• Pohádka

Marley a já (2008)

Hodně silný útok na city. Nejprve se John a Jenny Groganovi dozví, že potratily, aby se jim poté narodily dvě zdravé děti. Jenže Jenny výchovu nezvládá a tak si zlost vyřvává na Johnovi, aby se nakonec šťastně usmířili. Nakonec ovšem přichází konec ústředního tématu tohoto filmu, a to emotivní smrt Marleyho. Lehce romantická komedie, lehce drama, ale rozhodně veliký doják. [29320. hodnocení, 1019. komentář, 76%, 368. nejoblíbenější film]

Lepší pozdě nežli později (2003)

Jack Nicholson, takovej starej kaňour, tu flirtuje první s tou mladou (Amanda Peet) a poté s její matkou (Diane Keaton). Mezi všemi to nádherně jiskří, ještě se do toho připlétá doktor, který ošetřoval Nicholsona (Keenu Reeves). Jsou to dokonalé románky, po kterých každý sní. Tedy až na ten věk a trable s ním spojené jako například hlídání si krevníko tlaku při sexu... Je to nádherná romantická komedie. Pobaví a divák se při ní i zasní. [22176. hodnocení, 437. komentář, 73%, 945. nejoblíbenější film]

Barva vítězství (2016)

Impozantní životopisný film o legendárním sprinterovi, který se z čista jasna objevil, aby zazářil na nejvíce diskutabilních letních olympijských hrách. Jesseho Owense zná spousta lidí jako toho, co přímo před zraky Adolfa Hitlera ovládl stovku a skok do dálky (dále i dvoustovku a byl prvním členem vítězné americké štafety na 4x 100 metrů). Ale už nikdo netuší, jakou cestu musel ujít k tomu, aby se do Mnichova vůbec dostal. Ještě necelý rok a půl před olympiádou byl absolutně neznámým amatérským sportovcem, který ke svým čtyřem zlatům vystřelil stejně tak rychle jako v Mnichově. Na výsluní vystřelil jak kometa, o čemž dnešní sportovci by si mohli jen tak nechat zdát. Nejvíce je to vidět na samotné soutěži skoku dalekém, kdy si to jen tak Jessie šel zkusit. Skočil poprvé v životě a vyhrál. Malinko mi ta rychlá cesta připomínala jamajský čtyřbob, ale to je samozřejmě už něco jiného. Jessie stanul na nejvyšším stupínku a hned čtyřikrát! Ale také byla jiná doba. Atletika byla v porovnání s tou dnešní ještě v plenkách. Závodil téměř mezi samými bělochy v soutěžích, kterým dnes už po desetiletí dominují černoši. Tím to sice měl jednoduší na dráze, ale naopak mnohem těžší v hlavě. Víc než se soupeři se musel potýkat s rasismem, který mi podle filmu přišel, že v USA to mohlo být ještě horší než v nacistickém Německu. Právě rasismus je obrovské téma tohoto filmu. Takřka z každé scény je cítit, jak černochy v USA ještě ve 30. letech nemuseli a když přijel do Neměcka, tak to udělalo obrovský rozruch. Tím to se nejedná jen o vyloženě životopisný film, nýbrž o historický film, který nahlíží na americkou a samozřejmě i německou společnost 30. let. Stephan James se role Jessieho Owense se v tomto strhujícím a zároveň hodnotném životopisném filmu zhostil na výbornou. Divák si tak může i připomenout už pozapomenutou Lenny Riefelstadtovou, oblíbenou Hitlerovu režisérku, vidět nechutný Goeblessův ksicht nebo se pousmát nad Adolfem Hitlerem, který neunesl Owensova vítězství. [4016. hodnocení, 163. komentář, 76%]

Tah pěšcem (2014)

Impozantní životopisný film o jednom z nejlepších světových šachistů minulosti, Bobbym Fischerovi. Šachistovi, nad kterým žasl svět, když byl teprve kluk. (Kdo ho tohle naučil? Ptá se 25. nejlepší šachista New Yorku... Tohle se naučil sám). Poté sváděl největší bitvy u šachovnice se Sovětskými mistry v tzv. Studené válce. Tu největší bitvu odehrál s Borisem Spasskijem, která je dodnes považovaná za největší šachovou partii. Tobey Maguire, ten vyjukanej kluk ze Spiedermana, se do hlavní role dokonale vžil. Do chlapa, který byl u šachovnice bezchybný, ale v soukromí úplný magor. Možná i proto ten film je tak zajímavý a dobře natočený, Bobby Fischer byl fakt magor (vzdal se titulů, sebrán za potulku, odstěhoval se na Island...). K tomu pro diváky tak nudná hra tu je podaná dramatickým projevem, až vás to nutí si vyhrabat šachovnici ze skříně. [2674. hodnocení, 174. komentář, 72%]

Velký dar (2017)

Podobný film jako ČISTÁ DUŠE, kde hlavní roli nadaný člověk na matematiku. Na rozdíl od oscarového filmu s Russellem Crowem je tohle fiktivní příběh, v němž sedmiletá holčička (Mckenna Grace) dokáže vyřešit matematické problémy, které nedokážou řešit ani vysokoškolští profesoři. Protipólem ovšem je útok na city, kdy se její babička (Lindsay Duncan) snaží sebrat z péče jejímu strýcovi Frankovi (Chris Evans), jenž se snaží z ní vychovat ještě jakžtakž normálního člověka. Zatímco babička vidí jen lepší školy, diplomy, vyznamenání atd. Kromě toho nechybí ani pletky Franka s učitelkou (Jenny Slate), které to v jejích propínacích šatech dost sluší. [7689. hodnocení, 253. komentář, 80%]

Čistá duše (2001)

Russell Crowe úplně v jiné roli, než na které jsme u něj zvyklý. Po těch gladiátorech a námořnických kapitánech si tentokrát zahrál Johna Forbese Nashe, který obdržel Nobelovu cenu za ekonomii. Protipólem se ukázala schizofrenie a jak se samotný Nash s tím dokázal v životě popasovat, tak Crowe se s tím dokázal popasovat i v tomto kvalitním životopisným filmu. [52943. hodnocení, 1098. komentář, 89%, 44. nejlepší film, 64. nejoblíbenější film]

Psycho (1960)

Mistrovsky budovaná atmosféra a hypnoticky podmanivá plynulost děje dělají z Psycha naprostý filmový klenot. Společně s promyšleným dějem, vynikající děsivou hudbou a Anthony Perkinsem v hlavní roli se z Psycha stává impozantní psychothriller. [32106. hodnocení, 1081. komentář, 88%, 68. nejlepší film, 287. nejoblíbenější film]

Let číslo 93 (2006)

Všichni známě útok těch dvou letadel na dvojčata. Každý z nás to viděl nejméně stokrát. I za těch takřka dvacet let to máme stále v paměti. Ovšem o zbývajících letadlech se už moc neví. Někdo si ještě vybaví ten útok na Pentagon, ale na let číslo 93 se už jaksi zapomnělo právě vlivem toho, že se stále připomínají dvojčata a také, že tento let byl pro teroristy neúspěšný. I proto je dobře, že si filmaři vybrali tento let a mohli nám jej připomenout. Jedná se o takový dokumentární film, jak to asi celé probíhalo, a to nejen na palubě tohoto letadla. Svým tématem je to mrazivé a zároveň dramatické, že divák stále film sleduje, i když ví, jak to vše nakonec dopadne. A možná i proto, že ví, jak to dopadlo, tak sleduje až do poslední vteřiny, kdy se před vámi objeví jen země... [22108. hodnocení, 1211. komentář, 85%, 284. nejlepší film]

Válka světů (2005)

Tento film se dosti vymyká Spielbergově tvorbě. Je to vyloženě natočené jako klasický blockbuster a ne jako dřívější Spielbergova rodinná sci-fi (BLÍZKÁ SETKÁNÍ TŘETÍHO DRUHU a především ET-MIMOZEMŠŤAN). Předlohu čerpal ze slavné knihy neméně slavného spisovatele H. G. Wellse a možná i zde se inspiroval netypickým přistáním mimozemšťanů na zemi. Ti zde nepřistanou v žádné kosmické lodi, nýbrž Zemi zasáhnou ohromné bouře. Pomocí blesků, které buší do jednoho místa do země, se mimozemšťané dostanou do půdy. Poté z ní vystoupí a způsobí zemětřesení a paniku. Vypadají jako kříženina Godzilly a vraždících robotů z filmu POVSTÁNÍ STROJŮ. Jakmile se tihle prapodivní Transformers objeví nastává otázka, jak je zlikvidovat. Teď se musí pochválit Spielberg, že do scénáře nevložil nic extrémně amerického jako to známe například z DNU NEZÁVISLOSTI, ve kterém létá americký prezident stíhačkou. Naopak se vše odehrává z pohledu prostých lidí podobně jako tomu je v Darabontově Mlze. SPOILER: Závěr filmu je ovšem velice originální a nečekaný. Mimozemšťané se odpraví na onen svět sami, a to díky tomu, jak my lidé jsme zprasili Zemi. Na špinavou vodu na Zemi jsme zvyklí. Jenže mimozemštané tyhle bakterie co pijeme, neustáli, a tak umřeli. [53269. hodnocení, 1369. komentář, 72%, 499. nejoblíbenější film]

Stroj času (1960)

Úžasný dobrodružný příběh varující lidstvo, jak si to může samo posrat jako v Planetě opic. Místo opic jsou tu nějací jeskynní lidé Morlockové, kteří využívají harakrišňáky Eloioe jako svoji potravu. A opět je tu nějaký Charles Heston tentokrát v podání Roda Taylore, který místo raketoplánu přiletěl do vzdálené budoucnosti na nějakém křesílku s páčkama, které si říká stroj času. Kdo má rád Planetu opic, knihy H.G.Wellse a Julese Verna a nebude mu vadit naivní oblečení Eloioů, tak se mu tento film musí líbit. [749. hodnocení, 70. komentář, 73%]