Andělé a démoni (2009)

...... plus indonézske titulky ...... bez nich by som to asi veľmi nezvládala..... dodávali filmu neuveriteľný vzdušný vankúš a humor........

Má největší láska (2011)

Len na úvod trochu poopravím Adriana, čo sa týka prekladu režisérovho pseudonymu: 九把刀 je skôr deväť nožov :). Snád najzaujímavejším momentom filmu je jeho chlapčenský uhol pohľadu, čo vyplýva tiež z faktu, že hlavný hrdina je nielen režisérovým alter egom, ale vlastne je jeho egom. Takže tu máme romatickú komédiu / film o dospievaní, s jemným, sentimentálnym (?) humorom, podanú cez chlapčenské narezanie sveta, chlapčenské spomienky na to, čo bolo super a čo považoval za úplne správne a nutné urobiť. Mladícky pohľad dodáva filmu dalšie tromfy - napríklad NADHĽAD a licenciu na "kecanie" (teda zasnívanie sa a tak) a istú dávku pravdepodobnosti, že kdekoľvek na svete sa nájdu diváci, ktorí sa ne niečo podobné zo strednej školy, dospievania a tak pamätajú, ked už by sa náhodov nechytili na "domáce" narážky na napríklad Jaya Chou, ktorý sa, tuším, ocitol aj v soundracku . Okrem nepopierateľného šarmu, návštevnosti prospelo Giddensovo renomé ako spisovateľa (a autora predlohy).

Láska na dvě města (2012)

Puffed, Buffed. In Love. Asi tak. Priznávam, mala som miernu obavu, predsalen, pokračovanie filmu, ktorý bol vtipný práve pre jeho šarm prameniaci tiež z faktu, že ho Pang nakrútil ako "oddychovku" pre seba, ked už nevedel, kam s/z Dream Home. Love In the Buff posúva veci inam. Vlastne je to asi dobrá správa, pre tých, ktorí nevideli Puff, pretože sa tu oslabuje nutnosť poznať precízne predchádzajúce dianie, čo ale nič nemení na tom, že Puff vrelo odporúčam a áno, sú veci v Buff, ktoré budú fungovať lepšie. Cherrie a Jimmy a aj ich priatelia ostávajú, ale najmä, opúšťame HK. Na jednej strane to síce zarazí, predsalen, Pang je Hongkončan ako sa patrí (skoro ako teraz som mu zabudla meno, ale hrá v Pangovej Vulgarii a ja si spomeniem), no tiež to pekne reflektuje súčasnú "čínalizáciu" hongkonského filmového priemyslu, ale vlastne celého Hongkongu. A je tu aj pekne paradoxná situácia - kedy pár rokov dozadu to boli Číňania z "Veľkej Číny", čo prichádzali za prácou do HK, teraz sú to aj HK idúci kvôli práci do Pekingu, ktorý zjavne chce Singapuru a iným ukradnúť a vylepšiť ceduľku "Asian Hub" na "All Purpose Asian Hub". //// Samozrejme, zmena nastala aj vo vzťahu medzi Jimmym a Cherrie, ktorí sa tak trochu rozchádzajú,aby sa schádzali a nevedeli, čo a ako. Love in the Buff, hoci už citeľne premyslenejší film, si zachováva ľahkosť a šarm Puffu a je radosť dívať sa na normálne hrajúcich Miriam Yeung, Shawna Yueho (ktorý ma vydesil v The Second Woman) a tak dalších. Jop, humor, okrem toho univerzálneho, prichádza i v podobe mini cameí a pseudocameí pre "domajšie" publikum, pričom "cudzáci" neostanú na suchu a pár vtipov sa ujde aj priamo im. Mno, a product placement......... o tom by vedel hovoriť Chapman To, na ktorého meno som si nevedela v úvode komentáru spomenúť :-) [HK FILMART 2012/02/19]

Ai (2012)

Necelých 10 rokov dozadu to bol južný koniec polostrova na severo-severovýchod od Taiwanu, čo svetu ukazoval, ako sa robí správna filmová romantika, precízne korčuľujúc po hrane únosného emocionálneho nánosu dojemnosti, sladkosti (roztomilosti), humoru a trpkosti a echtovného kliší, ktoré "musí byť". Sledujúc, hoc výrazne pomenej, posledných pár rokov vývoj romantiky v regione, javí sa mi, že žezlo prevzal Taiwan, ktorý prináša divácky prístupnú romantiku, pričom filmy, ktoré si nájdu cestu za hranice, majú celkom slušnú štatistiku únosnosti dojemného, roztomilého, pojašeného, odkukaného a tak. //// Love navyše celkom slušne stavia na hviezdnej prítomnosti dvoch dám - Zhao Wei a Shu Qi a šteniatkovskej prítomnosti v zásade všetkých troch mužských, hlavných mužských, vrátane "zdrsneného" Eddieho Panga (Ting Shuo). Nechýba pekná dávka "múdrosti", ale aj "blbosti", aby sa diváci správne namotali a s povzdychom sa usmievali v správnom čase a na správnom mieste a po filme si šli kúpiť zmrzlinu. Napríklad. Niu Doze sa podaril pekný film. [HK FILMART 2012/02/22]

Shaolin (2011)

.... celý svet recykluje osvedčené produkty z rôznych bodov časopriestoru, tak prečo nie Číňania...... teda, robia to už hodnú chvíľu (ako bol povedal Lev: "všetko Tchajwan"), a to pod heslom ked sme už vo WTO, tak nech všetci vidia, že to "W" sme my...... a vlastne aj "T" a aj "O" mno, klasika, okolo zdokumentovanej historickej udalosti, akou je napríklad vypálenie Šaolinského chrámu, treba vystavať srdcervúci príbeh odvahy a cti, narvať tam hviezdy pre mamičky (Andy Lau), dcérenky (Nicholas Tse) a vôbec všetkých, ktorí aj náhodou nepoznajú týchto dvoch (Jacky) a možno aj niekoho dalšieho, kto vie, ako treba používať päste a nohy (Jacky Wu Jing, Yu Xing)...... ale prečo dať v zásade historicko-dramatický materiál do rúk Bennymu CHenovi, mi asi nevysvetlíte, teda, okrem toho, že má zvučné meno, lebo tento Šaolin by ma nedonútil ponocovať ani kvôli prehrávajúcemu Andymu Lauovi a hudbe, čo na Veľkom múre stavia rady do pozoru........... /ale dobre, nevidela som to celé, ale vlastne som asi aj rada/......

Moojeokja (2010)

Ako pocta, tak trochu paradoxná, pri tých rečiach, ako sa Korea chce vyhnúť kríze, ktorá na istý čas utlmila hlas HK produkcie, je to fajn. Aj ako samostatný film, to možno trochu aj lepšie. No asi nebudem jediná, ktorá vytkne taký detail, akým je neprítomná "špinavosť", či už prostredia, alebo postáv. Naozaj nerozumiem, čo je cool na tom, ked si vypulírovaná osoba mužského pohlavia dá na tričko sako. Chalani, nie, nerobte to, pokiaľ nefotíte reklamu na tričko a sako. A aj o tom to je. Títo chlapi sú vlastne všetci pekní, ale akosi ani jeden nemá charizmu čo by sa do znamienka Sueta Lama vošla. A chýba im testosteron. Možno aj preto, že ho nemajú komu predvádzať. Áno, ide to po národnejších líniách Severu a Juhu, má to silné momenty, má to momenty, ktoré očakávate a nepriek tomu prehltnete veľkú slinu, má to akciu (najmä tá záverečná, kde sa zláci množia delením), ale opäť, veľa z toho je jednoducho čisté a bez romantického pnutia (teraz hovorím o romantizme, nie len o romantike). Btw. Pusan ako Nový Hongkong pre polarky (policier, dobre teda)?

Král bojovníků (2010)

Snímané ako cross reklamy na kávu a čokoládky merci. Ale miestami to bolelo. Tam, ako sú oči. A chcela som tu nechať warning pre Adriana, ale kukám, že neskoro. :)

Da mo shu shi (2011)

Ono sa The Great Magician trochu vezie na úspešnej formulke Let the Bullets Fly, najmä kombináciou doby (1900) a žánrovou nadsadenosťou, v rámci ktorej siaha ešte "nižšie" (vid komentár JFL k Bullets) a smeruje možno niekam, kam sa chcel dostať Wild Wild West.Takže nielen trailer sa pohráva naozaj so všeličím od kung fu cez mágiu, politické intrigy, spálňové introgy a tak dalej a tak podobne. Čuduj sa svete nebije sa to, má to humor, čo do obrazu i zvuku, a to mi teda uniklo asi veľmi veľa vtipov (Hej, je to frustrujúce, ked tušíte, že tá prekáračka má pointu a keby len jednu, ale ide o hru s homonymami. V čínštine, samozrejme.) Rýchlosť a Tony Leung s Ching Wan Lauom robia divy ešte aj v momente, kedy toho začína byť naozaj všeličoho a všetko naraz. Aj s Japoncami a tankom.

Atena : jeonjaengui yeosin (2010) (seriál)

Miestami na guilty pleasure, ako je to pritiahnuté za vlasy. Ale kým za ne ťahá Jung Woo-sung, nemám námietky :). Ale áno, pohrali sa s akčnými sekvenciami, pohrali sa s archatypmi, pobrali žánrové klišé od Márie Terézie, dobre sa na to pozerá, a pokiaľ to chytí (ako chytilo mňa), tak tú kopu lapsov človek prehliadne s úsmevom, alebo teda s placatejšou hlavičkou ;-)................................ Okej, dvadsiata epizoda ma teda dostala. Neviem, asi som ju nemala kukať po Sherlockovi, ale to tam mali všetci postalkoholovú migrénu? Alebo len zintenzívnili to, čo bolo prítomné už dávno a dlho?

Odposlechnuto 2 (2011)

Nice work. Paradoxne mi trochu lepšie sadol film "pod dohľadom" čínskeho da ge, možno i preto, že ústredné herecké trio v ňom ťahalo spolu, zatiaľ čo tu sa ich chémia trochu rozbíja. Ale nebudeme plakať nad rozbitou vázou dynastie Ming, ktorá vládla tak dlho, že tých váz by mohlo ešte zopár byť. (a teraz ma nejaký historik / archeolog tak spraší, že to až pekné nie je, za túto moju neerudovanú kvázivtipnosť). Priznávam, že som to najmä ja, kto ťahal za kratší koniec, vdaka nedostatku vo vzdelaní jazykovom - čínština do ucha i oka neumožnila mi 100% pochopiť niektoré spletitosti a nespletitosti. A najmä som sa pobavila na sebe, lebo som si neprečítala nič o vzťahu k jednotke, alebo som to pochabo vypustila, tak som si narobila prekvapenia :D. Bude zaujímavé, kam sa "trhová" kriminalita vo filmoch HK poberie. Nieže by toho bolo na mraky, nejako výraznejšie som postrehla ešte trh s nehnuteľnosťami v Dream Home, že áno :P