Padesát odstínů šedi (2015)

Co k tomu říct... Překvapivě první půlka filmu docela svižně utekla, což je přesný opak půlky druhé. Ta se neskutečně táhla, byla repetetivní a zoufale nudná. A jako bonus nám naservírovali velký fuck you na konci s vynuceným cliffhangerem bez jakéhokoliv zakončení děje. Což je docela problém vzhledem k úsměvné stopáži přesahující dvě hodiny. Chemie mezi hlavními herci byla přirozená a považuju jí jako největší plus tohohle díla. Samotná Dakota Johnson byla správně obyčejná, na můj vkus ale až moc.

Pasažéři (2016)

Nemůžu se zbavit pocitu, že mi byl předložen hodně průměrný film tvářící se jako oskarový materiál. Nebudeme si nic nalhávat, na tohle se podruhý nikdo nepodívá. Velká škoda, neboť se toho dost povedlo. Námět a zápletka ve mě vyvolaly značný pocit paniky, celkově to má takový správný klaustrofobní nádech podpořený parádním vizuálem. Tady se prachy vysypaly správně. K ústřední dvojici nemám moc co vytknout. První část ala one man show zvládl Chris Pratt parádně. Chemie mezi Prattem a JLaw funguje přirozeně, ovšem velký zlom nastává v poslední půlhodince - a to jak po příběhové, tak herecké stránce. Tady Jennifer Lawrence totálně zastiňuje svým výkonem svého kolegu, který vedle ní vypadá jako by byl vytržen z reklamy na prací prášek. Není to ani tak Prattova vina, Jennifer se pro akční dramatický scény snad narodila. Propastný rozdíl mezi ústřední dvojicí bohužel není to nejhorší, co se na konci přihodilo, je to spíš důsledek scénáře. Akční scény byly úplně mimo, naprosto zbytečná zápletka, která akorát nabourává solidní myšlenku s filozofickým podtextem. Měl jsem pocit, jako kdyby Christopher Nolan předal režisérské křeslo Michaelu Bayovi. Přitom se mohlo jednat o podobně kvalitativní počin jako byl Interstellar a The Martian. Škoda.

Semestr (2016) (seriál)

Snažím se v tom najít nějaké klady, ale moc jich není. Dá se to strhnout velmi snadno, ústřední dvojice odvádí výbornou práci, líbí se mi jejich přirozené vyjadřování. Co se týče samotného děje, nějaký náznak byl zhruba v půlce, bohužel byl náasledně zadupán předposlední a poslední episodou. Ano, ukazuje život takový, jaký je - ve většině případů nudný a bez zvratů. Jenže bez nějakého náboje vlastně není absolutně žádný důvod, proč ten seriál vidět.

Westworld (2016) (seriál)

Nejlepší seriálová sezóna, kterou kdy televize spatřila. Bez jakékoliv nadsázky. Je to absolutní bomba. Hodně dlouho jsem nezažil tu dychtivost po dalším díle. To, co předvádí Lisa Joy a Jonathan Nolan, je precizně zvládnuté dílo, kde je promyšlený každičký zdánlivě irelevantní detail. Jejich meta vyprávění příběhu sahá od názvu episod a anagramů postav až po covery známé hudby (Paint It Black, No Surprises) s patřičným významem. Ramin Djawadi se svou vyšperkovanou hudbou překonává všechno. Další věc, která nesmí být opominuta - herecké výkony. Ten přechod grimas z emoční hysterie do robotické monotónosti od Evan Rachel Wood, wow! Anthony Hopkins, Ed Harris, Clifton "Mother Fucker" Collins Jr., všichni předvádí fantastické výstupy. Po shlédnutí finále mi nezbývá nic jiného, než pomalu tleskat, znovu a znovu se vracet do promyšlenosti Westworldu, a ztrápeně vyčkávat na druhou řadu.

Tajný život mazlíčků (2016)

Dějově dost plytký animák, nicméně mazlíčci tomu dodávají jistý líbivý kontext. Vlastně to celý stojí na vtipných dialozích. A králičích monolozích. A i když vtipné scénky nesrší každou mikrosekundu (vlastně jsou tam hlavně uprostřed filmu i trochu hluchá místa), jedná se o nadprůměrný výtvor. Ilumination Entertaiment má před sebou zářnou cestu.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Meh.. Robert Downey mladší dobrý, Val Klimer super, sem tam nějaká dobrá hláška, ale bylo to prostě "meh". Příběh ničím neoslní, že bych se smíchy plácal do kolen se říct taky nedá. Jenom skvělé obsazení dobrý film prostě nedělá.

Teorie všeho (2014)

Další životopisné dílo velmi vlivné osoby moderní doby. Hawkingův příběh je z nich určitě nejdramatičtější, ve snímku se to ale promítlo dvojnásob. Bohužel je kladen důraz na tu citlivou stránku. Tohle by se velmi dobře chytlo v odpoledních hodinách na TV Prima. Je to skvěle zahrané a opravdu srdcervoucí, co všechno dokáží lidé obětovat pro věrnost, ale postavit na tom celý film u takového génia je prostě škoda. Kvůli tomu působí občasné vědecké scény úplně mimo. O třídu horší životopis než Steve Jobs z roku 2015, kde je přechod mezi osobním a profesním životem kontinuální a k tomu má tolik potřebnou autentičnost.

Warcraft: První střet (2016)

Škoda. Škoda, že to v USA vydělalo tak málo, protože tohle se opravdu povedlo. Má skeptičnost byla v kině roztrhána během první půl hodiny. Dějově to má spád, postavy jsou sympatický, o vizuálu jsem nepochyboval, hudba ze hry dodává správnou epičnost - tak proč vymýšlet něco nového, když to funguje. Ale největší WOW efekt mi dala výprava. Téma je značně ponuré, ale jak se jim povedlo mít vše tak krásně barevné, aby to nepůsobilo uměle, nad tím mi zůstává rozum stát. Jako lore amatér jsem s filmem neměl problém, ale tady tkví má jediná výtka. Stačilo pětiminutový intro, flashback na začátku o tom, jak si Orkové zničili svět, trocha té historie v podobě animace, a hned by si to diváci neznalí světa užili více.

V zajetí démonů 2 (2016)

Tohle je pro mě největší zklamání letošního roku. Stále se jedná o velmi nadprůměrný horor, ale v porovnání s prvním dílem se jedná o dramatický skok zpět. První třetina filmu nastavila velmi slušnou laťku. Bohužel, pak přichází z pohledu hororových pasáží velmi nudná druhá třetina, která sice posouvá příběh dál, ale shazuje tohle dílo do Bčkových thrillerů. Tenhle průser už se nepovedlo zachránit ani lepší poslední třetině. Škoda, spousta jiných věcí se povedla, ať už je to prostředí Anglie nebo nápaditost charakterů.

Captain America: Občanská válka (2016)

Oni to jsou vlastně takoví Avengers 2.5. Se všim všudy, jak se sluší a patří. Tedy skvělými akčními scénami a napínavou zápletkou. A jako bonus konečně koukatelný Spider-man!