Válka rozumu a cti (2006)

Výpravný válečný snímek, kde velkolepé bitevní výjevy nejou pro zobrazení krásy boje ale pro krutost a násilí, které válka přináší. Kontrast vytváří komorní scény - planování, řešení morálních otázek apod. Ano, jde o souboj důvtipu, ale skutečná válka není hra.

Paprika (2006)

Oproti Millenium Actress a Tokyo Godfathers, kde dominovala melodramatická rovina, Paprika staví na fantastickém prolínání reality a snu (a filmu). "Sny neznají hranic."

Obávaný bojovník (2006)

Povedený snímek zručně balancující mezi akčním filmem a dramatem. Režisérský sestřih je za 5* (na hongkongské verzi 141 minut).

Simpsonovi ve filmu (2007)

Kouzelné parafráze a jiné důmyslné vtípky (Titanik, prezident, Spider-pig) bohužel brzy vyklidí pole těm jednodušším (někdo se o něco praští apod.) a příběh začne ztrácet tempo. Vynahrazují to ovšem závěrečné titulky.

Isabella (2006)

Další z Pangových ambicióznějších snímků o dívce, která přichází na Macau najít svého otce - nikoli z touhy ho poznat ale z nutnosti. Potřebuje totiž, aby jí pomohl dostat zpět jejího psa. Tím se začíná rodit zvláštní vztah otce a dcery, prostý sentimentálních ubrečených výlevů. Oba jsou sami, zdanlivě bezstarostní a samostatní, ale při vzájemném setkávání se teprve učí žít nejen s tím druhým, ale taky sami se sebou a se svou minulostí... Jednotlivé etapy vztahu jsou nádherně naznačeny bez jakýchkoli nepotřebných slov (kéž by se v jiných filmech dokázalo takhle mlčet) jak vypovídá i jeden ze závěrečných záběrů...

Gong zhu fu chou ji (2004)

V pomalejším, vláčném tempu vyprávěný příběh o deziluzi z rozpadlých mezilidských vztahů; protivné je vnucování, s níž se snaží přesvědčit o ženském pohledu na svět - mužská postava k tomu nemá co říct. Kamerou a zpomalenými pasážemi připomíná filmy Wong Kar-Waie.

Sladký pták mládí (1962)

Na jedné straně výrazná teatrálnost, přehnaná gesta a vypjatost, tj. znaky, které by možná měly smysl v divadle viděné z 15. řady, ve filmu však působí příliš okatě a strojeně. Na druhé straně se dočkáme typického williamskovského rýpaní do pokřivených mezilidských vztahů a rozboru rozpolcených charakterů "Na každého z nás čeká soukromé peklo." Fantastická Geraldina Page jako neurotická stárnoucí hvězda a Paul Newman přesvědčivý jako okouzlující ale také nevyrovnaný muž v zoufalé snaze využít poslední šanci "Princezno, musíte mi otevřít ty správné dveře. Na ty dveře úspěchu klepu už tak dlouho, že mám zkrvavené prsty. Tak jsem na ty dveře klepal, otevřenými ranami." Jejich vzájemné slovní souboje jsou pro mě hlavní ozdobou filmu; film otevřeně mluví o alkoholu, závislosti na drogách, ventiluje se zloba a krutost, pokrytectví, zprvu jednoduchá zápletka se větví, žádná z hlavních postav není jen černá nebo bílá... (typický 10 :-) Bohužel na hře při převedení do filmového scénáře musely být zjemněny některé situace, které mají zásadní vliv na celé dění a vhodněji pasují k pozměněnému závěru...

Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

Zfimovaná divadelní hra Tennessee Williamse postavená na působivé kameře a kvalitních hereckých výkonech, kde se všichni zúčastnění vhodně doplňují a každá postava má přiměřený prostor. Pro mě osobně je Kočka jedna z nejlepších her T.W. (také Tramvaj a Sestup Orfeův), která obsahuje typické prvky W. literárního dílla, bohužel ale ve filmové verzi je část těchto motivů potlačena, nebo přímo vyloučena.

Wang jiao hei ye (2004)

Atmosférický snímek utopený v neonových světlech nočního Hong Kongu; vyjma úvodu a epilogu se odehrává během jediné štědrovečerní noci. Působivé je zejména střídaní všedních rutinních událostí s výbuchy násilí (napadá mě srovnání se Sympathy for Mr. Vengeance). Film na několika místech podporuje nenápadná hudba, ale u nejnapínavějších okamžiků se téměř neobjevuje a nechává účinkovat pouze obraz v kombinaci se zpomalenými záběry a podtrhuje tak ponuré ladění celého filmu, kde např. červená barva není rozhodně ta radostně vánoční... Postavy? žádné černobílé postavy, tj. hodní a zlí, žádní sympatičtí zločinci nebo komické figurky odlehčující napjaté okamžiky, jen realistické charaktery, kterým opravdu věříte jejich pohnutky a kteří mají tu smůlu, že jsou ve špatný čas na špatném místě – totiž Jednu noc v Mongkoku….

Men tu (2007)

Další vážnější film Dereka Yee, který se tentokrát zabývá obchodem s drogami. Ztvarnění velkého světa obchodu i mikrosvěta malých dealerů a uživatelů se opírá o živé, komplexní charaktery s výtečným hereckým obsazením (Andy Lau, Daniel Wu, Anita Yuen a dokonce hraje i Louis Koo:-). Obdobně jako v ONIM se nebojí zobrazování násilí (viz vpád policie), bohatě využívá skvělou kameru, hudbu a zpomalovačky. Hůř dopadly symbolické scény (obloha, holubi, krysy, pes), které vyznívají příliš násilně vmáčknuté do děje (oproti ONIM, kde vše působí přirozeněji).