• Pohádka

Dracula (1992)

Kam se hrabou Cormanovy ghotické horory z 60. let. Francis Ford Coppola tímto filmem pozvedl žánr ghotického hororu do impozantních výšin. Chopil se geniální literární předlohy Brama Stockera a jeho dílo převedl na filmové plátno. V precizně vybudovaných ghotických kulisách a za působivé atmosféry dal možnost vyniknout Gary Oldmanovi v hlavní roli, Anthonymu Hopkinsovi coby Van Helsingovi a tehdy ještě mladým hercům, Keanu Reevesovi a Winoně Ryder. [19707. hodnocení, 792. komentář, 79%, 331. nejoblíbenější film]

Vymítač ďábla (1973)

Vymítač ďábla je podle mě jedním ze tří základních satanských filmů (společně s PŘICHÁZÍ SATAN! a ROSEMARY MÁ DĚŤÁTKO). Na rozdíl od obou zmíněných filmů tady není tak budovaná atmosféra a podmanivá plynulost děje, nýbrž se jde po pár desítkách minut hned na věc prostřednictvím posedlé Regan. Tu si zahrála 13letá Linda Blair a zahrála ji i vzhledem k svému věku mistrovsky. Pomocí make-upu a triků, kdy se Regan vznáší či otáčí hlavou o 180 stupňů, je její role jednou z nejděsivějších filmových postav. [15772. hodnocení, 831. komentář, 82%, 955. nejlepší film, 533. nejoblíbenější film]

Ti druzí (2001)

Fascinující horor se vším všudy. Sice se pomalu rozjíždí, ale to vůbec nevadí. Impozantní staré sídlo pomalu navozuje tajemnou atmosféru, postupně poodhaluje svá tajemství, aby probudilo strach všech učinkujících a u diváků vzbudilo nejedno obrovské překvapení. Oblečení a životy těch lidí jsou stylově zasazeny do starého sídla, ve kterém není ani poznat, že se děj odehrává v době druhé světové války a ne ve viktoriánské době. Celé se to tváří spíše jakoby se děj odehrával v 19. století a hodně to dopomáhá tajuplné atmosféře filmu. Morbidní kniha mrtvých je už jen takovou třešničkou na dortu. K tomu všemu líbezná a svůdně krásná Nicole Kidman, ať již ve svých upnutých šatech, tak ve své saténové košilce a máme tu jeden z nejlepších hororů všech dob. Není-li to vůbec nejlepší duchařský horor, který dospěl v překvapivý konec, kterému předcházelo ještě jedno mnohem větší překvapení. [32152. hodnocení, 1106. komentář, 83%, 594. nejlepší film, 317. nejoblíbenější film]

Hvězdná brána (1994)

Rolland Emmerich v životní formě! Univerzálním vojákem to teprve začínalo, ale HVĚZDNÁ BRÁNA se DNEM NEZÁVISLOSTI, to jsou jeho absolutní vrcholy. Dnes je Hvězdná brána kultovním sci-fi, které na své kráse nic neztratilo i po více jak čtvrt století od premiéry. Nejen že se jedná tou dobou o originální námět, který byl mistrně převeden na filmové plátno. Tak zároveň si herci dokonale sedli a především trikové scény jsou fascinující. Jedná se o mistrně natočený velkofilm. [33366. hodnocení, 615. komentář, 76%, 274. nejoblíbenější film]

Útěk z Alcatrazu (1979)

Jeden z nejslavnějších vězeňských filmů, do dob ZELENÉ MÍLE a SHAWSHANKU je možná i tím nejslavnějším. Bezesporu je jisté, že právě zde se Stephen King inspiroval pro knižní předlohy zmíněných Darabontových filmů. Především ta malá myška, Volf coby nadržený gay a despotický ředitel jsou jasnými symboly inspirace a dotváří už tak napínavou atmosféru Alcatrazu. To hlavní je ovšem detailně a někdy až neuvěřitelně promyšlený plán útěku, kterému velí v hlavní roli Clint Eastwood. Ten hrál spoustu dobrých rolí, ovšem tahle mu sedla dokonale. Pro mě je to jeho vůbec nejlepší a nejoblíbenější role, tak i film. Otevřený závěr filmu už je jen třešinkou na dortu tohoto excelentního thrilleru. [11191. hodnocení, 373. komentář, 81%]

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Jak by asi vypadala 2. světová válka, kdyby Japonci 6. prosince 1941 neprovedli nálet na Pearl Harbor? Tuhle otázku nám pokládá toto Taylorovo válečné sci-fi, ze kterého už po 40 letech je cítit nostalgie, za to nostalgie, na kterou se rád znovu podívám. Ty záběry na stíhačky, letadlovou loď jsou úchvatné. Děj sice není nijak akční, za to je tajemný a napínavý. Jen některé herce bych vyměnil. Konkrétně Martin Sheen, James Farentino a ten uřvanej Japonec se samopalem Soon-tek Oh mi chvílemi splývali jakoby byli pokrevní bratři. Nemají náhodou stejnou matku? [5068. hodnocení, 234. komentář, 74%]

Oddíl 10 z Navarone (1978)

Strhující válečná podívaná se spoustou známých tváří (Harrison Ford, Robert Shaw, Barbara Bach, Franco Nero, Richard Kiel a Karl Weathers). Zlikvidování přehrady, potažmo mostu bylo v samotném závěru doslova dechberoucí. [2560. hodnocení, 133. komentář, 74%]

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Tohle je film vyloženě pro velké plátno, v němž divák takřka tři hodiny sleduje nervydrásající pouť amerických vojáků v jednom z nejvíce emotivních příběhů. Vše začíná na hřbitově v emotivní scéně, kdy vojín Ryan již v důchodovém věku vzpomíná na své kamarády a velitele, kteří padli ve 2. světové válce ve Francii. Z jeho vzpomínek se hned ocitáme v Normandii na pláži Omaha, kde kolem nás všude lítají tisíce kulek, stovky gránátů, tečou potoky krve a vylejzají vnitřnosti. Tahle dvacetiminutová brilatně natočená scéna je doslova famózní a podle mě i tou nejvíce úchvatnu scénou, kterou můžeme v jakémkoliv filmu vidět. I kdyby film netrval ještě dvě hodiny, tak jen díky ní by si zasloužil slávu a přední příčky mezi stěžejními filmy. Po dni D přichází další hra na city, kdy jedna z písařek zjistí, že během pár dní zemřeli tři Ryanové a ještě jeden žije. Nastává hlavní akce celého filmu, zachránit vojína Ryana, které je protkáno dalšími bravurně natočenými válečnými akcemi. [78715. hodnocení, 1417. komentář, 89%, 35. nejlepší film, 35. nejoblíbenější film]

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump mluví, mluví a mluví. Vykládá příběhy, které se staly a jde mu to moc dobře. Jde mu to tak dobře a zároveň tak jednoduše. Možná je to tím, že má menší IQ a proto s tím nemá problém. Jeden příběh plynule navazuje na další a ten zase na další. Všechno krásně do sebe zapadá, a to vše na pozadí amerických dějin 60. a 70. let minulého století. Tom Hanks podal vynikající výkon a získal za něj zaslouženého Oscara. Podle mě je Forrest Gump oprávněně považován za jeden z nejlepších a nejvýznamnějších filmů světové kinematografie. [117462. hodnocení, 2964. komentář, 94%, 2. nejlepší film, 1. nejoblíbenější film]

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Nepřijde mi, že tento film by byl tak výborný. Chvílemi jsem se nudil, jak se to táhne. Především v první půlce. Ta druhá půlka, kdy už Butch Cassidy se Sundencem Kidem prchají před šesticí chlapů na koních až do Bolívie, je přece už o poznání lepší. Ale i tak žádná sláva. [29746. hodnocení, 748. komentář, 89%, 34. nejlepší film, 310. nejoblíbenější film]