Great Balls of Fire! (1989)

Svižná karikatura doby a mravů. 1)  Snímek plný dobové atmosféry a vášně jsem sledoval s chutí._____ 2)  Trochu mi vadila zřejmá tendenčnost v zobrazení Lewise, jeho chování, reakcí, situace po návratu z anglického turné, kde je všude patrné, že film slouží nějakému cíli a jemu je vše podřízeno. Ve skutečnosti popularita zpěváka vydržela a trvala až do jeho pozdního věku. Film očividně nehledí na historickou věrnost, ale spíš na bulvární aspekty jeho mladého života._____ 3)  35letý (!) přitažlivý zřejmě úmyslně karikující Dennis Quaid (Lewis) hrál jako o život a výrazně se zasloužil o celkový úspěch snímku._____ 4)  Lewis měl za svůj 87letý život celkem 7 manželek a 6 dětí. 13letá Myra Gale Brownová byla již jeho třetí ženou, prvního z jejich dvou synů porodila ve 14 letech a svazek jim vydržel 13 let. Myra dosud žije.  5)  O Lewisově specifické hře na klavír, úspěších v žánru rock and rollu, pobytu ve vězení i dluzích a vůbec o jeho bouřlivém životě se více dočtete na anglické wiki._____ 6)  Výstižný koment: Gilmour93***, gudaulin****. 7)  Takže, co dodat? They're yours.

Robin Hood (2018)

Fantasy s příchutí Robina Hooda. 29letý Taron Egerton (Robin) byl fajn.

Obrázková fantazie (1971) (pořad)

Nuda. 1) Ta "obrázková fantasie" byly otravné triky na úrovni nějakých třicátých let._____ 2)  Ale na některé songy i jejich interprety jsem si docela rád vzpomenul.

Miliarda (2019)

Další ruský epigonský film snaživě následuje své americké - anglické - francouzské předchůdce na podobné téma. 1) Snaživě, ale nepříliš úspěšně. Ne, že by nebylo zajímavé sledovat až důvěrně známé filmové postupy v kulisách moderní bohaté Moskvy, ale to samo o sobě prostě nestačí._____ 2) Přidejte zmatený konec a nevýraznost celého filmu a je vymalováno._____ 3) Film v mých očích pozvedají (trochu) pěkní herci - bankéřovi synové: 26letý Fjodor Bavtrikov (naivní hacker Kolja), 35letý Gela Meschi (buldozerista Georgij), 36letý Grigorij Kalinin (psycholog Eduard, působí v sektě) a 33letý Pavel Činarjov (fanda do zbraní a lupič Oleg)._____ 4) Vtipný a vlastně i dost výstižný koment: Pedro72.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Zabíječka pro krvemily pokračuje. 1) Překvapivě docela dobře sledovatelný snímek nepřináší samozřejmě nic převratného, ba ani nic nového. Ale nenáročný divák či zarytý fanda žánru se svého dočká a my ostatní to přetrpíme anebo ještě lépe (pro příště) prostě budeme ignorovat._____ 2)  Pokud měl film poukázat na život pod vojenskou diktaturou v Myanmaru, pak to udělal. Díky Rambově pověsti možná lépe, než mnohé jiné projekty.

Albatros (2020) (seriál)

Pochmurný seriál s pochmurnými lidmi ukazuje částečně nesmyslné metody, jak z obezity ven.

Svátek věřitelů (1939)

Na svou dobu dost netypické téma pro film. 1) 30letý filmový samouk herec a střihač Zdeněk Gina Hašler (syn Karla Hašlera) ve svém režijním debutu předvedl, že úsloví o zlatých českých ručičkách platí i o filmařích. Za pozornost stojí i jeho dobrodružný život - viz biografie zde na ČSFD._____ 2) Ovšem snímek sám nijak nevybočuje z protektorátních únikovek._____ 3) Dnešní doba plná nejrůznějších podrazů zdůraznila nadčasovost tehdejší výpovědi._____ 4) Něco jsem se přece jen dozvěděl. Tak nacvaknutou prachárnu jsem ještě nešimral.

Spalovač mrtvol (1968)

Ve své době a za následné normalizace fantastický film dnes vnímám už jen jako zajímavé groteskní podobenství aneb Dáš si věneček nebo rakvičku? 1)  44letý Ladislav Fuks vydal svou knižní předlohu v roce 1967 a v listopadu téhož roku byl schválen i literární scénář k filmu, jehož byl spoluautorem._____ 2)  Zajímavé jsou konce díla. Zatímco v knize pan Kopfrkingl hledí těsně po válce na zástupy vyhublých lidí vracejících se domů a zdá se mu, že mezi nimi poznává i postavy z knihy, které by tak rád pozdravil, ve filmu odchází s nacisty spasit svět. Původně měl končit film pohledem na davy Pražanů a mezi nimi samí Kopfrkinglové. Podle Miloty se měl Kopfrkingl procházet po Národní třídě mezi sovětskými tanky._____  3)  Konfrontaci se znormalizovaným establišmentem se film stejně nevyhnul, i bez explicitního konce bylo jeho poselství jasně čitelné. Kameraman Stanislav Milota a herečka Vlasta Chramostová také pak nesměli pracovat v oboru._____  4)  48letý Rudolf Hrušínský (Kopfrkingl) zde vytvořil jednu ze svých nejlepších rolí a už jen díky němu si film zaslouží pozornost. Co abych tě, drahá, oběsil?_____ 5)  Jediné hodnocení, které trochu vystihne můj ambivalentní schizofrenický vztah ke snímku, jsou bezpohlavní neurčité tři hvězdičky. Vnímám a oceňuji umělecké kvality díla a poselství, které nese. Ale pocitově se mě film nijak nedotýká, chvílemi jsem se trochu nudil a o šokující výpovědi už nemůže být vůbec řeč. Jak píši v petitu, možná ve své době. Ale dnes?_____ 6)  Je zajímavé, jak se mění přístupnost filmu pro mládež. Původní premiéra v roce 1969 a obnovená premiéra v roce 1990 byly mládeži nepřístupné. Obnovená premiéra 15. 1. 2004 už hovořila o doporučené přístupnosti od 15 let a v zatím poslední obnovené premiéře 11. 7. 2019 nese snímek označení jako nevhodný pro děti do 12 let._____ 7)  Výborný koment: Marthos*****, Matty*****.

Rambo III (1988)

Šípem proti vrtulníku. 1)  Jakž takž zajímavých je prvních padesát minut. Pak se film zvrhne v nekonečnou bojovou akci._____ 2)  A přesto dávám dvě mudžahedínské hvězdičky. Nenudil jsem se, ani jsem nechtěl přetáčet. Sám jsem překvapen.