• Pohádka

Legenda o Tarzanovi (2016)

Edgar R. Burroughs se musí otáčet v hrobě, jak jeho legenda o Tarzanovi dopadla na úkor příšerných CGI monster v brakově dokurveném příběhu. [9761. hodnocení, 522. komentář, 56%]

Zikmund řečený Šelma ryšavá (1986) (TV film)

Hrušínskému se musí spíš smát, jak přehrává a dělá ze Zikmunda námi nenáviděného panovníka. Anebo opravdu byl Zikmund takovej krypl, který od pohledu vypadal imrvére ožralej. No rozhodně to byla příšerná nuda! [439. hodnocení, 23. komentář, 73%]

Smrt císaře a krále Karla IV. (1978) (TV film)

Jak si všimni přáli jeho smrt a on Karel IV jim ne a ne tu radost splnit. Prej: "Už jsme mu tu potřetí na pohřbu a on ještě nezemřel." Bohužel to je tak jediné zábavné na této televizní inscenaci, protože jinak je to nudnější televizní traktát o tom, jak Karel IV. bránil Čechy, kdo chtěl jaké území a jakej bordel byl v církvi. Navíc ještě natáčené v chudých televizních ateliérech. [212. hodnocení, 23. komentář, 71%]

Císařův slavík (1948)

Víte, proč to televize nedávají? Protože na tohle se prostě nedá dívat. Sice čest panu Trnkovi za jeho celoživotní dílo. Ve své době to byl filmař pár excelánc, ale dneska je jiná doba a ty jeho filmy fakt nudí. Císař a slavík je toho jasným důkazem. Dokud to bylo hrané, tak to ještě šlo, ale jak ožily loutky na plátně, tak to bylo nekoukatelný horor. A vy tady píšete, jaký je to národní filmový klenot. [477. hodnocení, 14. komentář, 85%, 639. nejlepší film]

Dvanáct měsíčků (1992) (TV film)

Nebýt těch papundeklových televizních kulis, jednalo by se o skvostné završení kariéry této režísérky televizních pohádek. V porovnání s jinými nedělními pohádkami, které se přibližně do milénia točily, se jedná o zdařilou pohádku. Ovšem ve srovnání s novějším celovečerním počinem Karla Janáka z roku 2012 se jedná pouze o chudého bratříčka. [1097. hodnocení, 28. komentář, 56%]

Jaké vlasy má Zlatovláska (1992) (TV film)

Taková až moc dětsky naivní televizní pohádka o zrzavé princezně, přičemž je vůbec neměla zrzavé, ale obarvené mahagonovou barvou. Ale stejně se jí na ty vlasy nebude nikdo dívat, protože Brožová si na sebe oblíkla šaty s překrásným výstřihem a celý to bylo vlastně o těch jejich kozenkách. Kostýmy na televizní pohádkou ostatních herců jsou docela dobré, horší je to už s interiéry, které jsou převážně ve strašidelném lese bizarně příšerné a papundeklové (například ten zavěšenej houpající se netopýr na špagátech). Se scénářem je to už horší, v něm je největší kámen úrazu. Je až moc dětinský a působí jako parodie. Ale koukat se na to dá vzhledem k tak krátké stopáži. [317. hodnocení, 20. komentář, 41%]

Břetislav a Jitka (1974) (TV film)

Z těch televizních filmů s historickou tématikou, které Česká televize natočila roku 1974 je Břetislav a Jitka podle mě tím nejlepším. Je to jediný film, který se neodehrává v televizních ateliérech, nýbrž v klášteře. Ten klášter suplují ve filmu románské kostely a krypty ve Stříbrné Skalici, Třebíči, Doksanech a ve Františkánském klášteře v Hájku u Prahy. Ty exteriéry se mi fakt líbily, z čehož nejvíce ta krypta. Poté, co Jitku (Elišku Balzerovou) unesou z kláštera, se už příběh odehrává vyloženě jen v lese, kde si štáb vystačil fakt s málem. Stačili tři herci (Balzerová, Slováček a Řehoř) a malý srub. Přesto místy vznikla zajímavá rozprava mezi těmito třemi herci, z nichž nejvíce perlil Řehoř v roli mniha: "Mnichu, kde se myješ?"... "Proč hned mít? Bůh deštíčkem omyje. Člověk musí si nechat kůru, aby k němu nemohly zlé nemocnosti." Mě zaujala i Balzerová, tou dobou ještě velice půvabná. Když si ji představím, jakou mrdnu hrála o 35 let později v ŽENY V POKUŠENÍ a tady hrála cudnou ženu schovávající se v klášteře, tak se tomu musím smát. [547. hodnocení, 49. komentář, 81%]

Poslední královna (1974) (TV film)

Příšerná nuda! [83. hodnocení, 9. komentář, 62%]