Minyeoneun goirowa (2006)

Celkom zaujímavé v kontexte šumov o tom, ako každá X-tá kórejská star má za sebou plastiku. Inak ale kórejská romkom..

Feng Sheng (2009)

Zjavne sa Číňania v rámci mainstreamu zvolili za hlavne línie propagandy jednotného čínskeho národa, za ktorý je hodno obetovať život: jednak cez tri kráľovstvá a potom cez obdobie 2.sino-japonskej vojny, resp. pre nás 2.svetovej vojny.. Feng Sheng je ten druhý prípad. Na rozdiel však od napr. Ip Mana, ktorý hoci nadnesene, ale drží si dramatickú líniu okolo majstra a môže sa oprieť o "klasickú" líniu národniarstva v kung fu filmíkoch, Feng Sheng neprekračuje priemerku solídneho špionážneho thrilleru / krimi. A to mal celkom zaujímavo postavenú platformu "zločinca medzi nami"v uzamknutom zámku. Jednoducho, nepodarilo sa mu dosť obre rozohrať postavy a vzájomnú paranoju medzi postavami tak, aby divák mal nejakú vážnejšiu obavu o niekoho z nich. Ale chlapci to nakrútili veľkolepo.

3 sezóny v pekle (2009)

Najmä, slovenskí herci (treba niečím zaštítiť finančnú podporu slovenského ministerstva kultúry) hrajú a nehádžu pózy. // Akosi v tomto prípade nedošlo k zladeniu naratívu a ne-naratívneho diskurzu v rovine výrazu :).

Dech (2007)

Na môj vkus príliš mechanická reiterácia kimovských motívov a obrazov, ktorá je v konečnom dôsledku len autorským prešľapávaním na mieste. Paradoxne si Kim neuvedomil, že šliape po sebe. Fakt, miestami to pôsobí, akoby si niekto napozeral Kimove staršie veci a dal dokopy film a la Kim.

Ailiseu (2009) (seriál)

Seriál, ktorý si dáma nemôže nechať ujsť!! Fascinujúca je najmä kombinácia typov postáv a vizuálnych postupov, ktoré obe kombinujú "to najlepšie" z hitových US seriálov (24-okej, tú som nesledovala,ale dostala som tip, NCIS, CSI), niečo z japonskej (TV) produkcie a do toho úžasná soapka. Miestami úžasne gay. Mno, ale I Byeong-heon :P (I like..I touched..) PS: jopík, téma Sever-Juh je jedna z výrazne obľúbených v rámci kórejskej kinematografie, stačí pozrieť dva z prvších blokbastrov - JSA a Swiri a to nehovorím už priamo o vojnových Taegug-gi.. či Silmido.. Mno, som zvedavá na film.. :°)

Zoufalci (2009)

Konečne obyčajne trafené postavy. A najmä to nereže oči a netrhá uši násilnými symbolmi a atribútmi doby, či replikami vytvorenými z novinových titulkov alebo tak nejako..

Dáma na kolejích (1966)

Úplne najvtipnejšie na tomto filme je to, ako je "puťkovský" napriek tomu, že sa tvári extrémne až militantne emancipujúco. Ale čo sa divím, veď by bolo od tvorcov farebného širokouhlého filmu nezodpovedné, keby ich film ideologicky neupevňoval kľúčovú rolu rodiny ako základnej jednotky spoločnosti. Len si predstavte, že by ten film držal svoje heslá, to by predsa mohlo viesť k zvýšeniu rozvodovosti, ktorá aj bez toho spôsobovala vrásky.

Zemský ráj to napohled (2009)

Vadí mi, keď film pôsobí ako na poslednú chvíľu vymyslený program na stužkovú, s vytrémovanými "hercami", ktorí nie a nie (až na pár ostrielaných výnimiek) sa vymaniť z podivného kŕču či pózy. A ešte keď rezonuje na struny ako iný, starší a výrazne, ale výrazne lepší a premyslenejší film. Prudko zamrzí, keď vo všetkom tom zaniknú aj tie ironické detaily, ktoré asi a zjavne mali vyniknúť (škola a "vždy pripravená" aktovka). Ďalšia vec, tento film mi nefungoval ani ako "vzťahový", alebo "ženský", keďže táto rovina bola podaná rovnako mimochodom, ako vykreslenie prostredia - v lepšom prípade per huba. Aby som nezabudla: hudobne veľmi, veľmi zlé, aj keď beriem to ako snahu o dobovo "dramatickú" hudbu, ale nie.

District 9 (2009)

Aj keď som si v prvom momente nevedela zvyknúť na skutočnosť, že nik nehovoril ani kórejsky, ani čínsky :P.

Dou Niu (2009)

Absurdné, cynické so šibnutými situáciami (aké sa vo vojne asi aj môžu diať) a s poučením, že ľudová armáda neoberá ľudí. Film v zásade stojí na krave a momentálne veľkom konkurentovi Jakcieho Chana, čo do diváckej obľuby (aj keď, v tomto smere je Jackie dosť za vodou), Huang Boovi. A chlapík je vskutku dobrý.