• Romantický

Elle (2016)

Zaujímavá zápletka tohto psychologického thrilleru, kde sa to celé točí len okolo Elle. Tak ako sa stupňoval dej, rovnakým smerom sa stupňovala aj jej traumatizovaná osobnosť. Príbeh bol taký všelijaký, miestami sa nedialo nič, a potom zrazu všetko možné aj nemožné. Trochu som bol sklamaný z toho konceptu, ktorý mi napriek pozoruhodnej zápletke prišiel dosť necelistvý, občas dokonca chaotický. Ani sa mi nechce veriť, že Isabelle Huppert (predstaviteľka hlavnej postavy Elly) má už 63 rokov. Na svoj vek vyzerá veľmi zachovalo a pôvabne.

Hon na pačlověky (2016)

Vzhľadom na tie nadpriemerné hodnotenia som očakával niečo extra výnimočné. Svojim spôsobom to bolo "také iné", ale akosi nezdieľam to všeobecné nadšenie. Rozhodne však tomu originalita nechýbala a k malému Rickymu si snáď každý postupne vytvoril vzťah balansujúci na hrane sympatie a nepochopenia. Malo to v sebe dôvtip, občas dokonca aj silnú iróniu, ktorá pekne kontrastovala s dramatizáciou celého príbehu, čo bolo samozrejme veľké plus. No nemôžem si pomôcť, ale celé to prenasledovanie a nasadenie všemožnej policajnej techniky mi prišlo prinajmenšom prehnané...

Profesoři zločinu (2014)

Super námet, od ktorého by som čakal oveľa gracióznejšiu komédiu. Bohužiaľ, tých zábavných scén v tom bolo pomenej, hoci občas sa dalo na tom aj kvalitne úprimne od srdca zasmiať - najmä na tej lekárenskej akcii :D (to bol pre mňa vrchol celej komédie). Partia vedcov, ktorí vytvorili drogový gang, to bol naozaj dobrý nápad. Postavy sa mi páčili, aj skladba deju mala celkom úroveň, no potenciál komédie nebol podľa mňa ani zďaleka naplnený. Takže mierny nadpriemer vyčíslený 3*.

Pan Church (2016)

Taký light filmík s príjemnou atmosférou, kde je každý ku každému milý a dobrý. Osobne som čakal na záver nejakú pointu väčších rozmerov, keď sa Mr. Church po celé tie roky správal tak tajomne. Napokon to jeho tajomstvo bolo v podstate dosť neutrálne, a tak netuším, prečo svoje súkromie tak skrýval - hoci ako umelý udržiavač napätia príbehu to bol asi dobrý nápad. Eddie Murphy ma po dlhej dobe bavil (ak teda nerátam jeho Donkey kariéru v Shrekovi). Postavy filmu sa mi veľmi páčili, len škoda, že dejová línia nebola viac turbolentná, pretože tu si to mnohé situácie priam vyžadovali. Takže aj celkový pocit z tohto filmu bol u mňa skôr neutrálny, teda 3*.

Komorná (2016)

Trochu nechápem to všeobecné nadšenie a vysoké precenenie tohto filmu. V podstate to bol typický manipulatívny thriller, ktorý sa ťahal fakt v nesmierne zdĺhavom a nudnom tempe. A tie dva zvraty v deji, na ktorom bol celý film postavený tomu ani moc nepomohli. Ten prvý zlom bol síce skvelý, ale ten druhý som už viacmenej očakával. A celkovo po dejovej stránke žiadna sláva. Ale zato vizuálna stránka filmu bola vynikajúca a tá atmosféra kórejského vidieckeho panstva bola unikátna. Škoda, že sa to nedá povedať aj o dejovom vývoji...

Hledá se Dory (2016)

Celkom fajn oddychovka, ale už to rozhodne nebolo také originálne ako Finding Nemo. Áno, aj tu bola zápletka atraktívna, ale akosi ma to neuchvátilo tak ako "1.diel". Navyše mi strašne išla na nervy tá chobotnica, ktorá lietala kade-tade akoby mala na to nejaké špeciálne predispozície. Dory to naopak ťahala hore svojským humorom, ale celkovo to už zaostávalo za súčasnou animovanou tvorbou Pixaru. Pred 13 rokmi, keď uviedli Finding Nemo, tak to bol jeden z naj animákov vtedajšej doby, teraz už je konkurencia ďaleko vyššia...

Buchty a klobásy (2016)

Mimoriadne originálny animák o svetonázore z pohľadu potravín v supermarkete. Tématicky teda naozaj parádna vec, a veľmi sa mi páčilo ako tam bolo kopu vecí tak dômyselne premyslených, takže celý koncept pôsobil fakt celistvo. Dejová línia o božských predstavách tovaru bola takisto pozoruhodná, takže o dobrú zápletku bolo postarané. Bohužiaľ, za veľké negatívum považujem prehnanú akčnosť niektorých scén, no predovšetkým ten sexistický humor a trápne orgie na konci tomu skôr ublížili ako pomohli. Áno, viem že cieľom bolo spraviť moderný animák "pre dospelých", ale to tlačenie na pílu bolo fakt prehnané. Za to jedna hviezda dole (takmer aj dve).

Šprti na tahu (2016)

Tak určite... Parta štyroch "loserov" sa zrazu rozhodne, že sa vymania zo stereotypu svojho čudáctva a razom sa im darí realizovať svoje tajné túžby. Akurát u tej Nory (Zoey Deutch) by som veril, že nemá problém zapadnúť. Ale inak typická šablóna s kopou gýčových prvkov typických pre tento typ party teenage komédií. No aspoň tie postavy boli celkom fajn a zaujímavé, aj keď bolo jasné kam to celé speje.

Café society (2016)

Zápletka s milostným trojuholníkom podľa mňa celkom fajn, ale tá atmosféra 30tych rokov ma až tak nebrala. Páčil sa mi ten kontrast vnímania lásky - na jednej strane srdce (emócie) a na druhej mozog (vypočítavosť). Alebo neviem ako by som to nazval. Aj tak nikdy nepochopím, čo donúti nejakú mladú ženu si vôbec začať s oveľa starším mužom - podľa mňa nanajvýš podivné! Ale Bobby zas nedopadol až tak zle... Inak, tamtá gangsterská vetva deju tam bola dosť zbytočná - buď mali tomu venovať viac priestoru, alebo to tam vôbec nemuselo byť, lebo tam toho bolo naozaj poskromne.

Moje tlustá řecká svatba 2 (2016)

Sequel po 12 rokoch? Prvotne som bol ohľadom toho skôr skeptický, ale napokon podľa mňa celkom obstojné. Zo všetkých tých desiatok rodinných komédií ma táto rodinka bavila ako pred 12 rokmi, tak aj teraz. Kopa vtipných a často až ironických narážok na grécke tradície tomu zároveň dodávajú aj kus originality, a hoci po dejovej stránke to je do veľkej miery šablóna, tak sa nedá povedať, že by ma to ubíjalo ako pri väčšine iných filmov tohto žánru. Práve naopak, celkom dobre som sa bavil, hoci na "jednotku" to zrejme nemalo (aj keď už si ju až tak nepamätám).