• Romantický

Sestry z kouřové sauny (2023)

Zaujímavý lyrický dokument zasadený do estónskej sauny. Kompozične rozhodne originálne, ale za mňa na celovečerný dokument určite nie - teda aspoň po obsahovej stránke. A pritom to malo celkom fajn potenciál, no tie monológy (kiežby aspoň dialógy) na seba nijako extra nenadväzovali. Skôr to bola taká osobná spoveď každej zo zúčastnených žien, no podľa mňa by bolo fajn, keby to bolo skôr vo forme dialógov (niečo na štýl skupinovej terapie). Nuž, ale námetovo to bolo určite silné, a myslím, že to malo isto na viac - takto u mňa len 2*

Pohřeb (2023)

Kto má rád drámy z prostredia súdnej siene a boja právnikov, tak ten si určite príde na svoje. Miestami to síce bolo na môj vkus teatrálne a s esenciou afektu, ale ako finálny výsledok to bolo vcelku vydarené. Súboj malej rodinnej firmy s obrovským gigantom, ktorý sa snaží získať nadvládu nad pohrebným biznisom, to malo celkom grády. Navyše, keď si človek predstaví, že to bolo podľa skutočnej udalosti. Námet fajn, prevedenie obstojné, herecké výkony detto, len tej teatrálnosti by som ubral (hoci uznávam, že občas bola fakt potrebná). 4*

Showing Up (2022)

Jeden z filmov, na ktorý zabudnete pomerne rýchlo, lebo nemá v sebe absolútne nič, čo by vám utkvelo v pamäti. Dejovo nevýrazné, postavy vlažné, dialógy detto, takže skutočne nič extra. S komédiou to nemalo spoločné prakticky nič (resp. nepostrehol som tu nič vtipné, ani úsmevné). A či to bola dráma? Tiež by som nepovedal... Asi by som to charakterizoval ako artový film, ktorý sa snažil byť ... proste niečím nevšedným (a vlastne aj bol). 1* za herecké obsadenie

Sestry (2022)

Téma filmu skvelá, no príbeh už taká sláva bohužiaľ nebol. Vzdorovitá Anastastia mi išla miestami dosť na nervy, aj keď čiastočne ju chápem, no mal som pocit, že je taký typický troublemaker. Zaujímavé, že biologická matka sa začala zrazu zaujímať o svoje dcéry (kde bola doteraz?). Zápletka príbehu dobrá, no ten scenár bol ťažkopádny, že až! Akosi mi to nesadlo a mám pocit, že takáto téma si zaslúži rozhodne lepší film.

Istanbul, poslední výzva (2023)

Prvé dve tretiny filmu mi dosť pripomínali Before Sunrise, ale potom sa to dosť nečakane celé zvrtlo. Film bol inak celkom zaujímavý, taká polodráma - polokonverzačka. Miestami dosť zbytočné odbočky (napr. súťaž vo fake orgazme). Ale inak si to v sebe udržovalo celkom zaujímavú tajomnosť, ktorá sa v poslednej tretine rozbalila naplno. Turecko prinieslo ďalší vydarený film, najmä čo sa kompozície týka! Lepšie 3* (takmer 4*, keby tam neboli sem tam nejaké hlúposti).

Holky bez zábran (2023)

Námetovo to nebolo vôbec márne, ale to prevedenie, ktoré často krát spadalo do poriadnej absurdity, tomu poriadne ubralo na potenciálnej kvalite. Kostra deju mala určite niečo do seba, ale toľko zbytočného balastu a tlačenia na pílu tomu nemali vôbec ako pomôcť. Postavy pôsobili ako utrhnuté z reťaze, a mnoho tých akože vtipov vypálilo dosť prihlúplo a trápne. A samozrejme ten magický americký highschol trojuholník futbalisti-roztlieskavačky-loseri nemohol chýbať :( 2*

Casamento à Distância (2023)

Už som videl viacero brazílskych komédií (väčšina na Netflixe), ale akosi som im stále neprišiel na chuť. Na prvý pohľad vyzeral tento film zaujímavo, tak som sa celkom potešil. Ale napokon z toho vzišla len ďalšia premrštená komédia, kde sa až príliš tlačilo na pílu. Lži oboch snúbencov sa na seba nabalovali, až som bol prekvapený, že si tak ľahko dokázali odpustiť. Sem tam nejaká vtipná vsuvka síce bola, ale inak naozaj podpriemer.

Der Passfälscher (2022)

Ale no, taký parádny námet, a napokon z toho vzišla taká priemernosť? Už samotný popis naznačoval skvelú drámu zo zázemia WW2. Ale výsledok ma nemilo prekvapil, keďže príbeh Ciomu bol nevýrazný, mdlý a bez poriadnej drámy. Miestami to síce pripomínalo atmosféru Catch Me If You Can, ale inak dosť slabučké. A pritom ten potenciál tam bol určite väčší. 2*, na viac to bohužiaľ nie je.

Anatomie pádu (2023)

Na tento film som sa veľmi tešil, obzvlášť po toľkých chválach a prestížnych oceneniach. Ale napokon mám z toho dosť zmiešané pocity. Úvod filmu ma síce chytil, ale potom celé to nekonečné vyšetrovanie bez konkrétneho záveru, a navyše nesympatická Sandra, ktorá pôsobí dosť pochybným dojmom. Ani mi jej nebolo ľúto, keď ju tam vláčili po súdoch. V závere som očakával nejaké rozuzlenie - ideálne scénu, ktorá by odhalila, ako to skutočne celé bolo. Ale nič... Takže celkovo skôr sklamanie (resp. nenaplnené veľké očakávania). 2*

My Fiona (2021)

Zaujímavý dejový rámec, ktorému dominuje úmrtie Fiony (asi samovražda?). Prvotne filozofický rozmer filmu sa však postupne mení na nejakú vzťahovú drámu, ktorá je "ochutená" dilematickou výchovou s problémovým deckom menom Bailey. Otrasné chlapčisko, ktoré mi išlo takmer celú dobu na nervy. Napätie medzi Jane a Gemmou ma celkom bavilo, ale to ostatné bolo také mdlé a únavné. 2*