Big Mouth (2017) (seriál)

|| 1. série – 80% Nerad bych používal slovo nekorektní. Je nekorektní vyobrazit tvrdou realitu dospívajících teenagerů a jejich problémů a myšlenek do animované podoby? Nemyslím si. Big Mouth má pár zajímavých a vtipných nápadů, v některých episodách pracuje přímo s divákem a zavádí vlastní hlášky, které velmi rychle parafrázuje a efektivně z nich dělá memes. Dalo se z toho vymáčknout určitě víc, mezery vidím hlavně ve vedlejších postavách, které nepůsobí úplně sympaticky. Nicméně jsem zvědavý na druhou sezónu. || 2. série – 85% Druhá série je více konzistentní v kvalitě dílů. Seriál přidal na dramatické notě v podobě né tolik veselých problémů z dospívání, což k tomu prostě patří. Trochu mě mrzí menší počet songů a sebeparodování, na druhou stranu Netflix to schytává ze všech stran. Přiznám se, že seriál na mne pomalu roste například oproti Disenchantment, kterému chybí taková ta jiskra. || 3. série – 100% Nekompromisní plná palba, Big Mouth po dvou sezónách dozrál do perfektnosti po všech stránkách. Veškeré postavy mi silně přirostly k srdci, což je způdobené vykreslováním pohavových vlastností do hloubky. Nevím o žádném animovaném seriálu (s výjimkou BoJacka Horsmana), který by měl takhle komplexní postavy. Z Big Mouth je v rámci Netflixu jako platformy cítit trochu undergroundový humor a já jsem nadšený, že Netflix dává seriálu stále zelenou. || 4. série – 70% Hm... Nejslabší série, ale je strašně těžký říct, proč vlastně. Citelně ubyl humor, pravděpodobně kvůli zodpovědnosti tvůrců za nezlehčování vážných témat. The Big Mouth velmi potemněl podobně jako Bojack Horseman, jenže ten byl na to stavěný. Tato série je o dospívání, nemůže se tedy úplně vyhnout tématům o úzkosti a depresí. Asi není jednoduchý to skloubit spolu s humorem. Celkově mi v této sérii chyběl nějaký hlavní děj, kterého se držet. Když nad tím tak přemýšlím, vůbec by nebylo špatný, kdyby se celá řada odehrávala na letním táboře. Vývoj a interakce postav by tím ani nijak neutrpěly, protože dějová linka Missy a Jaye + Loly se stejně odehrávala víceméně samostatně. Škoda, po dokonalé třetí řadě jsem měl docela vysoké očekávání. || 5. série – 90% Po horší čtvrté sérii návrat ve velkém stylu. Opět přibyl humor a k tomu se navíc přidaly nové potvory. Ono to celé tak trochu působí jako setup pro spin-off Human Resources, což vůbec není ke škodě. Mimo jiné se tvůrcům povedlo vytáhnout nové téma, které ještě nebylo zpracované, byť je velmi relevantní. A jako třešňička na dortu opět přibylo písniček.

Rozčarování (2018) (seriál)

|| 1. série (1. část) – 75% Disenchantment se zatím hledá, stejně jako Matt Groening. Ten se svým novým počinem zkouší něco trochu jiného než Futurama a Simpsonovi. Nejedná se už totiž o čistě epizodní počin. Tentokrát je zde kladen větší důraz na kontinuální dějovou linku. Ta nabírá grády v poslední třetině série, bohužel ale ztrácí na situační komedii. Série je zakončená cliffhangerem, což v zásadě nevadí, protože byly objednané rovnou dvě řady. Ačkoliv si dějovou linku užívám, musím říct, že humor mi hodně chyběl. Nechci seriál, který se tváří, že je postaven na vtipných scénkách, aby na poslední vteřinu zvážněl a ubral na humoru. Z toho důvodu jsem na opačném konci spektra kritiků, které poslední třetinu chválí. Chce to jak humor, tak plynulý děj. Jak dobře tohle zvládnou tvůrci v druhé řadě nastaví úspěšnost tohoto seriálu. Prozatím je to příjemný nadprůměr. Jo a mimochodem, má to naprosto senzační znělku! || 1. série (2. část) – 80% I přes to, že jsem si tuhle část docela užil, zůstala mi v puse hořká pachuť. Matta Groeninga podezírám, že už se hledat přestal a sype tam díly, jak mu ruka ráčí. Několik prvních a posledních dílů druhé části rozvíjí příběhové zápletky z první části a hezky to odsýpá. Jenže zbytek dílů je v podstatě výplňová vata ve stylu epizodických Simpsonů. Normálně by to nebyl problém, jenže tohle nejsou Simpsonovi. Tady prostě nemůžete rozjet super příběh a pak to všechno hodit někam na hromadu, ke které se vrátíte zase za rok. Nehledě na to, že i tyto výplňové díly ve finále rozvíjí svým způsobem příběh, ale do šířky. Po dalších deseti dílech tady máme skoro minimum zodpovězených otázek a pro jistotu další hromadu nezodpovězených otázek navíc. To i ten Lost líp posouval jednotlivé dějové linky. A aby mi nasypali sůl do otevřené rány, zkrátili úvodní znělku.

Šílenci z Manhattanu - Série 1 (2007) (série)

|| 1. série – 90% Jak už bylo řečeno, velmi pomalý rozjezd. S tím nemám takový problém, jako s jinými prvky. Konkrétně jsou pro mě těžko stravitelné dialogy. Spolu s občas málo explicitními výrazy herců působí dialogy občas nejednoznačně a mám problém rozpoznat určité situace a chování. K tomu se váže má druhá kritika. Vedlejší postavy slouží spíše jako výplň a nedostává se jim pozornosti. Ani na konci první řady jsem neznal jejich jména a musel si to hledat na internetu. Poslední kritika se týká slabších zápletek, které se dostávají do popředí ke konci řady. Dle mého názoru jsou průhledné a vyloženě prosté, jako z telenovely. Očekávám, že tyto problémy vymizí v další řadě. Co naopak oceňuji, je velmi věrné vykreslení tehdejší doby. To je pro mne hlavní tahoun tohoto seriálu. Reklamní business z 60. let je zajímavý, reklamní spoty jsou na základě skutečných událostí, a celé to podtrhuje atmosféra, kdy ženy nebyly rovné mužům.

Živí mrtví - Série 7 (2016) (série)

|| 7. série – 70% Ach jo... Na začátek musím narovinu zmínint, že Negan je to nejlepší, co TWD mohlo potkat. Neskutečně charmismatická postava se skvělými dialogy a také konečně postava, která se nebojí konat a je důstojným soupeřem. Negan se objevuje zhruba v každém druhém díle a to je jediný důvod, proč tato série neskončila úplným průserem. Tato sezóna je totiž první, kde vůbec nebyl zvládnutý vývoj postav. Jejich problémy byly uměle vytvořené a postavám nebyl dán pořádný vývoj před tím, než jim byla věnována celá epizoda. Pro mě osobně jsou prostě Sasha, Rosita a Tara naprosto nevýrazné postavy a velmi snadno zmaněnitelné. Když tyto postavy nemají v předešlých dílech pořádné interakce, samostatné episody prostě budou nudit. Tady by si mělo TWD vzít velký, velký příklad z Game of Thrones. Další faktor, který nemůžu opominout, jsou velmi prosťoučké záplaetky a nekompetentní, nelogické, vyloženě hloupé chování některých členů – za což lze vinit pouze scénáristy. Ti mají na triku i překvapivě příšerné finále plné Deus Ex Machina a bohužel to odnesl i Negan některými cringe gagy, které mě uprostřed akce regulérně vytrhly z pozornosti a vložili mi hlavu do dlaní. Přes všechny tyto zápory jsem hodnotil tuto sérii relativně nadprůměrně a to opravdu jenom díky Neganovi a zajímavé první třetině sezóny. Musím říct, že sledovat Kingdom, Hilltop a Oceanside samo o sobě bylo zajímavé a lákavé na další episody.

Živí mrtví - Série 6 (2015) (série)

|| 6. série – 85% Silná stránka této sezóny je podle mého minimum hluchých míst. Děj celkově hezky odsýpá, nicméně opět zde narážím na problém konzistencí dílů. Některé díly prostě nejsou dobře zvládnuté. Mezi takový musím bohužel i označit celé finále sezóny, které po famózním buildupu skončilo prachsprostým cliffhangerem.

Zlatá sedmdesátá (1998) (seriál)

HELLO WISCONSIN! Nechápu, že mě takový fajn sitcom tak dlouho míjel. Seriál si docela dlouho drží svojí kvalitativní laťku. V polovině, někdy během čtvrté řady, docela radikálně změní některé chování postav, kdy např. z Kitty udělají alkoholičku. Většina těhlech změn je k lepšímu, až na jednu postavu, a tou je Fez. Asi první postava ze všech sitkomů, co jsem kdy viděl, která je mi vyloženě nesympatická. A můžou za to jen a pouze scénáristi, protože z jeho postavy udělali vyloženě cringe úchylnýho chudáka. Další škobrtnutí nastalo v 7. řadě, která se kvalitativně doslova propadla. Následující, tedy poslední série nabrala nový dech, ale ve finále jsem rád, že to utli. Na poslední řadě je vlastně zajímavý to, proč ten druhý dech nabrala. Z velké části za to může návrat vedlejších postav, jejichž absence a nekonzistentnost je další díl do skládačky o tom, proč je That's 70 Show pouze nadprůměrný sitcom, nikoliv geniální.

Živí mrtví - Série 5 (2014) (série)

|| 5. série – 85% Tohle mohla být nejlepší série a překonat i druhou řadu. Bohužel jí úplně uzemnily zhruba tři episody v polovině, kde se v podstatě jenom vyplňovala vata a navíc to z mého pohledu bylo hodně nešťastně zvládnuté.Tohle všechno smete ze stolu bravurní poslední třetina, která dodává skvělý nádech a novou tvář. Navíc je zde vidět větší důraz na vývoj postav. Bohužel, řada se hodnotí jako celek a nad nešťastným středem nemůžu přimhouřit oči.

Blue Mountain State: The Rise of Thadland (2016)

Tak tohle bylo fakt špatný. Upřimně jsem nevěřil, že se to bude tak diametrálně kvalitativně lišit od seriálu. Ten si držel nějakou hranici, co se týče nechutností a nikdy neobsahoval nahotu. S tou dá se říci nikdy nemám problém, ale tady to působilo hodně nuceně a vůbec se to nehodilo. Děj byl konec konců také o ničem, zbytečně natahovaná slátanina. Bohužel ani herci, kteří BMS táhli, zde nepůsobili dost přesvědčivě a přirozeně. Vážně jsem měl z celého filmu dojem, jako by jim někdo šlapal na paty a veškerá tvůrčí kreativita byla pohřbená v zemi. Je to vážně škoda, protože potenciál byl obrovský.

Borci z Blue Mountain State (2010) (seriál)

Éra pubertalních a teenagerovských praštěných trapných filmů je beznadějncě pryč. BMS není kdovíjak revoluční sitcom, ale nabízí něco, co dnešní společnost postrádá. V BMS je chování postav průhlěný jak tanga šlapky z Bulharska, ale přeci jenom to neubírá na sympatičnosti postav. A musím říct, že čím víc dílů jsem viděl, tím vic mi celý koncept a partička lidí přirostli k srdci. Zvrácený puberťácký humor zasazený do prostřední americkýho fotbalu na vysoké škole. What's not to like?

Živí mrtví - Série 4 (2013) (série)

|| 4. série – 90% Zajímavé scénáristické rozhodnutí rozdělit čtvrtou sézonu na pomyslné dvě poloviny, kdy každá polovina vystihuje jiné kvality. Né každému může vyhovovat druhá polovina, která se více podobá Game of Thrones. Za mě je důraz na psychologii postav a jejich vývoj velké plus a něco, čeho by se seriál mohl nadále držet.