Běž, Ronnie, běž! (2002)

Vlastně je to taková nenásilná komedie plná šílenejch momentů a cameo rolí opravdu slušné řádky známých, ale i méně známých bavičů Hollywoodu. Věřím, že ti, co si tenhle film natočili, si to natáčení maximálně užili. Já bych tenhle film už podruhý nezvládnul. Mám pocit, že na přelomu tisíciletí takových komedií vznikalo docela dost. Připomíná mi to třeba Bubliňáka, Deuce Bigalow, Zvíře nebo Vodonoše. Na jedno shlédnutí dobrý, ale na druhý už ani ne.

Prodloužený víkend (2013)

U tohoto filmu jsem si nečetl obsah. Jen jsem si všiml, že moje topka nedala pod čtyři hvězdičky a říkal si, že určitě musí mít něco do sebe a tak naladil HBO a čekal, co z Prodlouženého víkendu vypadne. No a ze začátku to vypadalo dost depresivně a klasicky, když si představíte uprchlého vězně. Nečekal jsem ale, že se rozjede tak láskyplné drama s překrásným průběhem, výbornými herci a závěrem, který snad ani nemohl být nádhernější. Škoda jen, že mi místy unikalo pár věcí, jako třeba otazník, zdali ten syn Adel byl její a nebo byl adoptovaný. Když už si Reitman dal tu práci, aby odvyprávěl její smutný život, mohl to i uzavřít. A takových momentek tam bylo víc. Celkově vzato ale krásný film o jedné osudové lásce, která na sebe čekala až se našla.

Fénix (2014)

Fénix se svým námětem tváří jako neskutečně zajímavý film. Průser je, že ty dvě hlavní role, co v tomto filmu hrály, se tu chováají jak z Jedličkárny. Nelly je celou hodinu a půl za brutální chudinku, její manžel je blbej jak tágo a oba rozjedou vesměs zajímavý drama, u kterého jsem čekal snad jenom na závěr, jak to režisér rozsekne. No a musím říct, že jsem byl zklamaný. Načaté to bylo hodně dobře, ale vůbec se divákovi ten film neotevřel. To abych si to všechno domyslel sám. Takový Chlapec v pruhovaným pyžamu je podobného ražení, ale právě za tu závěrečnou scénu stoprocentně vím, že na něj nikdy nezapomenu. Fénix bohužel tuto závěrečnou scénu nemá.

Mílový běh (2014)

Zdejší hodnocení, které se přibližuje dokonalému průměru mě k tomuto filmu neodradilo. Spíš naopak. A musím říct, že to nakonec stálo za to. Jde o to, že tenhle film je naprosto, ale naprosto klasickým dramatem. Kluk z chudejch poměrů. Doma průser, kam se podívá, který, aby nám ho bylo víc líto, si neudělal sám a natáhla ho do nich jeho vlastní rodina. No a tenhle kluk objeví skrytej talent v běhání. Najde dědka, co chlastá jak duha, který se mu s tím rozhodně pomoct, protože se v něm uvidí on sám ve svých nejlepších letech a rozjede absolutní trénink za lepším životem. Jeden osudový závod pak znamená stipendium na univerzitu a útěk z tohoto průserem načichlým prostředí. I když ten kluk moc emocí nevyjádří, nemohl jsem mu to nepřát. I přes tu veškerou průměrnost se mi ten film prostě a jednoduše líbil a já ho s radostí dokoukal. I když to místy bylo dost syrový jak jen život umí být.

Padesát odstínů šedi (2015)

Nemůžu se zbavit dojmu, že tohle je po marketingové stránce ta nejvýdělečnější červená knihovna, co jsem kdy viděl. A to jsem se přitom na film podíval jenom proto, že jsem očekával nějaké změny ve světové kinematografii. Nedostalo se mi ale ničeho krom jednoho trošku zvláštního vztahu, který ale neukáže prakticky nic. Jenom nějaký to bičování a jednu skromnou mučednickou místnost. Dorian Gray je sice magor, ale pořád se chová racionálně a tak se s Dakotou nic moc nestane. Závěr pak slabota, protože mi je jasný, že ta dominance Dakotě nevydrží dlouho.

Místo činu - Dvojí hra (1985) (epizoda)

Dvojí hra je jeden z těch dílů, kde se především Schimi předvede v plné své kráse. Vyšetřování je klasicky brutálně schizofrenní a tak je třeba se zaměřit především na konkrétní scény. Objednání kari klobásy na místě vraždy, sjetej Holanďan v bytě jedné podezřelé, tuna vypitejch piv snad všude, kde se to dá a jeden solidní diskotanec, po kterém Schimi předvede dokonalou hru s kartama. Do toho solidní akční automobilové scény, kterým dominuje mokrá vozovka a tuna efektivních smyků, díky kterým zaručeně nikdy nezjistíte, kam kdo jak jede. Jo a jedna sekta, která je spíš jeden velkej bordel s jedním Číňanem, co tam členy sekty učí nějakému bojovému umění a neustále u toho řve: Fight for Peace. Ale jo, tohle byl vydařenej díl.

Plán útěku (2013)

Futuretro a Sly, co z gumicuku udělá žárovku a ještě s ní uteče z vězení. To jsou první dva pocity, co jsem měl, když jsem tenhle film shlédnul. Popravdě to vůbec nebylo tak, jak jsem si to představoval. Především realističnost byla hodně mimo a spíš bych to přirovnal k Demolition Man. S tím jedním velkým rozdílem, že chybí hlášky. Sly a Arnold jsou tady spíš jenom drsní, než aby vytvořili i určitý uvolnění a emoce. No a o tom je víceméně i celý film. Téma zajímavé, na dvě akční legendy hodně zajímavé, ale zpracování je takové až moc systematické. Necejtím v tom srdce. Nejsou v něm žádné pořádné hlášky. Nic co by tak dobrý nápad dokázala vyzdvihnout na určitou mez, o které by se dalo říct, že je legendární. Škoda.

Místo činu - Účet bez hostinského (1984) (epizoda)

Taková upocená epizoda s hláškami typu: "Pane strážmistře, mohl byste se prosím věnovat té nehodě? Ten mrtvý je přece dočista mrtvý!" Lepší už pak předvede snad jenom Tanner, co popisuje situaci Schimimu: "Mrtvý je tady. Střelili ho z auta...do nohou." Schimi odpoví: "Do nohou? A na to zemřel?". A v tu chvíli se rozjíždí naprostý pseudo vyšetřování, kde Tanner konečně rozjíždí svoje umění jak sbalit ženskou, Schimi pro změnu přiměřeně chlastá a mezi ně se vecpe novej šéf tlustej jak vypasená bečka. Veškerý vyšetřování postrádá smysl a jediné pozitivum jsou momenty, kde Schimi a Tanner nevyšetřuje. Jemně slabší díl.

Manžel (2013)

Když přijmu skutečnost, že ten chlap, co tady v tomhle filmu hraje manžela, se regulérně zbláznil, tak přijmu i veškeré jeho chování, které mi tady v mnoha ohledech nedávalo smysl. Kdo ale kdy řekl, že se dá blázen pochopit. Nikdo také nikdy nikomu neřekl, že láska nedokáže s člověkem udělat divy. Jak po té pozitivní, tak i negativní stránce. No a z toho důvodu se mi tenhle film moc líbil. Líbilo se mi, že jsem absolutně netušil, kam kroky toho chlápka, co mu manželka zahnula s puberťákem, budou vést dál. Přiznám se, že jsem byl dokonce zvědavej a říkal si, jak tohle jenom může skončit. Cinemax to v upoutávce řekl jasně. Pakliže se chcete podívat na týpka, kterej je na tom hůř jak Vy, tak si pusťte tenhle film. Já to udělal a něco to mělo do sebe. Za mě tedy čtyři galaxie za super jednohubku a poděkování Cinemaxu za zajímavý filmový zážitek.

Sázka (1997)

Musím říct, že zápletka jako taková, byla kravina na entou. Ono totiž, když nejste kuřák, tak ty dva blázny, co se tady vsadí, že přestanou kouřit, prostě nepochopíte. Všechno Vám přijde absurdní a celá ta zápletka Vám nebude dávat smysl. Po asi dvaceti minutách jsem ale povolil uzel a přijal fakt, že na zrovna tom ne úplně sympatickým příběhu bude postaveno všechno ostatní a začal se těm dvoum debilům smát. Nakonec vlažný rozjezd rozjel solidní nástupek scének, který opět dokázal, že v situační komedii nemá Francie soupeře a mně se film ve výsledku moc zalíbil. Určitě si ho někdy v budoucnu zopakuju. Jen doufám, že v té době nebudu kouřit, abych si pak neříkal, jakej jsem to byl debil, když jsem je nechápal a tady ty dva blbce kritizoval za to, jak se chovaj.