

To je vražda, napsala - Jack a Bill (1989) (epizoda)

Znovu se tu Jessica pouze mihne v několika záběrech, ale nevadí. Tentokrát sledujeme netradiční vyšetřovací duo, jak řeší vraždu přítele i chystaný atentát na exotického potentáta. Prvním z šestinohé dvojky je soukromé očko – dvoumetrový správňácký flegmaticko-vznětlivý habán se slavnou ragbyovou minulostí, až za hrob loajální mizerně placenou sekretářkou, trpělivou zanedbávanou přítelkyní, nerudným domácím a soustavně jednou nohou na mizině. Ken Howard sice není zrovna model z Playboye, to si nenalhávejme, ale já ho mám docela ráda a tahle role mu sedla. Všechny ostatní postavy, ze kterých by se ve spin‑offu určitě vyklubaly „vracející se role“, jsou taky sympaťáci (až na tu jeho slečnu, která je tak překrásná, až je ošklivá). Ovšem největší kus herecké práce odvádí pes Jack, ten je na Oskara! Nepřehlédnutelný sestřih, nažloutlý přeliv a ty dvě nemožné červené mašličky (chudák, na tom se teda maskéři vyřádili), ocásek konstantně jak na vrtulce, no a ten jeho kukůůůč! :-) Zvířecí trenér i rejža to s ním skouleli skvěle. Opravdu škoda, že na ten vlastní seriál nakonec nedošlo. Kdyby se vydržel nést v tomhle duchu, s chutí bych ho sledovala.

To je vražda, napsala - Poručík za katedrou (1989) (epizoda)

Opět epizoda s Jess pouze v roli uvaděčky. Ale v téhle sezoně, ačkoli je to už ob epizodu více méně úzus, mi to zatím ani v jednom případě nevadilo, všechny dokázaly vtáhnout do děje a ve všech byli protagonisté natolik sympatičtí, že si to uhráli. Ostatně, pořád lepší, když si Lansburyová ve dvou sezonách sem tam trochu oddechla, než kdyby s rolí sekla úplně, jak o tom v té době vážně uvažovala. „Poručík za katedrou“, který byl Jessicou představen dnes, je dalším z těch postav, co by si úplně klidně utáhli vlastní seriál, pokud by někdy nějaký vznikl.

To je vražda, napsala - Pověz mi zrcadlo - 1. část (1989) (epizoda)

Páni! Jessica na druhou a souboj dvou pronikavých detektivních mozků. :-) Scénka, v níž šerif Metzger soptí vzteky nad tím, že „úplně cizí lidi si sem přijdou umřít“ a on během jediného roku řeší v Cabot Cove už pátou vraždu, mi úplně projasnila den. Osvěžující a napínavá detektivní zápletka se spoustou vzájemně zauzlovaných vztahů, úžasně napsáno a trefně obsazeno! Člověk by s každou jednou postavou dýchal, a to i s těmi epizodními. Ta Jessičina distingovaná spisovatelská konkurentka byla fakt enigmatická. Sympatický mrzout Seth byl ještě mrzutější, než jindy (žádný div, vzhledem k okolnostem). A na Jess bylo tentokrát políčeno hned ze dvou stran a konečně se taky jednou měla obětí úkladné vraždy stát ona sama!

To je vražda, napsala - Pozdrav z Ruska (1989) (epizoda)

Tohle je pro mě třešínková epizoda, ačkoli jí nedávám plný počet, neb vždycky, když se točí něco o Rusku, bruslí tvůrci na tenkém ledě a rozdíl mezi povedeným, nepovedeným a úsměvným není v tom, co a do jaké míry odpovídá realitě, ale vždycky je to hlavně o atmosféře. Tady se nacházíme v době, kdy si KGB ještě říkala KGB a Sověti si ještě říkali Sověti. A všude se mluvilo o glasnosti, ačkoli se v jejím duchu málokdy jednalo. A uprostřed toho všeho dlí Jessica na mezinárodní konferenci a namísto oslavy její první do ruštiny přeložené knížky končí se zabaveným pasem poté, co jí někdo ukradl kabelku, byl kvůli tomu zavražděn, a z kabelky se nakonec vykulil špionážní mikrofilm se zašifrovaným vzkazem. Rázem se okolo naší nebohé spisovatelky točí milice, KGB a i ta moje výše zmiňovaná třešinka na dortu: David McCallum alias Illya Kuryakin. A ve finále nás čeká dokonce mandlový nugát. :-)