Zorro (1975)

Je mi to ľúto, ale ani nostalgia, ani Delon na viac než 3* nevydá. Spracovanie s Antoniom Banderasom a Anthony Hopkinsom proste nemá konkurenciu. A to nehovorím o krásnej Catherine Zeta-Jones, ktorá je okúzľujúca.

Mafiáni (1990)

Zdá sa, že nie všetky mafiánske filmy mi sadnú. Dokonca ani vtedy nie, keď tu hrá Robert De Niro a Joe Pesci. Veľmi zdĺhavé to bolo a občas nuda.

Magarsus (2023) (seriál)

Pomarančová mafia proti najsilnejšej spoločnosti. Do toho Američania. Takmer nič poriadne sa tu nedeje. Trochu to osviežila Tansu - Merve Dizdar so svojou priateľkou, ale to je málo na jeden seriál.

Proposition (2005)

Príbeh zaujímavý, ale to spracovanie je na mňa príliš drsné. Zbytočne veľa mučenia, vraždenia a krvi. Krásne zábery austrálskej prírody to trochu zjemnili a Nick Cave sa mi tiež dobre počúval. Herecké obsadenie bolo  na úrovni, ale tá brutalita, no tá si vzala 2*.

Bizim Hikaye (2015)

Osemdesiate roky v Turecku, boli pekne divoké. Islamizácia v plnom prúde. Nespravodlivo zatknutí ľudia, zväčša intelektuáli, ktorým nebola poskytnutá pomoc a zomreli vo väzení, ma vždy vytáča. Hoci tento konkrétny prípad má aspoň svetlo na konci tunela. Aj so sympatickými hercami.

Můj bratranec Vinny (1992)

Joe Pesci, to bol hlavne Sám doma a mafiánske filmy, no tu je výborný. Prekvapil ma, zaslúžené 4*. Mimochodom pekný oblek, aj auto. A nesmiem zabudnúť na Marisu Tomei, perfektná.

Requiem za sen (2000)

Niečo také depresívne, až vám je fyzicky nevoľno, som už dávno nevidela. Hudba, ktorú som  poznala, netušiac že je z tohto filmu, bola úžasná. Vynikajúca Ellen Burstyn a Jared Leto, ako aj Jenniffer Connelly sa prekonávali. Zaujímavé spracovanie, asi budeme s Aronofskym kamaráti, nie je to totiž  prvý film, ktorý sa mi od neho páči.

Jen ať je to chlapec (2023)

My si ani neuvedomujeme, v akej úžasnej krajine žijeme. Kde zákony poskytujú ochranu žene a nemôže sa stať niečo také absurdné ako v Jordánsku, že po smrti manžela si na majetok a dcéru môže robiť nárok švagor a jeho rodina. A to len preto, lebo Nawal nemá syna. Byť ženou v takejto krajine je vážne ťažké. Mouna Hawa ako Nawal, bola krásna a presvedčivá a ja dúfam, že sa mi podarí vidieť ju aj v inom filme.

The Lady (2011)

Životopisný príbeh napísaný podľa skutočných udalostí, mohol byť oveľa dramatickejšie spracovaný. Ak by tu nehrala Michelle Yeoh, bol by to šedý priemer. Žena, ktorá sa v 44 rokoch rozhodla bojovať za slobodu Barmy a vzdať sa možnosti žiť so svojim manželom a synom, by si zaslúžil lepšie spracovanie. Od roku 1989 až dodnes bola Aun Schan Su Ťij, striedavo vo väzení, či domácom väzení. Bola vodkyňou strany Národná liga pre demokraciu v Barme, ktorá v roku 1990 vyhrala voľby. Tieto však vládnuca vojenská junta vyhlásila za neplatné. V roku 1990 získala Sacharovovu cenu za slobodu myslenia a následne aj Nobelovu cenu za mier. S manželom a synom, ktorí žili v Anglicku, sa nemohla stretnúť ani keď zomieral. Záverečná výzva filmu je stále aktuálna, s celosvetovou platnosťou. "Prosím, použite vašu slobodu, k dosiahnutiu tej našej." P.S. Od marca 2016 bola mjanmarskou ministerkou zahraničných vecí a špeciálnou kancelárkou - premiérkou až do prevratu vo februári 2021. V roku 2018 ju Kanada zbavila čestného občianstva a v roku 2020 bola vylúčená spomedzi laureátov Sacharovovej ceny za súhlas s genocídou Rohingov.

La Vie devant soi (1977)

Nie je to tak dávno, čo som videla film Michaela Hanekeho "Láska". Tento film je úplne o niečom inom, no na záver rieši podobnú dilemu ako ten prvý. Od začiatku si ma mama Rosa získala. Svojou láskou k deťom bez rozdielu farby pleti, svojimi názormi a životnými postojmi. Po skúsenostiach z koncentračného tábora a neskôr z práce na ulici ako prostitútka, sa rozhodla starať o ich nechcené deti a vychovávať ich podľa viery, ktorú uviedli ich matky. Všetky milovala rovnako, čo vyjadrovala každým pohľadom, mimikou tváre, či gestom. Najsilnejšie puto mala s Momom, ktorý nakoniec tento príbeh aj rozpráva. Simone Signoret bola famózna, v očiach ma neustále šteklilo. Film má multikultúrny presah až do dnešnej doby. 90%