Temné vzpomínky (2008)

oldschool british solid good.. but that opening hook.. a vôbec, príjemné vidieť, že Craig vie dať dolu the latter dinner jacket..

Krvavé pobřeží (2009)

Snažila som sa vytesniť spomienky na dvojdielnu verziu (viec-menej z praktických dôvodov). A čuduj sa svete: hoci z prvého dielu zostala asi len hodina a zvyšnú cca hodinku a pol tvoria bitky a stratégie druhého filmu, výsledok je pozerateľný a nepoznať kúzlo dvojfilmovej verzie, možno som aj spokojnejšia. V každom prípade, prvá hodina nesie stopy sekania a strihania - viacero motívov je vynechaných, niektoré sa museli vtesnať do krátkych strihových pasáží; v porovnaní z pozostatkami dvojky je táto časť filmu rozbitejšia. V konečnom dôsledku je táto verzia výrazne maskulínnejšia, keďže postavy Wiki Zhao a Lin Chi-Ling dostali výrazne menej priestoru pre demonštráciu ženskej múdrosti a šikovnosti. Ale keďže Woove filmy si vo všeobecnosti na ženy nepotrpia a väčšiu pozornosť venujú mužským obdivným pohľadom, gestám súdržnosti, cnosti a priateľstva, povievajúcim vechťom, baletným akčným choreografiám a, samozrejme, holubiciam (mám preňho komparz takých, čo mi značkujú parapet). Zhustenie malo ešte jedno negatívum - zostal vyšší pomer digitálnych lodičiek a záberov; ale tak, kompenzuje to komparz a Corey Yuen. Aj keď som si nepriadla blahom, stále je to v rámci historických / akčných / dobrodružných / vojnových filmov to lepšie.

Život je boj (2009)

Uff! Uff! Tak tento film skutočne transcendoval akékoľvek moje pokusy o jeho pochopenie..Vážne, koľko ľudí ho SKUTOČNE "režírovalo" a prečo každý jeden "hral" v nejakom inom filme a za aký sen to vlastne mladý bojoval?..

Lovcova noc (1955)

Chvíľu (a hodnú) to trvalo, ale zadarilo sa: prepla som a chytila som. Film, v ktorom aj blondína v bielej nočnej košeli vyzerá desivo a Robert Mitchum tiež. Brrr!

Geurimja sarin (2009)

..príjemne padol postupný, ale istý presun z komediálnejšieho ladenia k serióznemu poňatiu problémov a záverečný návrat k odľahčenej štylizácii..neviem sa ale zbaviť pocitu, že Pak Dae-min sa aspoň chvíľu venoval divadlu - tá mizanscéna a niektoré rámovania boli krásne javiskové afungovali aj vo filme..///..a ešte ma zaujalo, že film rozvíja opakovanú tému kórejských krimi/thrillerov/(melo)drám, ktorá má svoje základy v jednom druhu kriminálnej činnosti výrazne prítomnom v spoločnosti od polky 1990. rokov.. prepáčte, ale nechcem prezradzať viac, než je vhodné, najmä pri troch hodnoteniach ;-) ..

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

..oh nuts.. :( toto bolo viac o cakani na nieco a natahovani nadeji divaka.. vela "roztomilych" a "sibnutch" postaviciek a skutek utek.. mozno by to chcelo rovno pasmo kratasov so Scratom a jeho zaludom (ehm.. no, orech to nie je) a bolo by..

Vzpomínky na lásku (2004)

Romantická melodráma, v ktorej Muž a Žena pri zoznámení na seba grgnú a ktorá im okrem hlavnej komplikácie necháva priestor na šťastie, úspech, tajomstvá i spory. Aj keď dávam prednosť "neslzavým" filmom, tento si ma získal. A veľmi. Svojou jednoduchosťou, krehkosťou, ľahkosťou a otvorenosťou.

Město zločinu (2009)

Štylisticky trochu nesúrodé, no na druhú stranu treba uznať, že dobre vyzerá každá z polôh od pseudo-doku po vysoko štylizované HK krimi. Postupné zbiehanie polôh a línií vyvrcholilo v tak jednotnom finále, že zrazu akoby úplne iný film človek sledoval. Priznávam, nedoriešila som ešte dilemu, či a nakoľko oná "stratenosť" v cudzom meste bola zámerná a nakoľko sám Yee nebol doma. //Čo ma prvotne prekvapilo, bola "prevratnosť" toho, že film ukazuje, ako ľudia utekajú z Číny do Japonska - ale tak ono sa to časom utriaslo a všetko dopovedal záverečný titulok o tom, že bolo zle, ale už je lepšie. Podobne ako už pri viacerých čínskych - mainland a aj Hong Kong - mainstreamoch, do popredia prešlo myšlienka jednoty národa, jeho tradícií vrátane pokory a túžby žiť v súlade so zákonom a pokojne kdekoľvek, kam prídu, pretože ich cestou je cesta mieru a spoločného blahobytu. Z filmu sa prúdom valia ideály "bratov", ktorí držia pri sebe, pomáhajú si a sú skromne vďační za novú šancu (Steelhead), medzi-ázijská xenofóbia na strane Japoncov tlmená postavou inšpektora Kitana, resp. u ambiciózneho Eguchiho ako dvojsečný rešpekt, kedy v Číňanoch vidí svoj nástroj na ceste k moci v klane. Kitano je zároveň "povinne" dobrým Japoncom v čínskom filme. V rámci tohto kontextu sú tu zaujímaví zlí Tajwanci, ktorí nerešpektujú snáď nikoho, ale aj zdôraznenie prijatia Hong Kongu ako súčasti čínskej (mainland) identity cez pomenovanie jednej z postáv Hong Kong Boy - //

Kutyil s.r.o. (2008) (seriál)

Nepatrí k špičke, ale rozhodne je inteligentenjší, než sa javí. A platí to o viacerých seriáloch tuzemskej produkcie poslednej doby (takže túto poznámku z mojej strany možno stretnete častejšie) . A to aj napriek ich určitej "retro atmosfére". Navyše, Andy Kraus dokáže veľmi dobre nuansovať homor.

Papírový voják (2008)

Okrem tohto filmu som od Germana, ml. videla len Garpastum, takže všetky pomerky sú vo vzťahu k nemu ;-). V zásade opäť spojenie súkromnej línie s udalosťami národného (až svetového) dejinného významu. Tentokrát ľudí a ich bežností okolo vyslania prvého kozmonauta do vesmíru. Možno je to aj obdobím, v ktorom sa film odohráva - oproti Garpastu Papierový vojak (ako bol flm uvedený na ArtFilme 2009) postráda atmosféru nostalgie za "starými dobrými časmi". V zásade, niet sa čo diviť, keďže PV spadá do postalinského obdobia, ktoré sa neustále pripomína, či už väzenskými lágrami alebo úžasným portrétom J.V. Stalina lemovaného žiarovkami. Ladenie teda o poznanie ťaživejšie, temnejšie; trochu náročnejšie na koncentráciu. Samozrejme, pridajte si "klasicky rusky" dokonalý vizuál s rámovaním na milimeter.