Ženy v běhu (2019)

Laciná romantika, u které víte jak bude probíhat i jak dopadne, ale čiší ní taková pohoda, že na tu hodinku a půl člověka spolehlivě přiková k obrazovce. Vedle toho film baví nenuceným vtipem a i když se čas od času dotkne lechtivějších témat, nepůsobí to vulgárně. Holčičí část osazenstva zahrála skvěle a já se i tady rozplýval nad úsměvem Veroniky Kubařové a mužské části castingu vládne jednoznačně Vetchý, který se stará o většinu humorných vsuvek. Horský uspěl i jako režisér a díky Bohu za to, že jsou všechny jeho filmy na jedno brdo. 85%

Zpřítomnělí (2019) (seriál)

Než aby se tvůrci zamotávali do nějakého vysvětlování, vykašlali se na něj úplně a soustředili na každodenní realitu, kterou netradiční migrační vlna zasáhla. To mě bavilo. Podobně jako v reálném světě i tady jsou problémy s asimilací, i tady kvete realita a i tady se najde řada podporovačů i odmítačů. Nicméně charakteristika migrantů tomu všemu dává úplně jiný rozměr. Kupříkladu těžko najdete práci, když máte v životopise poznámku "zabil světce". Výchova vaší dcery je najednou složitější, protože vaše ex si narazila maníka z 19. století a jeho pohled je přeci jenom trochu odlišný. A takhle by se dalo pokračovat. V těchto drobnostech tkví největší síla celé série. Samotná kriminální zápletka sice není špatná, ale sama o sobě bez této přidané hodnoty by působila tuctově. Herecky super a Krista Kosonen jako policejní štítonoška nemá chybu. Tak rychle sem s další řadou. 90%

Joker (2019)

Pár batmanovských komiksů jsem sice četl, ale rozhodně se nepovažuji za znalce, takže netuším, nakolik je tohle zpracování o Jokerově zrození původní, ale ať tak nebo tak, samotnému příběhu musím zatleskat. V tomto ohledu film předčil má očekávání. Líbil se mi sedmdesátkový vizuál a fajn byl i Gotham připomínající New York, který kdysi brázdil De Niro se svým taxíkem. No a pak je tu samozřejmě Phoenix v životní roli, která by ho měla automaticky vynést k Oscarovi, ačkoliv u akademiků člověk nikdy neví. Jediný, zato dost výrazný, problém vidím v artovém pojetí, do kterého Phillips dost často zabředával. Jakkoliv se to do celkového konceptu částečně hodilo, působilo to místy dost otravně, což mi celkový dojem dost pokazilo. Škoda. I přesto se jedná v mnoha ohledech o lahůdku, která za to stojí. 75%

Premiér (2019) (seriál) odpad!

Viděl jsem kdejakou sračku, ale nikdy nebyla takhle velká. Jasně, počítal jsem s tim, že to bude hrozný, ale tentokrát mi Soukup fakt vyrazil dech.

Agent (2019) (seriál)

Eli Kohen je špionská legenda a určitě si podobnou připomínku zaslouží, ale nejsem si jist formátem. Šest téměř hodinových dílů je z mého pohledu moc, protože Kohenova práce nespočívala v krkolomných sabotážích a adrenalinových honičkách, ale ve sběru informací a vysílání. A i když se Raff vážně snaží, nedokáže se vyhnout řadě hluchých míst, které k dynamice vyprávění zrovna moc nepřispívají. Z tohoto pohledu je škoda, že se nejedná o film či maximálně třídílnou minisérii. Nicméně i přesto všechno jsem se bavil a s hlavním hrdinou v pohodě vydržel až do bolestného konce, který sice postrádal potřebné emoce, ale to se dalo přežít. Asi největším pozitivem je Cohen, který se tímto stal dalším komediálním hercem, u kterého člověk nechápe, proč tráví většinu své kariéry hloupým pitvořením v kánálových "vtípcích". Přivřu oči a dám 70%, ale doufám, že se ke Kohenovi v budoucnu ještě někdo vrátí.

Kořist (2019)

Poctivá animální hlína, ve které se aligátoří rodinka snaží sežrat svojí lidskou konkurenci. Krokouši jsou vydaření a svačí všechno, co jim přijde pod čumáky, líbil se mi vizuál zalévaný přívalovým deštěm a navrch se najde i pár mňamek. Že je Pepperova postava nezničitelná je mi šumafuk a stejně tak je mi jedno, jakým způsobem se Kaye dokáže vyhnout vlastní konzumaci. Tyhle nesmysly zkrátka k podobným filmům patří a bez nich by to nejspíš nebylo ani ono. Snad bych se jen obešel od otcovsko-dcerovských blábolů, ale to vem čert. Aja opět nezklamal. 75%

Pennyworth (2019) (seriál)

Atmosféra z dob, kdy se o Anglii dalo ještě říkat stará dobrá, se mi líbila a hrála dost výraznou roli. Pokud nepočítám představitele Thomase Waynea, povedlo se i obsazení na čele s Jackem Bannonem, který výborně skloubil svůj chlapecký ksichtík s nekompromisním jednáním. Užíval jsem si i rozumně dávkovanou brutalitu a nakonec vůbec špatný nebyl ani sám příběh. Jenže tvůrci si nedokázali příliš poradit s konspirační zápletkou, kterou motali takovým způsobem, až jsem o ní postupem času ztratil zájem. To, co ze začátku působilo jako slibný rozjezd, se časem stalo suchopárnou nudou, která člověka místy nutí stáčet zrak k rychloposuvu. Škoda, protože na první pohled je tady všechno dobře. Hodnocení přes průměr má na svědomí poslední díl, který se vyloženě povedl, ale i přesto si asi nechám případnou druhou řadu utéct. 60%

Spolujízda (2019)

Jako největší mínus vidím to, že víc než na akci a větší využití Uwaise vsadili tvůrci na souhru mezi Nanijanim a Bautistou, což tak úplně nevycházelo. První jmenovaný má jasně danou komediální polohu, která nemusí každému sednout a ten druhý nemá vlastně žádnou a to bylo místy bolestně znát. Na druhou stranu i když tu byla řada nepovedených či nedotažených fórků. nepůsobilo to vyloženě trapně a několik důvodů pro zasmání se nakonec také našlo. Nic, co bych si chtěl někdy v budoucnu zopakovat, ale na jedno podívání to ujde. 55%

Anna (2019)

Nic, co by člověka překvapilo či nedej Bože nadchlo a je fakt, že v některých momentech Besson vykrádá sám sebe, ale pořád se jedná o solidní zábavu s ne úplně blbou zápletkou. I přes občasná zaškobrtnutí si film udržuje celkem svižné tempo, akce, byť není nějak kulervoucí, má říz a líbil se mi i styl vyprávění, kdy jsou zvraty celkem přehledně a smysluplně v retrospektivách vysvětleny. Herecky jakž takž a i když má Sasha Luss evidentní limity, nejsou v tomto případě tak okaté. 70%

Teroristka (2019)

Hodinu jsem se nezasmál, což by bylo normálně u komedie na škodu, ale ne v tomto případě. Bajgar celkem věrně popisuje počínání lokálního mafiána, který bere chatovou osadu za své výsostné území a podle toho se i chová. Místní nemají zastání a tak v pacifisticky založené učitelce klíčí odhodlání k radikálnímu řešení. I přes odlehčenou formu, která prvním dvěma třetinám překvapivě sluší, mi dal film vzpomenout na snímky jako Red nebo Harry Brown. Groteskní konfrontace, která přijde v poslední půlhodině, pak rozesměje až k slzám, ale Teroristka se celkem záhy vrací k předchozímu tónu, což sice trochu zamrzí, ale pořád to funguje. Pár seků se sice Bajgarovi nepovedlo a třeba obsazení ex-biatlonistky Koukalové a vůbec celý nápad s moto-biatlonem považuji za absolutní úlet v negativním slova smyslu, ale dá se to odpustit. Herecky podle očekávání exceluje Janžurka, proti níž stojí neméně výborný Hoffman, který svému padouchovi vtiskl něco mosteckého Luďana a to mě bavilo. Slušná práce. 75%