Smyčka (2014)

Toto nieje film z časovou slučkou. Je to film kde síce slučka je, ale napriek tomu sa dni neopakujú a čas plynie ďalej. Herci sú však uväznení na určitom mieste, s ktorého niet úniku. Prečo sa tam dostali a prečo s týchto miest nemožno odísť, je už hlavnou dejovou náplňou tejto mexickej bizarnosti, na ktorú určite len tak nezabudnete.

Klíč (2005)

Je tam minimum napätia, minimum sympatii a empatii k hlavnej postave, pretože i keď sa to všetko tvári pochmúrne a snaží sa to navodiť tu správnu atmosféru tajomna a tajomstva v konečnom dôsledku Kľúč ponúka len otrepané scénky, ktoré ničím neohúria / zvuky v dome, búrka v noci /. Vyvrcholenie a pointa je samozrejme jedna z tých naozaj prekvapivých, ale práve na tom je celá stopáž filmu postavená. Autori sa snažili, aby ani náznakom nedali najavo, čo Vás na konci čaká. Ale aj tak je to pritiahnuté za pačesy a dejovo je to v momentoch hluché a slepé, ale zasa na druhej strane je to ale ako celok nad moje očakávanie i zábavne. Film Uťeč však bol v okruhu takýchto tém lepšie spracovaní.

Before I Fall (2017)

Opakujúci sa deň je už otrepaný námet, ale vždy sa na túto tému dá nahrať film, ktorý zaujme. Before I Fall nie je vyslovene zlý film, ale je strašne naivný. Jeho hlavná filozofia je, že človek by sa mal k človeku správať milo a pekne, a že ak sa Vám v živote stávali, zlé veci treba veriť, že je to len etapa vo vašom živote. Stým súhlasim, ale vystavať na tom celovečerák, mi pripadalo prinajmenšom odvážne rozhodnutie, ktoré sa vtomto prípade veľmi nevydarilo. Určité časti filmu boli fajn, ale nad niektorými scénami som vážne, len krútil hlavou, aké sú absurdné a sprosté.

Tělo (2012)

ˇˇSPOILERˇˇ Oriol Paulo sa scenáristicky podielal na troch filmoch. Dva som už videl. El Cuerpo a Contratiempo. A práve tieto dva snímky sa podobajú ako vajce vajcu. Skoro identická záverečná pointa. Skoro identický námet, Dokonca minimálne jeden herec si zahral v oboch jeho filmoch, čo by nevadilo, kebyže, nehrajú skoro identickú postavu. Zaujímave je, že v oboch filmoch to všetko začína nehodou, pri ktorej zomrú nevinní ľudia a tí vinní sa zodpovednosti chcú zbaviť tým, že uteču z miesta činu. Pomsta pozostalých však nenechá na seba dho čakať. Dobre, tieto dva filmy napísal a zrežíroval jeden človek, ale sú si až príliš podobné. Skoro ako voľné pokračovania...

Contratiempo (2016)

Nehoda. Nehody, alebo španielsky Contratiempo sa stávajú. Jedna sa stane aj vtomto filme a práve tá roztočí kolotoč všekovakých verzii jednej skutočnosti. Tých podstatných zvratov v postavách aj v deji je tu len zopár, ostatné "pohľady" na udalosti sú len do počtu. Ale ten koniec, to rozuzlenie, to je grandiózne. Je síce malinko absurdné, ale isto aj veľmi prekvapivé. Výborne Espaňol, znova ste to Americkej produkcii natreli.

Fotky zítřka (2014)

Pre mňa veľmi mrazivé a znepokojujúce tou nevysvetlenou atmosférou. Herci boli v pohode, samozrejme, že niektoré postavy boli pre príbeh určite nepodstatné a niektoré podstatné veci sa mohli učinkujúci dozvedieť aj menej násilnou formou, ale nápad bol výborný a na to, že tam hrali vlastne 3 herci a odohrávalo sa to v jednej miestnosti za pomoci pár fotiek z budúcnosti je to záživné a zábavne rozprávanie. I keď koniec je samozrejme už pritiahnutý za vlasy a zbytočne sa to snaží byť prekvapivé, až to vyznieva divne a ohrano. Proste za každu cenu priniesť top koniec a šokovať poslednými zábermi pred zaverečnými titulkami. Vlastne sa to tak trošku aj podarilo, ale len trošku...

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Komorný horror, ktorý mi momentami pripomínal slávny Silent Hill, a pri ktorom som sa veľmi rýchlo ponoril do deja a aj keď sa v neskorších častiach filmu vytratilo to napätie z neznámeho a ostali už len lakačky stále mám pozitívny pocit s tohoto nenapadného filmu s britskej produkcie.

The Invitation (2015)

Predvidateľný kúsok s mrazivou hudbou a dobrou atmosférou, ktorá však hneď na začiatku prezradí všetko čo je aj nieje treba, preto už aj keď sa neskôr snaží zakryť stopy rôznym odpútaním pozornosti, je už na to neskoro. Ale je to nezávisla produkcia, tak povedzme, že určitu snahu o originalitu treba oceniť.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Dvojka je o niečo dlhšia, ukecanejšia, ale i výpravnejšia. Groot dostal krute malo priestoru, najviac perlil pri úvodných titulkoch, ktoré boli mimochodom veľkým a veľkolepým úvodom, ktorý srší vtipom čo človeka vcelku naladí na viac ako dve hodiny rôznych situácii. Nieje to však také chemické a zábavne ako jednotka, čo je už trendom tejto doby, ale vždy si to drží dôvtip strážcov a preto sa teším na ďalšie pokračovanie, pretože na tak rôznorodú zmes postáv je rado pozerať.

Uteč (2017)

Až do odhalenia pointy, niekde za polovicou stopáže, sa čudujete, prečo sa tí ľudia správajú tak zvláštne. Cítite z nich rasistické nálady, ale popritom zvláštne milú pohostinnosť k hlavnej postave, mladého černocha, ktorý sa zoznámi z peknou bielou dievčinou, ktorá si ho po nejakej dobe spoločnej známosti privedie ukázať svojim xenofóbnim rodičom v starousadlíckom vidieku. Postupne však mladý hosť zisťuje, že to z jej "milou" rodinkou nie je celkom v poriadku. Kaluuya hral svoju rolu nejako zvláštne, prosto sa mi ako herec veľmi nepáčil, nemal to v krvi. Horrorové prvky tu moc nie sú ale ako triler to funguje výborne, ma to v sebe plno napätia a medzi postavami vládne napnutá atmosféra, ktorá vyústi až ktomu najhoršiemu. Zaujímavý film aj keď podobná myšlienka, už bola neraz použitá, ako napríklad v horrore Kľúč.