Obchod na korze (1965)

Je obtížné napsat něco, co tu již nebylo zmíněno. Josef Kroner ve své životní roli - věřil jsem mu každé slovo a proto na mě konec zapůsobil opravdu hodně intenzivně. Nicméně celý film bere dech - je opravdu hodně silný.

Útěk v řetězech (1958)

Film, který v sobě spojuje vtip, zajímavý příběh, skvělé herce a hlubokou myšlenku si nezaslouží jiné hodnocení! Opravdu výtečný film, který zřejmě i dnes ještě mnohde řízne do živého. Bohužel.

Umučení Krista (2004)

Vizuální zpracování je výborné. Jsem ateista a ani jednou jsem nepocítil tlak na diváka, aby se dal na víru, proto filmové zpracování posledních kroků Ježíšových hodnotím veskrze velice kladně. U zatloukání hřebů mě skutečně zamrazilo...

Jak ztratit kluka v 10 dnech (2003)

Poměrně hodně vtipná romantická komedie. Nasazené tempo se bohužel časem ztrácí. Přeslazený konec (na mostě - zase...), ačkoliv je naprosto očekávaný, naštěstí není nijak moc natahovaný. Také proto je to celkem koukatelné - v rámci možností.

Kachní polévka (1933)

Ještě to není tak vymakané jako třeba "Noc v opeře", zato je "Kachní polévka" maximálně osobitá a scénka se zrcadlem, válečné uniformy a většina Grouchových vtipů jsou naprosto skvělé!

Ocelový oř (1924)

Těžké hodnocení. Vůči němému westernu jsem byl nepokrytě skeptický. A byl jsem mile překvapen. Ačkoliv technicky nejde o žádný zázrak, tak třeba titulky jsou udělané moc hezky a příběh - ač není nijak hluboký - je zajímavý a je vhodně umocněný dokumentaristickými prvky. Zajímavé je, že někteří indiáni byli takoví přinejmenším "divní", pěstní souboje spíše k smíchu atd. Nutí to k zamyšlení, jestli unifikovaní indiání a přesně mířené rány pěstí nejsou až výdobitkem moderní kinematografie a klišé drsných a neomylných kovbojů nadnesené a mylné. Tito otrhanci a nemotorné rvačky jsou mi rozhodně sympatičtější!

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Po zhruba desátém shlédnutí se konečně odhodlám ke komentáři. Není mnoho filmů, u kterých se stane kultem a legendou každá scéná, každé slovo, každý pohyb... Může za to skvělá režie, vymazlená kamera, vynikající herci a ta úžasná hudba... Pro mě naprostá perla kinematografie. Vincent, Jules, Marsellus, Mia, Butch, Winston, Honney Bunny a další jsou bezesporu nesmrtelní!!!

Neslušný návrh (1993)

Bezpochyby může být tento film trhákem na dámských večírcích. Má totiž všechno co by měl mít. Dva charizmatičtí chlapi se přetahují o jednu ženu. Ani jeden z nich není záporák, takže po happy-endu si mohou slušně poplakat. Já osobně si ale dovedu představit lepší filmy na téma: každý máme svou cenu.

Metropolis (1927)

Tak nevím. Jedná se bezpochyby o vizuálně výborné a žánrově zlomové dílo, ale z pohledu současného diváka si dovolím (já vím, možná rouhačsky) mít určité výhrady. Co se týká mnohokrát zmiňovaných davových scén, tak už osm let před "Metropolis" vznikla "Intolerance" a ta mi v tomto směru přijde mnohem úžasnější, ačkoliv je starší - a to v době kdy v kinematografii znamenal rok minimálně deset let... O tom hraní mimikou a gesty mám také své pochybnosti. Nevím, nevím, ale když se celý film neustále někdo chytá křečovitě za srdce, musí to vyvolat minimálně úsměv. No a poslední věc, kterou tu zmíním je technika. Je mi jasné, že o to zas až tak nejde, ale některé detaily (dvouplošníky mezi mrakodrapy, úředníci zapisující informace z jakési informační tabule do bločků...) jsou poněkud "nevychytané". Tolik z pohledu obyčejného filmového konzumenta.