Thor (2011)

Tak už vím, že chlapíka, co divně mluví a vrhá kladivo, zfilmovat lze. Taky jsem zjistil, že Branagh dokáže natočit akční scénu. A velmi povedenou - přehlednou, svižnou a nápaditou. Bohužel jen jednu + likvidaci plecháče. Wrestling s agenty a závěrečné pošťuchování s jedním "padouchem" nepočítám. Film je ze začátku pompézní, akční, a lze říct nadupaný. Pak následuje celkem vtipná oddychovka na Zemi s pro fanoušky velmi vtipným cameem Stana Leeeho. Thor je ovšem tak všemocný, což právě ukáže v úvodní akční scéně, že je pro celý film dost nevděčnou postavou. Je na tom podobně jako Superman. Když jej tedy potřebujeme na chvíli odstavit, sebereme mu kladivo. Jenže bez kladiva není Thor nic. Takže čekání na návrat je poněkud zdlouhavé. Když už se mám dívat na přímočarý komiksový film, rád bych také viděl jasně vyprofilovaného padoucha a jeho zlodušské motivace. Ale proč divákovi dodat postavu kladnou, o které od prvních záběrů tušíme, že je záporná, ale paličatě se tváří kladně, aby na konci mohla říct a zatvářit se ve smyslu "jsem ultimátní záporák a celý život mě zřejmě bavilo si hrát na kladáka". NUDAAA!!! Shrnuto a sečteno - hollyfuckingwood dokáže být zábavný, ale koule ztratil kdesi v pravěku kinematografie. Nolan je jen jeden.

Láska a jiné závislosti (2010)

Klasický model romantické komedie. Všechno se děje podle mustru, dopadne to tak, jak očekáváte a jak chcete, aby to dopadlo. Není to přeci evropské drama. Nicméně je tu skvělá šukací dvojice Gyllenhaal vs. Hathaway a model celé komédie - nejdřív nezávazné píchání, potom láska. Pak tu máme vtipné "I love you" (vždycky mi na romatických komediích vadilo, že se v této části vytratil humor) a pozadí pro celé toto zábavné divadélko tvoří byznys s léky, což je vyloženě plus pro film, protože krom zábavy si uděláte solidní přehled amerického modelu vnucování "té správné" značky léků, což je dost slušný humus a je mi líto, že se to dostalo i k nám, do Evropy.

Tři dny ke svobodě (2010)

Jestliže potřebujete obsadit do filmu toho "nej" taťku hollywoodu, je zde Russell Crowe. První bod pro film. Film se drží zaběhaných klišé, ale na thriller obsahuje nečekané množství úhybných manévrů. Když si myslíte, že se stane typické thrillerové A, hrdina ucukne a stane se X nebo Y. Druhý bod pro film. Když si ťukáte na čelo, co to hlavní hrdina vyvádí, že tohle by žádný normálně myslící člověk nedělal (např. výroba nástěnky), tak se z toho stane vtipná berlička v dalším vývoji příběhu. Třetí bod pro film. Vtipné a inteligentní využití youtube (a i-phonu apod.) a vůbec fakt, že film není pouze hloupým thrillerem, ale že Haggis při psaní scénáře použil takové věci jako logika a selský rozum, vyzdvihuje tento film z řady několika tun podobných filmů a já mu za to přiděluji čtvrtou hvězdu. Ale co mu nehorázně podkopává nohy je závěrečný vysvětlující dovětek (a vlastně i závěr celkově), protože ten přesně definuje americký rodinný thriller pro širokou veřejnost. Stačilo jen ponechat diváka v nejistotě, přidat několik dialogových scén a film by se žánrově posunul více k dramatu a dokázal by v divákovi probudit ne jedno zamyšlení. Takhle říká jen "Každý správný taťka věří v nevinnu své ženy a pokusí se ji dostat z vězení za každou cenu".

TRON: Legacy 3D (2010)

Třikrát fuj! Ještě jsem neviděl skvělý design, který by odvyprávěl příběh. Souznění hudby a obrazu je sice fajn, ale v tomto případě mi to silně připomínalo fidlání v Inception, čili fungovalo to na výbornou, ale nic nového. Někdo ve filmu touží po dokonalosti, ale neví, jak ji definovat, netuší, po čem vlastně touží, stejně, jako to neví divák. Někdo neustále mele o změně světa, ale o jakou změnu mu jde konkrétně, přátelé, to už vám nikdo neřekne. I při skvělém obsazení (a tentokrát nemyslím Bridgese, ale Hedlunga a Sheena) je tento film velké kulové nic. Svět programů, který vychází z lidského světa (gladiátorské hry, holocaust apod.), je značně neinvenční. To už ale kritizuji i zřejmě i prvního Trona. Dalším příkladem neinvečnosti budiž neustálé podobnosti s Matrixem a narážky (nebo vykrádačky) Star Wars.

Nezastavitelný (2010)

Jeden z těch uvěřitelnějších filmů. Tvůrci si dali tu práci a zjistili si pár informací o tom, jak taková lokomotiva funguje, takže se sice dočkáte několika dramatických vylepšeních, ale na druhou stranu nikomu nezůstane ulomená brzda v ruce. Je fakt, že vlaky zbožňuju od malička a Tony většinu záběrů nasnímal tak, že jsem měl chuť vyspat se s některou z lokomotiv, takže kdo vlaky nemusí a nebaví ho, že jezdí jen po určené koleji, ať si raději pustí Nebezpečnou rychlost. Se spoustou klišé jsem počítal a taky ve filmu jsou, ale jak si Danzel nalepí fotku svých dcer v lokomotivě na řídící pult, jako pilot stíhačky před útokem, to mě opravdu upřímně pobavilo. A dávám palec nahoru za zvuk. Výborná práce.

Opravdová kuráž (2010)

Ha, dostal jsem úplně jiný film, než jsem čekal. Trailer mě dokonale oklamal, ale tahle Karkulka meets Sedm statečných (redukovaných na 2) se mi líbila.

Králova řeč (2010)

Tož, Máňo, tenhlecten film dostál toho oskara, tu betelnů zlatů sošku. Příjemná tuctovka.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Šílená popkornová jízda plná sympatických nápadů. Sice jsem zde původně napsal pravý opak, ale to ještě nebyla na světě trojka a čtverka. Pak jsem si teprve uvědomil, jak je pomsta poražených dobrá zábava.

Černá labuť (2010)

Aronofského interpretace Labutího jezera bravurně vystihuje podstatu mnohých baletních a operních děl a to nejen obsahově, ale i emočně. Měl jsem po celý film pocit, že právě nesleduji film v kině, ale přímo Labutí jezero v divadle. Měl jsem místy husí kůži po celém těle a večer jsem si odmítnul před zrcadlem vyčistit zuby. Odcházel jsem z kina s podobnými pocity jako z Requiem za sen - výborný film, ale 5 let jej odmítám vidět znovu. +++ A prosím diváky (i když asi nepochopíte, jak to může souviset s Labutím jezerem), komu se nelíbí filmy jako Moucha a Kruh, nebo horory obecně, ať na Černou labuť raději nechodí.