Válka policajtů (2024)

Veľké prekvapenie. Čakal som priemer až podpriemer, ale dosť ok film. Atmosféra východu 90tych vykreslena super, ktovie, ako by to fungovalo predabovane v inom jazyku. Rytmus absolutne katastrofalne obsadenie, bez talentu, iskry.

Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) (TV film)

Scenár je hlbší, než sa zdá. Len by som sa viac zastal otca. Tá baletka 9 rokov (!) klamala syna, lebo horolezec, s ktorým sa bez ochrany vyspala, sa po ťažkej expedícii neozval. Vedela veľmi dobre, kde pôsobí, a čím prešiel. Navyše sa ukázalo, že o syna má záujem, narozdiel od nej, ktorá sa sústredila na kariéru a ženatého milenca. Napriek tomu v oboch dieloch sa jej treba neustále ospravedlňovať a chápať ju.

Zaslaná pošta (2010) (TV film)

Pratchett je humoristický spisovateľ najvyššej úrovne. Ako Slovák mám obrovské šťastie, že existujú fantastické české preklady jeho textov a môžem sa považovať za fanúšika Plochozeme. Preniesť ten svet do filmu chce odvahu. Toto je dosť vydarený pokus. Ale tak, ako Tolkienov LOTR čakal na Jacksona, aj Discworld ešte čaká na dokonalé spracovanie. Podľa mňa to budú nakoniec kvalitné animáky, ktoré sa stanú kultom. Snáď sa dožijem.

Napoleon (2023)

Vizuálne pekný videoklip k referátu z dejepisu od študenta strednej školy. Bez emócie, bojové scény krásne, hoci prázdne. Film bez názoru na osobnosť Napoleona, Phoenix dosť zlá voľba.

Vetřelec: Covenant (2017)

Myslel som si, že Fassbenderov "britsky" prizvuk vyuzil iba Tarantino v rámci srandy. A čím mal byť tento film vlastne výnimočný? Netuším.

Ostrov (2023)

Predvídateľné, ale to by nevadilo, veď oddychovka. Ale humorný potenciál nevyužitý prakticky vôbec. Škoda. Inak ok.

Vlastníci (2019)

Mimoriadne príjemné prekvapenie. Plných 5 hviezd. Paráda, obe naše republiky v kocke. Hoci alegória na SR by asi bola ešte drsnejšia.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Príbeh zaujal. Málo spracovaná éra. A dĺžka je problém - aby mi film znova a znova a znova vysvetľoval pointu a uvádzal postavy, ktoré prakticky nie sú dôležité... Pre mňa sklamanie. Pochopil som poctu pôvodným obyvateľom, aj white guilt, veď ok. DiCapriove "marlonbrandonovsko-godfatherovské" etudy som asi nepochopil. Miatlo ma to. Normálne ma mrzí, že musím nízko hodnotiť.