Kurýr (2002)

Kurýr začíná velice svižně. Vše nasvědčuje tomu, že půjde o docela stylovou akční komedii, ale asi po 20 minutách jsem už strhával hvězdičky. Jakmile se pan hrdina kurýr překurýruje v ne-kurýra (hrdinu, který poruší svá pravidla a tzv. změní džob), image filmu jde do háje a diváci jsou svědky celovečerní Kobry 11 plné hloupostí, nelogičností a směšných rozhodnutí jednotlivých postav. Jde jen o to JAK a KDE nakopat KOMU prdel. Musím se ale zmínit o mlátičce v oleji, která se mi celkem líbila – byla vtipná a originální. Takže nakonec jsem se rozhodl pro slušné 3 hvězdičky – ať nežeru.

Kill Bill (2003)

Tak tohle JE a JE typický Tarantino. Na tom trvám. Přeházený děj řazený do kapitol, skvělé černočerněhumorné hlášky, potoky krve, stylová vytříbenost, typicky tarantinovský soundtrack. Bravo, Kill Bill - historky z nadsvětí jsou tu. Před několika dny jsem viděl Tenkrát na západě a Kill Bill mi ten film v mnoha ohledech připomíná. Uma Turman stejně jako Bronson žije pouze pro svou pomstu, která nejvíc chutná za studena, jak se dozvíte hned na začátku. V Kill Billovi je spousta momentů, kdy jsem si vzpomněl právě na Tenkrát na západě. Zkrátka chci říct, že Kill Bill je takový samurajský western.

Město bohů (2002)

Asi desetiletý klučina říká: "KOUŘÍM, FETUJU, KRADU, ZABÍJÍM. JSEM CHLAP." Rád bych se podělil ještě o víc hrůzností, ale běžte se podívat raději osobně, co všechno se údajně dělo v Božím městě. Člověk na některé scény PODLE SKUTEČNÝCH UDÁLOSTÍ jen zírá a říká si: "Tak to je fakt drsný..." Dokumentárně klipová režie a výborná jihoamerická hudba pomáhá vstřebávat poněkud drsný příběh, ale opravdu stojí za vidění už jen proto, aby byl člověk dostatečně spokojen s klidem a mírovým životem ve svém malém městě (třeba v Boskovicích). Při druhém shlédnutí jsem si uvědomil, jak perfektně se Meierellesovi podařilo vsugerovat i určité sympatie s těmi "malými hajzlíky" (tedy alespoň s některými).

Daleko do nebe (2002)

Pochoutka. Moc melodramat z let padesátých jsem neviděl, ale tento film mě přesvědčil, že takhle se přesně točily - až na téma příběhu. Kulisy, kostými a ten nádherně kýčovitý podzim - radost pohledět. Herecké výkony jsou výborné, hudba odpovídající, dokonoce i titulky z let dávno minulých. Skutečně stylový film se zajímavým obsahem.

Tenkrát na Západě (1968)

Klasická klasika ;-) Vůbec nejlepší na filmu je jeho dlouhatánský úvod a jeho nádherné ticho. Příklad za všechny, kde zvuk hraje stejně podstatnou úlohu jako obraz. A dál? Počínaje hudbou přes herce režijí konče - radost se koukat (a poslouchat).

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Jsem rád, že se tolik dolarů investovalo právě do tohoto projektu. Peníze jsou na Bratrstvu opravdu vidět pomale v každém políčku. Díky tomu a zručné práci celého filmového štábu jsem si mohl plně vychutnat postup spojenců v Evropě. Každý díl doprovází i úvodní slovo členů "Éčka", které spolu s výtečnou hudební znělkou Michaela Kamena startuje 50 minut válečného běsnění - hrdinství, odvahy, proher, výher, nefalšovaného kamarádství... Hned se na ten život díváte jinak. Dalším výrazným plusem je, že každý díl je trochu jiný nejen obsahem, ale i způsobem vyprávění, myšlenkou atd. Zkrátka neexistuje snad nic kromě délky (10 hodin dá opravdu zabrat), co bych mohl vytknout.

Equilibrium (2002)

Nápad je to výborný. V podstatě jen za něj dávám 3 hvězdičky. Jednou z hlavních chyb Equilibria je, že to vůbec neměl být akční film. Akce je v tak originálním a zajímavém příběhu nepodstatná a je veliká škoda, že právě na ni se film soustředí nejvíc. Spoustu zajímavých myšlenek a nápadů pak zastíní sice originální až nevídané, ale poněkud směšně nereálné souboje. Nečekejte bullet-time, ale jakási podobnost s Matrixem tu je. A navíc: kdybych zavřel oči, vsadil bych dost velkou částku na to, že podle hlasu a artikulace hraje hlavní roli sám Keanu Reeves a nikoliv Christian Bale.

Gattaca (1997)

Jéje, konečně! Ono to jde bez zvláštních efektů, krvežíznivých monster, akčních scén, mezikosmických superhrdinů a spousty mrtvol - stačí JEN kvalitní příběh na pozadí realisticky vypadajících kulis blízké budoucnosti. Vědecké sci-fi s hlubší myšlenkou.

Kulka v hlavě (1990)

Jsem v rozpacích. Velice se mi líbí Tváří v tvář, ostatní americké počiny Johna Woo jsou také dobré (většinou alespoň mírně nadprůměrné), ale tohle je první nehollywoodský film mistra krvavého baletu, který jsem viděl a který jsem moc nepřekousl. Především je i na mě (fandu válečného realizmu alá Ryan) příliš syrový - místy až odporný. Ani nevím, jestli to mám považovat za klad či zápor filmu. Také se mi hongkongská mentalita zdá hodně odtažitá. Nemohl jsem si na ni zvyknout. Zkrátka: příliš kruté, nadsazené (ohledně počtu mrtvol), ale místy opravdu krvavě poetické.

Amistad (1997)

Do mých 4 hvězdiček se Amistad vlezl jen tak tak. Za prvé bych ho poněkud zkrátil - a to na konci, kde už se to i při zajímavém ději trochu moc vleklo. Spielberg se režijně vydováděl především na začátku. "Jeho" vzpoura je zobrazena velmi naturálně - hodně syrově. Posléze "jen" dobře vede spoustu dnes již známých tváří. Podobných soudních dramat bych v americké kinomatografii našel spoustu. Samozřejmě se zde objevila i nefalšovaná americká hrdost. Ale tak hnusnou a provařenou větu typu "Oči celého světa jsou teď upřeny na nás" neodpustím ani mému milému Spielbergovi.