25 let neviny (2020)

Okamžitě mi vytanulo na mysli francouzské drama Présumé coupable. I tady zapracovala zvůle moci a i tady člověk neměl šanci se domoci spravedlnosti, dokud se po nekonečně dlouhých letech nenašlo pár lidí, kteří se nebáli do toho šlápnout. Sice to na mě nepůsobilo tak intenzivně, jako výše zmíněná francouzská záležitost, ale také tohle mě dokázalo usadit. V závěru potěšilo jak cameo opravdového Tomka Komendy, tak i alespoň malé zadostiučinění, že to s tím klukem nakonec vzalo dobrý konec. Dá-li se tedy o tom po skoro dvaceti letech v kriminále jako o dobrém konci mluvit. Další potlesk pro Polsko. 85%

Napětí (2021)

Téměř opuštěná nemocnice, vypnutý proud a sestra-nováček na své první noční směně. A stačí to. prostředí nemocnice je pro duchařské rejdění ideální, atmosféra je hustá takřka od začátku a s přibývajícími minutami houstne víc a víc a to všechno nasnímané výbornou kamerou, která divákovi natahuje nervy k prasknutí. Fakt jsem netušil, kdy a odkud něco vybafne. Navrch je tu sympatická Rose Williams, které prostě nejde nefandit. Samotný závěr je trošku tuctový a tak trochu mi do celkového pojetí nezapadal, ale to na výsledném velmi dobrém dojmu zase tolik nemění. 85%

Cizinec (2020) (seriál)

Občas absurdní a v mnoha případech tu zasáhne náhoda, která by jindy vzbudila opovržlivý úsměšek. Ale tady to nevadí. Seriál si drží od začátku do konce slušné tempo, každá minuta je narvaná dějem, takže si divák často ani nemá čas srovnat myšlenky a navrch to navzdory všemu dává jakýmsi zvráceným důvodem smysl. Hercům také nemám co vytknout a tak jediná drobná výhrada míří k poslednímu dílu. Tam měli tvůrci potřebu všechno vysvětlit, což působilo ještě zběsileji a překotněji, než dosavadní průběh a to už bylo trochu moc. Ale i tak jsem to zkonzumoval na posezení a klíďo bych si střihnul i druhou řadu. Sice je to ukončené, ale tady člověk nikdy neví. 90%

The Vigil (2019)

Vzhledem k mé slabosti pro všechno židovské jsem ocenil námět, líbila se mi atmosféra a sedl mi i představitel tzv. shomera. hlídače mrtvých. Ale Thomas daná pozitiva nedokázal využít. Hlavní hrdina se sice bojí moc hezky, ale předmět jeho strachu tu prakticky není vyjádřen a to mi postupem času vadilo čím dál víc. Film se vlastně omezil jen na plahočení se po domě, pocení a zrychlené dýchání. Těch pár lekaček nestojí za řeč a bubák se tu vlastně jen mihne. Škoda. 40%

Oni (2021) (seriál)

Že se bude jednat o angažovanou záležitost v intencích BLM mi bylo jasné, ale i tak mě trochu překvapilo, jak moc je tu bílý a černý svět polarizovaný. Sakra vždyť tady jsou rasistická i strašidla. Ale budiž. Dalo se to přejít. Problém je v délce. Série se soustředí prakticky jen na černou rodinu a prakticky ignoruje jakoukoliv vedlejší linku. Pokud by se jednalo o dejme tomu dvouhodinový film, nebyl by to problém, ale takhle to začne být celkem brzy unavující. Ty dobré momenty se pak v přepálené minutáži ztrácí, což je docela škoda. Zejména školní sekvence měly potenciál. Herecky nic převratného, což je dáno i tím, že prakticky všichni přehrávají. Za zmínku tak stojí především představitelky dětských rolí a samozřejmě Alison Pill, která se ve svojí postavě rasisitické mrchy s chutí rochní. Ale to prostě nestačí. 30%

Your Honor (2020) (seriál)

Velké sólo pro Cranstona! Jeho výkon je o to hodnotnější, že v tomto případě nejde o klasický vývoj postavy. Soudce, který nade vše ctí principy spravedlnosti, je nucen v důsledku neblahých okolností ohýbat zákon a manipulovat vyšetřování i soudní řízení. Zároveň to ale nedělá bezvýhradně a je si vědom, že porušuje vše, co dosud stálo na vrcholu jeho hodnotového žebříčku a tak téměř při každém kroku svádí vnitřní boj. Pomalé tempo poskytlo Cranstonovi moře prostoru a on do role dokonale vžil. Pokud za tohle neposbírá všechny možné ceny, tak za co už. A neméně potěšil Stuhlbarg jako jeho protihráč. Je to sice gangster nejhrubšího kalibru, ale zároveň i milující otec a člověk s ním chtě nechtě občas sympatizuje. To mě bavilo. Zbytek aktérů tu vlastně jen přihrává, ale dělá to dokonale a třeba Hope Davis je naprosto boží. Bohužel to kazí představitel soudcova syna Adama. Byl mi nesympatický, občas nemístně hysterický a příliš často se choval jako blbec. Je to o to větší škoda vzhledem k závěru, který tak na mě neměl takový dopad, ačkoliv i tak mě celkem dostal. 85%

The Dead of Night (2021)

Když se to vezme kolem a kolem, tak to technicky nebylo tak úplně zlé, výhrady nemám ani k hercům, přičemž Lance potěší i v té sebemenší roli a líbila se mi i westernová atmosféra. Jenže dějově je to šunt. Motivace i počínání vrahů nedávalo valný smysl, postavy se chovaly neméně hloupě a navrch se to místy neúměrně táhlo. Konec sice trochu překvapil, ale nejsem si jistý, jestli to mám filmu přičíst k dobru. 35%

Clownface (2019)

V podstatě je to o tom, že po městě pobíhá kašpar ve špinavym nátělníku a sem tam někoho majzne sekyrou, nebo kuchne košerákem. Nic proti. ostatně hromada výborných slasherů má premisu dost podobnou. jenže tohle bylo tak špatně natočený a tak příšerně zahraný, že by se na tom dalo vyučovat, jak se to nemá dělat. Na druhou stranu je tak blbý, až to člověku nedá a vydrží se na to dívat. Jinak souhlas s Kudlym. Zrzka dobrá (ne jako herečka) a ještě bych k pozitivům přidal relativně povedené odříznutí kusu obličeje. Za to těch 10%.

Held (2020)

Dva lidi v chalupě a hlas, který si s nimi pohrává. Nic originálního a aby toho nebylo málo, hlavní představitelka je odpudivě nesympatická. jediné, co filmu musím přiznat, je skutečnost, že u mě dokázal udržet zvědavost a to i přesto, že jsem cca po polovině začal něco tušit. Nicméně samotné rozuzlení částečně opsané ze -SPOILER- Stepfordských paniček mě příliš neoslovilo. Lepší než Šibenice, ale pořád bída. 25%

Rozmarný duch (2020)

Film ze 40.let neznám, ale dokážu si představit, že Hallova verze se od něj liší snad jen tím, že je barevná. Na jednu stranu je to fajn, protože dobová atmosféra je hmatatelná a příjemná. Na tu druhou je tu neoddiskutovatelný fakt, že v dnešní době nemá podobný rukopis kýžený efekt. Body navíc tu jsou za obsazení, které bylo trefené naprosto přesně. 65%