• Romantický

Cesta do Betléma (2023)

Popravde, príliš ma to nelákalo, ale tie vysoké hodnotenia ma zlákali. A napokon to bolo fakt vydarené. Výborný nápad takýmto zaujímavým spôsobom podať udalosti, ktoré predchádzali narodeniu Ježiša Krista Spasiteľa :) Muzikálové podanie tomu dodalo ešte väčšie grády, a celkom sa mi to aj páčilo, hoci niektoré hudobné a choreografické čísla boli slabšie. Pri niektorých postavách mi až tak nepasovalo herecké obsadenie, ale aspoň pri tých hlavných to celkom zapasovalo. 4*, milé prekvapenie.

Netvor (2023)

Po kompozičnej stránke to bolo vynikajúce - vždy ma bavia filmy, ktoré vidíme z viacerých uhlov pohľadu, a postupne sa tak dozvedáme súvislosti a celkový kontext. Čo sa však celkového príbehu Monstera týka, tak celkovo ma až tak nechytil. Síce bolo zaujímavé, ako sme kúsok po kúsku odkrývali mozaiku toho, čo sa vlastne udialo. Ale niektoré veci mi prišli poriadne odveci, a o niektorých afektoch postáv ani nehovorím. Nuž, nepridávam sa na stranu nadšencov tohto filmu. 2*

Žena Čajkovskogo (2022)

Čajkovského poznáme všetci takmer výlučne skrz jeho hudobnú tvorbu (ktorá je, povedzme si pravdu, geniálna). O jeho osobnom živote som netušil prakticky nič, takže tento film bol o to viac lákavý. Prekvapilo ma, aký to bol v podstate sociopat (obzvlášť čo sa žien týkalo), no Antonina bola rozhodne odvážna a snažila sa maestra očariť - čo sa prvotne aj podarilo, no potom sa to celé zrútilo ako domček z karát. Čo sa filmu týka, tak najmä úvodná línia bola vydarená, no postupom času to strácalo na zaujímavosti (priamo úmerne s Čajkovského záujmom o Antoninu). Vizuál bol úžasný a skvelo vystihol atmosféru 19.storočia. Škoda, že aj dej nebol taký trvácne pútavý. Ale na 3* to bolo...

Poslední opravna hudebních nástrojů (2023)

Fíha, ani som len netušil, že takéto niečo reálne existuje. Klobúk dole a rešpekt pred týmto projektom a všetkými ľuďmi, ktorí tu pracujú. Čo sa týka dokumentu, na môj vkus tu bolo príliš veľa priestoru venované životným príbehom zamestnancov, a ohľadom histórie a praktickým veciam Repair Shopu sa tu dozvedáme len tak by the way. Škoda, viac by ma zaujímali zákutia tejto inštitúcie ako samotní zamestnanci. 2*

Čužaja (2023)

Námet bol už podľa popisu lákavý, ale zápletka bola napokon až príliš jednoduchá a triviálna. Helikoptéra proste padla, Dina prežila, a vďaka domorodému kmeňu kdesi v tajge mimo civilizácie sa dokázala akosi pozviechať - fyzicky aj psychicky. Akurát tá časť, kedy sa Dina snažila asimilovať do štruktúr kmeňa, ma absolútne nechytila. Zato ten záver, keď sa vrátila k "milovanej" rodine, to stálo za to. Škoda, že nebol tak pútavý celý tento film. 2*

Saltburn (2023)

Skvelá vec! Aj keď spočiatku som bol ohľadom tohto filmu trochu skeptický, tak vďaka nevšednému Oliverovi sa dej poriadne rozbalil. (Pozor, bude tu aj spoiler) A ako sa neskôr ukázalo, jeho plán bol poriadne širokospektrálny. Miestami mi ho bolo až ľúto, ako sa v tej aristokratickej spoločnosti musí cítiť podcenený, ale napokon sa to celé pekne vykryštalizovalo :) Aj keď Oliver už od začiatku pôsobil trochu divne, vôbec by som ho netipoval na takéhoto schopného taktika a manipulátora. Malo to zopár nelogických súvislostí, ale inak super. Zaslúžené 4*

Trunk (2023)

Aj keď to nebolo až tak originálne (keďže sme tu už mali napr. The Call), ale určite to stálo za pozretie. Malina sa ocitla v dosť nezávidia hodnej situácii - prebudí sa zamknutá v kufri auta, a jediné, čo jej dokáže zachrániť život je mobil. Inak, už toto je dosť na pováženie, že niekto kto si dá tak veľmi záležať na únose, nechá svojej obeti v kufri funkčný mobil. Začína boj o prežitie, a Malina sa veru tak ľahko vzdať nechcela. Všetko to pôsobilo dosť monotónne, až kým sa nezistilo, kto vlastne za jej únosom stál. To bola snáď najdramatickejšia vsuvka filmu, to ostatné bolo obdobné ako v spomínanom The Call. Takže 2*

Ferrari (2023)

Formulu 1 mám rád už od detstva, celkovo motoršport, takže akémukoľvek filmu z tejto sféry sa pochopiteľne poteším. Inak tomu nebolo ani pri Ferrari. Ale napokon som bol akosi sklamaný. Enzo Ferrari bol rozhodne zaujímavá postava histórie motoršportu, a jeho život bol vcelku turbulentný. Od filmu som očakával ale určite niečo viac, ako neustále Enzove dilemy a osobnostné krízy. Vizuál bol síce skvelý, ale od dejovej línie by som čakal isto viac. Napokon sa však z Enza stala legenda, ktorý dodal značke Ferrari potrebný lesk. Film o ňom však pôsobil pre mňa priemerne, na 3*

Hra doopravdy (2024)

Na akčné filmy príliš nie som, ale tu som sa nechal zlákať na herecké obsadenie a zaujímavý popis. A zozačiatku ma to celkovo bavilo, hoci neviem prečo Bob toľko otáľal s tým, aby odrovnal Emmu. V neskoršej fáze deju už to bolo len o neustálej naháňačke, prenasledovaní a snahe zlikvidovať Emmu. Takže taká akčná klasika, ktorá dokopy ničím nenadchla. Teda až na tých hercov, tí ma bavili - takže aspoň niečo. 2*

Pacifiction (2022) odpad!

Už dlho som sa pri nejakom filme takto ukrutne nenudil. Prostredie Tichomoria bolo síce lákavé a tie scenérie boli fakt pekné. Ale čo sa týka príbehu, dejovej línie, postáv, dialógov, a všetkého ďalšieho,... to bolo fakt nehorázne mdlé a nudné. Trochu mi to pripomínalo filmy Paola Sorrentina - tie mi tiež nikdy nesadli a akosi som ich pretrpel. Nerobím to často, ale okrem toho pekného vizuálu tu nevidím nič, čo by ma tešilo. Ergo, odpad!

Časové pásmo bylo změněno