Kráska a zvíře (2017)

Ano, možná méně uvolněná a moderní forma, která je tak ceněná u Popelky, tahle pohádka ale hraje prim tam, kde mě právě Cinderella zklamala. Ať se totiž vyprávění snaží sebevíc držet původního animáku, osvěžující aktualizace se dostalo v podstatě všem charakterům, především pak hlavní - neuvěřitelně sympatické dvojici. A právě postavy dávají takovým pohádkám život a smysl. Přepis některých scén je sice možná až příliš doslovný, v rámci celku ale přeci není nutné to fungující měnit. A buďme upřímní, dnešní hlavní cílová skupina stejně animovanou Belle pravděpodobně nikdy neuvidí. Můžeme tedy diskutovat, zda mělo smysl hranou kopii točit, zda nešlo jen o to přihrnout na Disney účet další miliardu dolarů, ale v okamžiku, kdy vznikl remake téměř bezchybný, film, který sice šetří s invencí, ale zábavu rozdává na všechny strany, chytrá pohádka, která zahřeje u srdce... Be My Guest! 9/10

Šéfkuchař na grilu (2014)

Takže si to shrňme... SPOILER Arogantní a namyšlený šéfkuchař je naštvaný na všechny okolo, protože musí vařit pořád to samé a nemůže zkoušet nová jídla - experimentovat, překvapovat. Inzultuje food kritika, který si posteskne, že jeho kdysi oblíbený kuchař přestal experimentovat a překvapovat. Food kritik je největší slizoun a záporák. Náš hrdina dává výpověď a letí přes celou Ameriku, aby si pořídil od bývalého manžela své bývalé ženy vysněný food truck (protože v Kalifornii ojeté food trucky nejsou.) Aby strávil více času se svým synem, nechá ho dřít jako mezka, aby byl pojízdný stánek provozuschopný. Vzápětí svolí, aby syn celé léto prostál u grilu, přičemž nedostane ani dolar odměny. Šéfkuchař, který touží být kreativní a zkoušet stále nové věci si tedy splní sen... tím, že dělá celé léto stejné sandwiche (Nic proti dobrým sandwichům!) Otec se synem si udělají zásyp z kukuřičné mouky a tím se sblíží. Food kritik pochválí sandwiche, je to správnej chlap a budoucí obchodní partner. Hrdina se při první příležitosti vzdá svého vysněného food trucku a otevírá restauraci. Je stále arogantní a namyšlený, jen strávil se synem nějaký ten čas u grilu. Bere si bývalou manželku. (wtf?) /SPOILER Asi jsem viděl nějakou zkrácenou verzi, protože tahle vůbec nedává smysl... 4/10 P.S.: Miluju dobré jídlo, food trucky a roadtripy!

Kosmopolitní New York (2013) (TV film)

Dokument těží nejvíce z toho, jak fascinujícím místem New York je. Povedlo se i vybrat zajímavá (i netradiční) místa a zachytit atmosféru města. Místy ale zbytečně zpomaluje tempo a ruší komentářem. Celkově však povedený dokument o jednom z nejúžasnějších měst světa.

Logan: Wolverine (2017)

Úžasné! Na poslední pokus dokonale vystihnutá podstata Wolverina, tedy samotáře, v jehož nitru svádí souboj zuřivost divokého zvířete a znavení ze života s břemenem, které ostatní považují za dar, ale on za prokletí. Přesto, i když to nikdy nepřiznal, věří, že celoživotní snaha jeho mentora měla svůj smysl a jeho odkaz by neměl být zapomenut, i to v něm dokáže tu a tam probudit záchvěv lidskosti. Po prvních X-Menech Logan trochu zkrotkl, takhle mu to opravdu "sluší" mnohem víc. I proto nepůsobí těch pár akčních scén prvoplánově krvavě a zbytečně násilně. Zatraceně působivé rozloučení s Wolverinem a Charlesem a v podstatě s X-Men v podobě, na které jsem vyrostl. 9/10

Oscar 2017 (2017) (pořad)

"Měl jsi jedinej úkol, dát jim do ruky tu poslední zbývající obálku!" Ale nehledě na tenhle pamětihodný průser šlo o velice slušný večer jak z pohledu moderátorského, tak i co se týče rozdělení rukou, ke kterým sošky doputovaly. Arrival ostrouhal, protože Akademie samozřejmě ví, že ani všechny ocenění světa nedokáží vyjádřit jeho genialitu... ;-) See you next year at the Oscars!

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Klobouk dolů. Za pár šupů a v jednom sklepě dokázat navodit postapokalyptickou atmosféru, kterou by mohla spousta bohatších produkcí závidět, to se jen tak nevidí. Celý příběh je navíc vymyšlen tak šikovně, že vlastně ani nezáleželo na tom, kolik dolarů z peněženky J.J.Abrams vytáhne. Z uzavřeného prostředí a tísnivé atmosféry je potenciál postupného odhalováni "pravdy" vytěžován na maximum. Ano, zápletka není nijak složitá, pointa překvapivá (i vzhledem k hloupě spoileroidnímu názvu) a finále je příliš doslovné, přesto John Goodman a Mary Elizabeth Winstead dělají z pobytu v bunkru zatraceně zábavný a napínavý zážitek. 8/10

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

S takovým esem v rukávu, tedy s příběhem, který skutečný Desmond Doss svým činem napsal, Mel prostě nemohl prohrát. Rozhodně neztratil nic z citu pro vyprávění či z rozkošně staromilského důrazu na poctivé vykreslení postav a jejich vztahů, ani z obliby neoddiskutovatelně efektního zobrazení válečného násilí. Tradičně se nedokázal ubránit občasnému přeskočení pomyslné laťky únosnosti, kdy už prostě toho hrdinství či božských výjevů bylo přeci jen trochu moc. Gibson v každém případě odvedl dobrou práci, převládá ve mě ale pocit, že Hacksaw Ridge patří k těm filmům, které za svou působivost vděčí především skutečným lidem, jejichž příběh vypráví... 8.5/10

La La Land (2016)

Hravé, barevné, vtipné, plné nadšení, ale zároveň chytré, smutné, pravdivé a prostě tak nějak lidské. La La Land je příběhem o lásce k hudbě a filmům, tak co se tomu dá sakra vytknout! 9/10

Pasažéři (2016)

Film o tom, jak se může dobře probíhající mise ve vteřině zhroutit jako domeček z karet. Aneb za podmanivé atmosféry vybudujeme vcelku přirozeně (k dané situaci) vztah dvou lidí, abychom pak zřejmě přebývající miliony nesmyslně utratili za naprosto zbytečné finále, které působivost komorního dramatu a lidskost postav spálí na prach. V jestě nevyhaslém světle Rouge One je to o to smutnější, tedy s vědomím, že i v blockbusteru se můžeme dočkat překvapivějšího a odvážnějšího konce. Pasažérům mohl zajistit cestu opravdu nezapomenutelnou. Škoda, zatracená škoda. 6.5/10