• Krátkometrážní

Bod obnovy (2023)

I když je zde na databázi napsáno, že inspirací byli Potomci lidí, tak já vidím inspiraci u Blade Runner a Blade Runner 2049. Ale film je to podařený. Je dobré že pestré mezinárodní spolupráci vznikl film, který v Čechách dlouho nevznikl. Sci-fi s příchutí detektivky s velmi kvalitním vzhledem. Ono je kvalitní i herecké obsazení  i když to chtělo nějaké srbské herce, když je tam srbská účast. Andrea Mohylová příjemně překvapila. Další herci dobrý výkon jako vždy. Snad nebude na dlouho poslední film této kategorie a přeji mu úspěch i v zahraničí.  Příjemná ČSFD projekce.

Eliška a Damián - Epizoda 2 (2023) (epizoda)

Prima chce mít seriál rychlé za sebou, tak dává dva díly za sebou.  A protože jsem je výjimečně viděl na televizi, tak je mám problém rozlišit. Daně Syslové jdou lépe interiéry než exteriéry.  Z mladých herců a hereček je příjemným překvapením Anna Dvořáková (že by geny?) částečně i Jan Komínek nakonec i Robert Urban. Dobře hraje i Anežka Rusevová. Detail, že by asi většina šlechty na dvoře mluvila německý tvůrci přehlédli. Asi ani plánovaná svatba prince z malého Bádenska s pruskou princeznou by sedmiletou válku nezastavila.  Navíc toto Bádensko má českou stopu, když jsou tu k sehnaní české kališnické knihy z Koniášova seznamu.

Eliška a Damián - Epizoda 1 (2023) (epizoda)

Se seriálem Eliška a Damián chtěla Prima upoutat pozornost, ale ne takovou jak by jsi představovala. Herectví Emmy Smetany převyšuje většina herců. Nevím jestli to není vinou režiséra, a scénáře. Možná kombinace obou faktorů s zmíněným herectvím. Potom je však záhadou výborný herecký výkon Dany Syslové. Jednooký mezi slepými králem, dvojoký císařem.  Uváděný sňatek měl zabránit sedmileté válce, problém je, že v roce 1758 válka už dva roky probíhala. I chybné detaily dělají celek.

Byl jednou jeden... život (1987) (seriál)

Legendární, poučné, zábavné, vtipné, příjemné. K tomuto francouzskému seriálu by se dálo přiřadit mnoho pozitivních přídavných slov a vlastně nejen přídavných. Jedna z nejlepších televizních učebnic o lidském těle pro mládež.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Výborný tvůrčí tým vytvořil výborný film. Je zde kouzlo staré stověžaté Prahy, starého rakousko-uherského mocnářství, starých šestákových detektivek. A místo psa je tu kytka masožravá. Jen se nejmenuje Alík, ale Adéla.

Malá mořská víla (2023)

Tak podle děti má princ Erik narozeniny 30. července.  Herec Jonah Hauer-King se animovanému předobrazu podobá dostatečně umí dobře hrát. Armando Salazar čili Javier Bardem konečné jako Triton dočkal Poseidonova trojzubce a taky to zahrál dobře. U něj se nabízí otázka spojená mnohoetnickou pestrostí jeho dcer. Nabízí se několik variant: více matek, ne všechny byly jeho( nebo žádná). Při paření (ať probíhá jakoliv) u podmořských lidí dané moře ovlivňuje vzhled. Halle Bailey sice je černoška, ale i přesto se do této role hodí.  Dabing byl na jedničku. Vyzvedl bych Jana Dolanského v roli kraba Sebastiana. Jsem rád, že jeho písně v této verzi zazněly. V celkově vzato to není špatný film.

Noční návštěva (1990) (TV film)

Televizní inscenace, která díky těžkému tématu morálky a hereckému umění pánů Vladimíra Ráže, Otakara Brouska strčí do kapsy kdejaký velkofilm. Hudba trochu rušivá, ale jsou horší případy.  Viděno poprvé před lety a pak po létech a stálé je to dobré.

Cosquerova jeskyně - mistrovské dílo ohrožené mořem (2022) (TV film)

Díky tomuto dobře natočenému dokumentu jsem se dozvěděl o Cosquerově jeskyni.  A samozřejmě o snaze francouzských vědců zachránit tento světový unikát a vytvořit jeho kopii pro muzeum a další generace.  Dříve moře malby chránilo, protože je znepřístupnilo, dnes je ohrožuje.

Perfektní den (2015)

Konec války nemusí ihned znamenat mír a klid. U občanských válek to plátí asi dvojnásob a dlouho trvá než se rány zacelí.  Bosna a Hercegovina taková byla a možná i trochu i je. Pro humanitárních pracovníky z mezinárodní organizace Aid Across Borders je sisyfovská práce jak dostat jednoho umrlce ze studny v tento čas a v tomto místě. Přes veškerou snahu je někdy problém mezinárodních organizací velmi složitá. Někdy je ovšem těmto organizacím i tlumočit.  Herecké obsazení je dobře zvoleno a hraje dobře ve filmu se silným tématem a dobře natočenému. Temné pohlazení na konci písní Where Have All the Flowers Gone zpívanou Marlene Dietrich má jemné světlé paprsky naděje lepších dnů než je tento perfektní.

Lučšije v adu (2022)

Ano je to celovečerní reklama na grupu Vagner, ale má to několik ale. 1. Není v něm moc propagandy. Ze začátku to vypadá jako vojenské cvičení, kde jsou jen žlutí a bílý. aby nešlo k omylu jde o pásky na uniformách. To že obě strany označují své nepřátelé i nelichotivě je pochopitelné.  2. Podle mého skromného názoru a je dobře zobrazen a popsán konvenční boj na Ukrajině (minimálně do dodání systému HIMARSů. I když slovo Rusko, Ukrajina a ani Ukrajinci a Rusové nepadne je jasné kdo je kdo. Ano padne slovo Banderovci. 3. Byť je to ruský film, tak se minimálně snaží tvářit nestranně.  Ukrajinci nejsou zobrazovaná jako krvežíznivá monstra, ale vojáci co bojují. A ani nejsou popsáni jako hlupáci. Je ukázaná blízkost bojujících stran. To na příkladu dvakrát spadlé ikonky myslím svatého Blažeje nebo Vasila a dvakrát je tu postavení ikony na původní místo a pokřižovaní se, jen z obou valčících stran. 4. Popis zbraní, situace na mapě a taktiky je u válečného filmu nezvyklá ale dobře doplňuje děj a vysvětluje situaci 5. Překvapila mě účast Alexej Kravčenka, legendárního Flory z Jdi a dívej se na tomto filmu. Celkově vzato dobře natočeno. A ano vliv na film má Prigožin, jehož vliv v Rusku je zvláštní.