Motokáry (2020)

Chcete relax? Tak si dejte Motokáry. Richard Roxburgh toho rozervanýho závodníka hraje skvěle a v rámci rodinného námětu je to celé docela fajn. Teda až do srdceryvného závěru v dešti, který je spíš k smíchu, ale co bychom Austrálii nedokázali tolerovat, že?

Číňan (2005)

Jestli něco skandinávskou kinematografii, a obzvlášť dánskou, povyšuje, tak jsou to jednoznačně lidské emoce a přirozená deprese z jejich příběhů, které Vás vtáhnou do děje tak, jako kdyby se to životní úskalí dělo Vám. V případě filmu Číňan to není jinak. Dánovi do života vstoupí jeden Číňan, který mu nabídne něco, co lidsky smýšlející postava utápějící se v samotě pravděpodobně neodmítne. Koho by ale napadlo, že to způsobí kolotoč emocí, ze kterých není cesta ven. V závěru filmu mi hlavní postavy bylo neskutečně líto a musel jsem nad ní přemýšlet i po zbytek večera.

Díra (2019)

Měl jsem pocit, jak kdyby se horor Kostka vyexpil do nové dimenze a tou je španělská pecka Díra. Napjatej jsem byl jak struna od kytary Bruce Dickinsona a užíval si tu minimalistickou atmosféru, kde jste žádnou z minuty nemohli vynechat, protože každá v tom uceleném ději měla absolutní smysl. Jen škoda, že závěr to trošku sejmul. Tam by se s tím asi dalo pohrát líp.

Až na Severní pól (2015)

Jednoznačně krásný příběh malé Sašenky, která se vypravila z Petrohradu na sever, aby našla dědu a jeho polární expedici. Krásná animace, nádherné příběhové výkruty, u kterých přesně chcete, aby probíhaly tak, jak probíhaly. No a závěr, u kterého leckterému divákovi upadne slza z oka. Za mě super, moc milé překvapení a jsem rád, že takové animované příběhy stále vznikají.

Štafl (2018) (seriál)

Štafl si utahuje z toho, co půlku národa sere a chvílemi to dělá dobře. Chvílemi rozuměj momenty, kde se neserou do Slavie. V tu chvíli chápu, proč v něm hraje Leoš Noha a David Novotný. Ti to totiž ani jinak neumí. Na druhou stranu právě oni dva jsou to nejlepší z celého seriálu. Škoda, že pointa byla nulová, jinak to byl fajn relax.

Elina (2002)

Přesně ten druh skandinávského dramatu, u kterého hned od začátku víte, že tady Vám tvůrci kápli na notu a Vy se v ní, coby divák, pouze vezete a užíváte si jej. Malá Elina sice byla občas na pár facek, ale i přesto se toho finsko-švédského handrkování zhostila se ctí. Krásný příběh, nádherné záběry a v rámci rodinného filmu rozhodně kousek, který stojí za to vidět!

Koruna (2016) (seriál)

Je vidět, že Netflix do Koruny investoval hodně času a peněz. Hned od prvního dílu totiž poznáte, že tady se rozjíždí něco dalekosáhlejšího, než jen obyčejný seriál ze světa královské rodiny a speciálně ze světa současné královny Alžběty. Tady nejenom, že si zvyknete na všechny postavy, Vy si ty jejich dialogy budete vysloveně užívat. Navíc se tu sešla nejen herecká smetánka, ale hudbu připravil hudební génius - Hans Zimmer. Takže můžete počítat s tím, že nejen příběh bude vydávat emoce, seriál je z Vás bude tlačit i hudbou. Navíc některé díly jsou vysloveně na pomezí geniality, kde i jeden díl funguje jako samotný příběh a často bývá zakončen nějakým dovětkem, který onu epičnost absolutně uzemní. Za mě osobně nejlepší postava jednoznačně Winston Churchill, u kterého bych neřekl, že ho zrovna John Lithglow zahraje tak božsky. Skoro by se nabízelo říct, že nic lepšího jsem od něj ještě neviděl. Přitom ho už dlouhodobě mám rád jako takového kouzelného dědečka. A najednou Winston...klobouk dolů. Tohle se Netflixu povedlo a já se budu těšit na další díly, abych se dozvěděl něco ze světa, kam nemám možnost jinak nahlédnout, než právě prostřednictvím tohoto seriálu.

Párty Hárd (2019)

Jak kdybyste koukali na zfilmované Martyho frky. Ty jeho dvojsmysly, trojsmysly a více smysly prostě neměly chybu. Navíc v rámci prasáren je to poměrně na pohodu. Udeří to lehce na začátku a pak se to veze přesně v tom duchu klasické Řezničiny. Navíc klobouk dolů nejen před scénářem, ale i před technickým zpracováním. Tohle už je opravdu někde jinde a musím říct, že to v českých luzích a hájích příjemně rozvířilo rybníček. Konečně se tu také děje něco lehce nekorektního a lidi si toho začínají všímat...za mě super.

Rozčarování (2018) (seriál)

Co můžete od tvůrce Simpsonů a Futuramy čekat jiného, než infantilní humor a kopu narážek na současnou popkulturu. To vše zahrnuté do středověkého fantasy království Dreamland. Za mě ale musím říct, že super. První série se trošku hledala a tak první půlka dílů byla o jednotlivých dílech, jako třeba v Simpsonech a druhá půlka rozjela ucelený děj, což udělali rozhodně dobře. A i když je to nezvyk koukat na kreslený příběh na pokračování, tak tady se to vysloveně povedlo. Odpočinul jsem si, pobavil se, na postavy si vysloveně zvykl a navíc si užíval opravdu krásnou animaci království, která má tu výhodu, že i kdyby Vás příběh a postavy nebavily, tak u ní se kochat prostě musíte. Za mě tedy super a jsem zvědavý, kdy dorazí další díly...

Šermíř (2015)

Předně bych rád uvedl, že s radostí očekávám každou filmařskou snahu z Pobaltí a tak mi vůbec nevadil námět, u kterého jsem byl úplně mimo. Ono šermířství není zrovna téma, o kterém bych cokoliv věděl, a tak jsem mohl být při nejmenším překvapený. Estonci to ale zvládli se ctí a odvyprávěli lidský příběh tehdejší doby tak, jak se sluší a patří, i když s notnou dávkou deprese. A já se navíc dozvěděl něco o Estonsku padesátých let.