• Romantický

Vale (2015)

Celé mi to skôr prišlo ako nejaká reklama na... Na čo vlastne? Mohla by byť na kurzy výučby cudzích jazykov :D Možno by Rachel a Viktor mohli byť potom aj sami bez prekladačov.

Věčně mladá (2015)

Podľa mňa značne nevyužitý potenciál, ktorý bol naplnený azda tak z polovice. Akosi som aj očakával, že tento príbeh sa dostane do tejto zápletky a Adaline narazí na niekoho zo svojej minulosti, kto ju razom odhalí. Očakával som ale väčšie sekvencie z minulosti vo forme spomienok. A najmä ten vývoj deju mu prišiel až príliš hladký, s minimom problémom. Takže na moje prekvapenie ten potenciál zostal naozaj z veľkej časti nevyužitý. No a ten koniec, to mi prišlo také prvoplánové, až to človeka zamrzí, že taká relatívne zaujímavá dráma sa dočká takého očakávaného vyvrcholenia...

V hlavě (2015)

Absolútne nadšenie - a dúfam, že pri vyhlasovaní Oscara za najlepší animák zaznie v Dolby Theatre práve "Inside Out". Podľa mňa veľmi originálne, a čo je dôležitejšie, tak ten obrovský potenciál našťastie nevyšiel nazvyš. V dnešnej dobe digitálnej prepracovanosti už nejde len o animáciu, ale najmä o samotný príbeh a celkovú myšlienku, ktorú so sebou animák prináša. A v tomto prípade to bolo naozaj skvelé. Na moju radosť nechýbal ani potrebný dôvtip a celý koncept piatich emócií ovládajúcich naše myslenie bol proste skvelý. Aj keď neviem či to bežné oko detského diváka všetko pochopí a dokáže plnohodnotne pochopiť a prijať. Niektoré etapy príbehu boli také smutné, že dokonca aj ja som mal slzy na krajíčku. Otázka v závere "what is puberty?" sa dokonca naskytá otvorený priestor na pokračovanie, a naozaj by som nebol proti, keby k nemu došlo.

Vítězství je naše (2015)

Dobrý základ, aj celá tá atmosféra zasadená do prostredia boja o prezidentského trónu Bolívie. Ale ten scenár a príbeh ako taký, no úprimne, malo to na viac. Malo to viacero silných fáz, ale aj také ktoré boli viacmenej hluché a bezprínosné. Inak, filmy z tohto volebného prostredia, kde sa odohráva priam dokonalé divadlo plné propagandy a manipulácie, to ma vždy veľmi baví. Ale Our Brand is Crisis nemalo až taký spád ako by sa žiadalo. Oveľa viac ma bavili inšie politické volebné filmy: či už náš slovenský Kandidát, manipulatívna dráma The Ides of March alebo satirická komédia The Campaign. Ale ani toto nebola žiadna katastrofa, no ani nič čo by ten film vytlačilo nad hranice priemernosti. Na záver stačí už len dodať výrok, ktorý by tam na konci dokonale zapasoval : "Vyhraj voľby, a môžeš všetko" (Pavol Paška, Smer-SD).

Vnitřní krása (2015)

Možno tak prvá tretina bola na parádu, že som bol priam očarený z toho, aký originálny námet dokázali Kórejci zas vytiahnuť. Ale potom sa to akosi dostalo do romantickej slučky, ktorá svojvoľne pomaly ale isto udusila celý potenciál tohto sľubne vyzerajúceho "sci-fi" filmu. Od tej chvíle ako sa formuje romantická zápletka už to ide nepretržite dole vodou a napriek niekoľkým zlomom v deji to výrazne strácalo na atraktivite. Záverečná fáza plná sentimentu a klišé, ktorá silou mocou hrala na city, ma teda nijako nedojala. A napokon zo 4*, o ktorých som bol počas väčšiny filmu rozhodnutý, napokon padli na tri. Tým najlepším z celého filmu napokon zostala prvotná fáza prezentujúca ten skvelý námet s obrovskou dávkou potenciálu. Romantický sentiment tomu žiaľ neprospel...

V Polynésii jsou lidojedi (2015)

Také nadpriemerné hodnotenia? A za čo vlastne? Nehovorím, že by to bolo výslovne zlé, ale podľa mňa to bolo dosť nevýrazné... Jediné, čo bolo v tomto prípade skutočne nadpriemerné, boli kostra deju a celkové posolstvo na záver. Ale inak to bolo dosť ťažkopádne a mdlé. Či už samotné postavy, ale predovšetkým nezáživné dialógy. Väčšina filmu bola taká akoby neutrálna, bez nejakého väčšieho vybočenia emócií... Záver to napokon ako tak zachránil, ten bol naozaj vydarený (najmä svojim posolstvom), ale film ako celok u mňa na viac ako 2* isto nie je.

Všechno, co chceš (2015)

Na podobnom princípe všemocnosti tu už bolo viacero filmov - Bruce Almighty, Click, Limitless,... Takže o originálnom námete sa v tomto prípade už hovoriť nedá. Ale vo svojom prevedení to zas nebolo až tak zlé a najväčšou prednosťou celého filmu bol samozrejme britský humor - vcelku skvelé hlášky a tie nedorozumenia ohľadom prianí. Naopak miestami zbytočne absurdné a nelogické, čo naopak film ťahalo dole. Ale tak celkovo minimálne na 3* určite... A čo by ste zmenili vy, keby ste dostal moc zmeniť čokoľvek?

Všechno, co mám (2015)

Nič v zlom, ale táto homosexuálna agitácia ma až tak veru nebrala. Áno, Julianne a Ellen boli výborné, a pointa filmu podľa skutočných udalosti bola v podstate veľmi kvalitná a v mnohých ohľadoch dojemná. Čo bolo na tom priam neznesiteľné, tak to bol Steve Carell, ktorý hral toho pošahaného aktivistu. Inak, dúfam že po tom ako sa Ellen Page priznala so svojou lesbickou orientáciou, tak už nebude vystupovať výlučne v takýchto úlohách - to by bola veru obrovská škoda...

Všechny cesty vedou do Říma (2015)

Ejha, no to bola riadna slabota - od biedneho scenáru, cez excentricky nudné postavy až po "okázalú" pointu. Jeden z tých filmov, na ktoré do týždňa zabudnem a ako spomienka na neho zostane jedine tak tento komentár. Mohli sa s tým lepšie pohrať, lebo potenciál to malo odosť vyšší. Ale tak aspoň zopár scénok a zvratov bolo obstojných, tak aspoň tá jedna hviezdička, keď už nič iné.

Výhoda posledního tahu (2015)

Film o bratskom pute, s fajn atmosférou, príjemnými postavami (teda až na toho arogantného kreténa Juniora), avšak od príbehu som čakal určite oveľa viac. Základ bol celkom dobrý, len akosi žiadny poriadny spád a ani dráma sa nekonala. V závere sa síce na nás razom vysypala pointa, ale to akým spôsobom sme sa k nej dopracovali, to ma nejako nebralo... Škoda, celkom som sa tešil (a po sľubnom začiatku ešte viac).