• Romantický

Un plus une (2015)

Pri čítaní popisu ma ihneď zaujala lokácia filmu, keďže India je moja srdcovka. Zápletka je vcelku zaujímavá a v kombinácii s tým prostredím je o to lepšia. Napriek tomu si myslím, že tá indická scenéria mala väčší potenciál na využitie. Mohlo tu byť z tej indickej kultúry o niečo viac. Formát čoraz populárnejšej konverzačky ma bavil, hoci mi celé to "puto" medzi Antoinom a Annou dosť pripomínalo vo svojej podstate slávny film Before Sunrise (natočené 20 rokov pred 1+1). Ten záver bol taký divný, a trochu mi to pokazilo celkový dojem z celého filmu. Tak napokon len 3*

U tebe nebo u mě? (2023)

Nemôžem si pomôcť, ale mne príde tento film úplne old school, akoby spred 15 rokov, kedy takéto filmy výslovne leteli (a ja som ich vtedy fakt že žral). Asi každému bolo jasné, kam sa bude napokon posúvať celý priateľský vzťah medzi Petrom a Debbie. Na zamyslenie zostáva, že prečo im to trvalo tak dlho? Inak čo sa týka prevedenia, tak príbeh ma celkom bavil a napriek klišovitosti má celkom vydarený dej a aj spád. Dialógy sem tam veľmi príjemné, ale niektoré aj tak trochu trápne. Akurát mi po celý čas vŕtal v hlave ten 3-hodinový časový posun medzi LA a NY, ktorý tu akoby ani nebol zakomponovaný. Každopádne, Ashton a Reese ma bavili, takže napokon 3*

Nedodržený slib (2009)

Waw, tak to som naozaj nečakal. Dlho som sa tomuto filmu vyhýbal, lebo som mal pocit, že sa toho o holokauste točilo na môj vkus až príliš. Ale napokon som sa k tomu dostal (hoci až po rokoch) v rámci TV programu, a musím uznať, že strastiplná cesta Martina Friedmanna bola skutočne zaujímavá. Páčilo sa mi, akým štýlom bol tento film poňatý, keďže to pôsobilo veľmi realisticky. Martin bol dobrák, tak trochu naivný (občas viac ako len trochu), ale hlavne si nepripúšťal, že by mohol Židov strhnúť taký ťažký osud. Jeho putovanie po rôznych miestach prinieslo množstvo pohľadov na túto problematiku a Martin postupne precitol a dospel. Samo Spišák bol v tejto hereckej úlohe vynikajúci! Ale celkovo ma atmosféra tohto filmu bavila a pre mňa je to zatiaľ jeden z TOP filmov o židovskej otázke počas WW2.

Albert Camus, ikona revolty (2020) (TV film)

Dokument o Camusovi ma vcelku potešil. Albert je obdivuhodná a jedinečná osobnosť vo svete literatúry i filozofie. Vynikajúci existencionalista, ktorý pochádzal z pomerne chudobnej vrstvy bol skutočne nebrúseným diamantom. Jeho diela sú vynikajúce a mnohé aj nadčasové (pre mňa je tým najlepším rozhodne filozofický román La Peste - Mor). Dokument zobrazuje jeho detstvo, objavenie talentu jeho učiteľom a následný literárny vzostup. Dozvedel som sa veľa zaujímavých informácií o jeho osobnom živote, priateľstvách, ale aj o jeho pohľadoch na turbulentnú geopolitiku. Veľká škoda, že zahynul pri autonehode a jeho život vo veku 46 rokov vyhasol. Česť jeho pamiatke, je to pán spisovateľ!

Tajemství královského cestování (2020) (TV film)

O kráľovskej rodine už toho bolo odprezentovaného toľko, že už by si človek myslel, že pozná ich celý život. Ale tento dokument zameraný na kráľovské cestovanie bolo pre mňa niečo úplne nové. Kráľovský vlak a kráľovská letka sa mi veľmi pozdávali, a bolo naozaj zaujímavé nazrieť do zákulisia ich cestovania na rôzne oficiálne návštevy, ale aj na presuny medzi svojimi sídlami. Tie poznatky, ktoré sa dozvedáme od rôznych pracovníkov zamestnaných v kráľovských dopravných službách, boli skvelé a človek až žasne nad dômyselnosťou niektorých technologických riešení a aj rôzne poznatky zo súkromia kráľovskej rodiny. Skvelé, 5*

Čokoládový dortík (2022)

Jedna z TOP romantických komédií aké som za posledné 3 roky videl! Áno, je to klasická rom-com schéma, aj toho klišé a predvídateľnosti sa tu nájde toho dosť, ale napriek tomu si nemôžem pomôcť a celé sa mi to veľmi pozdávalo. Originálna zápletka, úžasná atmosféra viedenskej kaviarne Sacher, charizmatické postavy, a skutočne príjemný spád. Karlova posadnutosť pri hľadaní jeho stranenej "spriaznenej duše" a náhodné stretnutie so sympatickou Miriam príjemne vyplnilo celý dej filmu. K tomu vydarené dialógy s jemným dôvtipom, sem-tam nejaká odbočka, postupné precitnutie a uvedomenie si, kto je tou skutočnou spriaznenou dušou... U mňa za 5*! Nemecká produkcia posledných rokov sa mi páči stále viac a viac (a ich komédie sa mi už páčia oveľa viac ako francúzske, ktoré boli predtým proste Top na európskom trhu)

Tara vs Bilal (2022)

Spočiatku dosť nevýrazné, ale postupe sa nám to pekne rozbehlo. Zápletka svojim spôsobom veľmi jednoduchá. Tara bola oklamaná svojim manželom a ocitá sa osamotená bez peňazí v Londýne. Osud ju zaveje za Bilalom a jeho tetičkami, u ktorých následne nájde útočisko. Už vtedy je jasné, že medzi Tarou a Bilalom vznikne nejaké puto ... a o tom je v podstate základ príbehu celého filmu. Je to taká light romantika a zároveň light drama. A aj keď je všetko trochu klišovité, aj tak to bol napokon príjemný film, ktorý má vo svojom pozadí toho napokon viac ako sa prvotne zdalo. Čo sa týka hereckého obsadenia, nemôžem si pomôcť, ale Harshvardhana akosi nemusím. 3* (nebyť tých klišé scén a slabšieho soundtracku, mohli to byť aj 4*)

Známí neznámí (2021)

Najviac remakovaný film histórie kinematografie sa po 5 rokoch od originálu dostáva napokon aj do Česko/Slovenska. Doteraz som videl 4 verzie (taliansky originál, španielsku, francúzsku a nemeckú), takže už som toho trochu "prejedený". Pre mňa zostáva záhadou najmä to, prečo to silou mocou všetci takmer doslova okopírujú a nepostavia na tomto námete aspoň nejakú inšiu zápletku s inými tajomstvami a osudmi postáv? Áno, taliansky originál je perfektný, ale dalo by sa kontrovať aj inou variáciou. Odhliadnuc teda od toho, že je to zas rovnaký plagiát, tak naša česko-slovenská verzia sa mi celkom pozdávala, atmosféra bola fajn, aj samotné postavy a im prislúchajúce herecké obsadenie (až na Malachovského, ktorého ja osobne fakt nemusím). Film ako taký je skvelý, ale za to bezbrehé kopírovanie proste musím dať pár hviezd dole... (Keby som tento námet doteraz nevidel, tak dám kľudne aj 5*)

Dívka a moře (2023)

Svetoznámy príbeh 16-ročnej hrdinky menom Jessica Watson, ktorej sa podarilo oboplávať Zem - a to úplne samej, počas 210 dní. Hoci to bolo svojim spôsobom kontroverzné, napokon malo všetko šťastný koniec a Jessica sa dočkala celosvetového uznania. Pre rodičov, aj jej mentora, to muselo byť doslova na nervy, obzvlášť, keď nastali rôzne komplikácie či búrky. Film bol natočený celkom pôsobivo a mal svoju atmosféru. Som rád, že tu boli vykreslené nielen hrdinské a optimistické fázy Jessicinej plavby, ale boli tu aj jej krízy, pochybnosti a depresie. No aj tak sa mi to celé zdalo také príliš easy, a aj tie scény s novinármi pred Jessicinim domom boli podivné. Najviac sa mi však nepáčilo to extrémne zobrazenie potopenia jachty pri tsunami vlnách, a následnom pokračovaní v plavbe "akoby nič". Nechce sa mi veriť, že by to tá malá jachtička Pink prežila...

S rodinou za každou cenu (2022)

Skvelý námet, ktorý otváral obrovský potenciál pre komediálnu drámu (tzv. dramédiu). Zo začiatku to malo celkom vydarený spád, malo to v sebe dôvtip, a prichádzalo viacero trefných momentov. Potom sa to už začalo všetko kopiť, prichádzali rôzne extrémy, a celá situácia s imaginárnym dedičstvom sa začína komplikovať. Posolstvo bolo výborné, aj keď svojim spôsobom dosť smutné. Ale zaobalené do tohto komediálneho žánru to pôsobilo naozaj trefne. Dialógy mohli byť aj lepšie, a miestami trochu menej tlačenia na pílu - takže celkovo silnejšie 3*