A také déšť (2010)

Překvapivě svěží a dramatický průběh natáčení filmu o Kolumbovi ukazuje paralely mezi španělskými dobyvateli a současným vládnoucím bezohledným a dravým kapitalismem v Bolívii, potažmu v Jižní Americe. 1) Jako obvykle se mi moc líbil přitažlivý 32letý režisér (jindy i herec, scenárista, producent) Mexičan Gael García Bernal (režisér Sebastian). Zaujal mě i zajímavý 34letý Bolívijec Juan Carlos Aduviri (šéf indiánských protestů) ve své herecké prvotině._____ 2) Cochahanba je třetím největším bolivijským městem, něco málo přes 600 000 obyvatel. Ačkoli filmový příběh je fiktivní, boj o vodu se skutečně ve městě odehrál na přelomu let 1999/2000.

Zázraky starověku (2014) (seriál)

Seriál úspěšně zpochybňuje falešný pohled na starověk vycházející z koncepce lineárního vývoje lidstva. 1) Takhle nějak má vypadat dokumentární film! Věcný, stručný, bez zbytečné vaty, ale na druhé straně popularizační, přístupný a pochopitelný širokým masám diváků. Jako člověk, jehož koníčkem jsou dějiny, oceňuji správně volená slova a vysvětlení historických souvislostí. Jako člověku bez sebemenších technických znalostí mi vyhovuje určitá polopatičnost při vysvětlování, která snad může některým technicky erudovanějším divákům připadat nadbytečná, ale pro mě je tak akorát._____ 2) Doplňující dotáčky znázorňují a ilustrují řečené, stejně jako úryvky z filmů a speciálně vyrobené animace._____ 3) Líbí se mi i pojetí dílů, které jsou zaměřeny tematicky a ne po lokalitě._____ 4) Kladu si otázky: jaké další technologie jsme zapomněli? Co všechno ze starověku interpretujeme mylně? Jaký je skutečný vývoj lidstva?

V žáru slunce (2001)

Depka s působivým vizuálem. 1) V prvním plánu vyprávějí autoři jeden konkrétní příběh krevní msty zasazený do Brazílie na počátku 20. století. Ovšem nenechme se mýlit. Autorem knižní předlohy z roku 1978 je albánský spisovatel Ismail Kadare a pojednává o zvycích v severní části země. V této souvislosti mě zaujala pravidla pomsty a vzájemná komunikace mezi rodinami._____ 2) Ve druhém plánu jde o podobenství na téma: Jak překonat omezenost ducha a rozhledu._____ 3) Coelhovská atmosféra vytváří téměř snový pohádkový svět. Je to ovšem pohádka hořká._____ 4) Závěrečné vykoupení mě překvapilo a dojalo._____ 5) Mezinárodní koprodukce dodala snímku peníze a nadhled, brazilská polopouštní pobřežní krajina (dost netypická pro tuto zemi, řekl bych) zase vizuálně zajímavé prostředí._____ 6) 26letý Rodrigo Santoro (starší syn Tonho) se po domácích úspěších přemístil do USA, kde pokračuje ve své úspěšné kariéře herce a modela._____ Zaujal mě i 12letý Ravi Ramos Lacerda (mladší syn Pacu).

Hitšaráda (1978) (pořad)

Od nepříliš vtipného do vyloženě hloupého. 1) Pokud divák skousne komunálně-satirické většinou dost hloupé komentáře Šípa a Uhlíře, pak ho možná potěší lehce alternativní výběr písniček, mezi nimiž se občas objeví nejenom věci, o kterých jsem ani tehdy netušil, že existují (naštěstí), ale někdy (vyjímečně) i věru zajímavé songy a interpreti, kteří tehdy neměli mnoho možností, jak proniknout na televizní obrazovku. Rovněž výlety do minulosti byly tehdy prakticky jediným způsobem, jak si připomenout některé další zpěváky a umělce (například Hegerová či Petr Novák)._____ 2) Nicméně od Šípa znám podstatně lepší scénáře (skoro všechny ostatní)._____ 3) Na věci je vidět velmi nízký rozpočet a to nejen v černobílých písničkových klipech._____ 4) Ovšem ve své době to byla, připouštím, pecka._____ 5) Vyčerpávající zajímavé info uvádí Honza_St.*****.

Špatný soused (2019) (TV film)

Okno do dvora v nejnovější verzi. 1) Film postrádá skoro všechny atributy, pro které lze dát více hvězdiček. Snad jednu maličkou za ten konec._____ 2) Nelze přehlédnout pěkného umělovce 28letého Australana Travise Burnse (soused John).

Chladna zrána (1983) (TV film)

Oslava prostřednosti. 1) Spalující touhu, o které píše distributor, jsem ve snímku nenašel._____ 2) Reálně-socialističtí Homolkové postrádají Papouškovu tvůrčí invenci i herecké mistrovství Šebánka a spol. Nicméně snahu o jakousi návaznost tu vidím. Burani z Truhlíkova nemají chybu a celý film v sobě obsahuje jakýsi nenápadný nesmělý vzdor._____ 3) Vzhledově i herecky nevýrazný (ale nikoli špatný) 26letý Ivan Urbánek (svobodník na opušťáku) ve vojenských trenýrkách potěšil mé oko (jakož určitě i oko režiséra).

Případ pro zvláštní skupinu (1989) (seriál)

Inu, nostalgie je sviňa. 1) Chtěl jsem si připomenout herce v mladším vydání a dobovou atmosféru. Stalo se._____ 2) Kvalitou námětu, režie i celého zpracování kladu seriál někam k současným Specialistům nebo Poldovi._____ 3) Zajímalo by mě, jestli někdo z účinkujících tehdy věděl o minulosti scenáristy. Počítám, že spíš ne.

Spacewalker (2017)

Ve snaze o napětí tvůrci příliš tlačí na pilu, až se chvílemi dostali na hranice směšnosti. 1) Klasický ruský patos v umírněném podání je překryt vskutku dramatickým průběhem letu Voschodu 2. Z filmu nejsou příliš zřejmé některé okolnosti a jiné zase proběhly trochu jinak (vyzvednutí kosmonautů po návratu). Základní info přináší česká Wiki. 2) Z dnešního pohledu ohromují primitivní technologie. Tak si říkám, jak moc pravěké technologie používáme dnes...z hlediska vzdálenější budoucnosti? Lety do vesmíru připomínají bloudění slepého dítěte minovým polem._____ 3) Zaujal mě 39letý hezký Alexandr Novin (Jevgenij Chrunov, náhradník za Beljajeva).

Operace Eichmann (2018)

Téma je zajímavější než zpracování. Nejvíce si pamatuji 27letého Joea Alwyna (Eichmanův syn Klaus).