Phoenix, Oregon (2019)

Neskutečně pomalé a proto i nudné navzdory sympatickým postavám i hercům. Lehce, velmi lehce úsměvné.

Vězeňskej džob (2013)

Nudné, fádní, bez nápadu. Na mém prvním filipínském filmu mě kromě zajímavého nápadu zaujal snad jen fešný 36letý Piolo Pascual (jindy též zpěvák, producent a model), který představoval policistu Francise Coronela Jr.).

Zodiac (2007)

Prošel jsem si místní nadšené komentáře a musím konstatovat, že mám prostě asi jiný vkus. 1) Děj rozfrcaný snad do třiceti či kolika časových rovin (vždy nějaká vražda nebo dopis nebo něco podobného), zahraný většinou nezajímavě, odsuzuje toto dokudrama někam do vzdálených přihrádek mého filmového skladiště, kam, dá-li Bůh, už nikdy nezabloudím a film tam postupně shnije v totálním zapomnění._____ 2) Pokud měl snímek představit všední svět vyšetřovatelů, mohl to učinit lákavějším a filmovějším způsobem. Pokud chtěl Fincher autenticky zdokumentovat průběh vyšetřování, měl spíš sáhnout po klasickém hraném dokumentu - ušetřil by si práci a divákovi očividně i hodně času._____ 3) Výstižný koment: Sabrewulf*, Mr.Shon**.

Imagine (1972)

Mám pocit, jakoby Lennon tento film udělal kvůli Yoko, z lásky. 1) 31letý John Lennon se zde prezentuje jako zralý muž. Období veselých, nezávazných, optimistických písniček vrcholilo někdy kolem roku 1966. Následující období východních meditací a postupného rozkladu Beatles už má Lenon také za sebou. Nyní se obrací zády k vášnivému a překotnému životu. Za sebou zanechává nezkrotné bujné mládí i kolektivní hledání vyššího smyslu života. Zklidňuje se a věnuje se tomu, co tehdy zřejmě vnímal jako vrchol svého dosavadního žití, své lásce Yoko. Ta ho nyní naplňuje. Pro ni je ochoten snést modré z nebe. A pro ni také dělá tento film._____ 2) 38letá Yoko Ono mě nezaujala ani vzhledem, svými uměleckými nápady, filmařskou (ne)invencí, hudbou či zpěvem. To jediné zajímavé na ní je, že si ji vybral Lennon. Láska holt bývá slepá._____ 3) Výstižný koment: honajz2***.

Dokonalá lež (2019)

Úspěch této hříčky jistí 74letá Helen Mirrenová a 80letý (!) Ian McKellen. 1) Za sebe bych ještě přidal přitažlivého 38letého homosexuála Russella Toveyho (Stephen)._____ 2) Překombinovaný konec poskytl zadostiučinění mému smyslu pro fair play a touze po happy endu. Vše se uspokojivě vysvětlilo, byť k tomu autoři použili věru velmi kostrbatou, nepravděpodobnou a nevěrohodnou cestu. Dal bych přednost jednodušší pointě stejně jako i svěžejšímu tempu._____ 3) Výstižný koment: JitkaCardova**.

Volavka (1990) (TV film)

Nudná moralitka. Zajímavé jsou snad jen mladší tváře mnoha herců, přitažlivý 22letý Michal Dlouhý a velký zadek 23letého tehdy ještě přitažlivého Martina Zounara.

Moudrá sova (1988) (TV film)

Vtipně napsané i zahrané. 1) Nicméně si jen těžko představuji dvanáctiletého kluka, jak roku 1988 přiletí do Prahy z Kanady sám a jen na dva dny._____ 2) Výborný 15letý Milan Šimáček nebyl pro nedostatek talentu (?!) přijat na konzervatoř a nyní prý pracuje v IT.

Hledám jednu písničku (1975) (pořad)

Dobově typické nicméně silně nadprůměrné silvestrovské zábavě přidávají na atraktivitě nostalgie, hbitý střih a spousty tváří dnes už zesnulých umělců mého mládí. Podstatou pořadu jsou textově upravené písničky, které navíc občas zpívají zcela neočekávaní interpreti.

Svatba upírů (1993)

Tuto upírskou komedii jsem si z doby uvedení příliš nepamatoval. Měl jsem jen neurčité tušení, že byla nudná. 1) A vskutku. Hezké, i když neoriginální téma, s příjemnými herci, se režisérovi podařilo ztvárnit tak, že jsem u obrazovky málem usnul._____ 2) Nejmladší z Hrušínských (23 let) pro mě nadále zůstává úspěšným hercem jediné role (Diskopříběh 1)._____ 3) Za pozitivní zmínku však stojí věru příjemné stylové prostředí barokní Prahy.

Můj nezdolný lev (1980) (TV film)

Autoři se nevyhli dobovým ideologickým klišé: vystupuje tu tlučhuba podplukovník, kariérista redaktor a skutečný odboj představují dělníci v továrně. 1) Přesto příběh chytne za srdce zejména díky dobře napsaným a zahraným postavám podplukovníka Zouleho (46letý Josef Somr) a jeho syna Karla (22letý Vladimír Dlouhý)._____ 2) A co se stalo po válce? Spoiler! Topič Halva (Větrovec) se stává předsedou národního výboru, kam si bere i mladého Karla. Ten se ideově rozchází se svým otcem a vstupuje do komunistické strany. Božka (Krbová) odjíždí s transportem do Německa._____ V padesátých létech je podplukovník Zoule odsouzen jako americký špión a poslán do jáchymovských dolů, kde po několika létech umírá. Jeho syn Karel se mu neúspěšně pokusí pomoci, ale po varování Halvy věc nechává být. Halva sám je posléze odhalen jako imperialistický přisluhovač a člen protistátní spiklenecké skupiny. I on končí v Jáchymově na dlouhých 12 let._____ Během obrodného procesu jsou Zoule i Halva rehabilitováni. Karel se stává členem ÚV KSČ a vášnivě bojuje za socialismus s lidskou tváří. Prahu navštíví i Božka, která se v západním Německu mezitím bohatě provdala._____ Za normalizace z KSČ vyloučený Karel pracuje jako topič a absolvuje časté výslechy. Vyšetřuje ho major Smysl (Jelínek), který, jak se ukazuje, přežil vražedný Karlův útok a nyní pracuje pro STB._____ Po Listopadu se opět setkáváme s panem Smyslem, který jako předseda Občanského fóra zamítá Karlovu rehabilitaci s tím, že to byl fanatický komunista. Karel po dlouholetém boji prokazuje, co je Smysl zač. Ten pak nachází uplatnění v práci pro Božčina manžela, který v Praze koupil hotel. Karel žije ze skromné penze a volí KSČM. A to je, milé děti, konec pohádky.