Americký chopper (2003) (pořad) odpad!

Viděl jsem teď pár dílů na prima cool, před půlnocí, když jsem ještě neměl hotovou práci, ale nechtělo se mi už hledat nějaký smysluplný pořad. Musím uznat, že jsem byl fascinovaný. Nechápu koncept té pseudoreality show. Ani dramaturgii, kdy všechno podstatné je řečeno v úvodní "upoutávce", kdy každá scéna je zpětně komentovaná, takže každý "prd" je divák nucen strávit několikrát. Je to vůbec možné? Pravdou je že Paul i Paul (Mikey je typický looser, stojí spíš za soucit) mají charisma a taky je pravdou, že všechny ty návštěvy, které jakoby dobrovolně v každém dílů podnikají a jsou z toho vždy nadšení, jim ani za mák nevěřím. Ubohá PR navíc na něco, co se mi nelíbí. Jediné co mě skutečně zaujalo, je řemeslná zručnost. To se mi líbilo.

Moře začíná za vsí (1987)

Slabý dětský film. Zápletka je krutě neakční, dětští herci protivní a ani jinou přidanou hodnotu jsem nenašel.

Zloději zelených koní (2016)

Film má docela dobrou atmosféru. Velkou slabinou ovšem je afektovaná postava Jenovéfy, jejíž linie nevyřčeného znásilnění (co jiného to mohlo být?!?) má zajišťovat pnutí, které je vynuceným hybatelem a spíš takovou obezličkou, aby se vůbec něco dělo. Kluci sami o sobě nějakým způsobem fungují a jejich rozmíšky jsou velmi uvěřitelné. Atmosféra divokého západu je ovšem rozdupána po scéně, kdy je Marek Adamczyk zpacifikován dvěma policisty s baterkami a dostane pokutu. Mno... Neotřelé téma potěšilo, výsledek ovšem nenadchl.

Policejní akademie 5: Nasazení: Miami Beach (1988)

Plán byl jasný: přesunout partu těch, kterým ještě není blbé hrát v nastavované kaši Policejní akademie, do divácky atraktivního prostředí pláží Miami. Oproti prvnímu dílu je zde ale kupodivu mnohem méně obnaženého poprsí, což je jasný příznak rostoucí upjatosti americké mainstreamové kinematografie. Záporák je jeden velký déba a logická honička na vznášedlech (must have ve filmu z Floridy) je docela hezky natočená nuda. Celkově otrava...

Kokosy na sněhu (1993)

Poctivá "osmdesátková" komedie oscilující mezi bláznivou komedií a sportovním dokumentem. Ještě nějaké to vztahové pnutí a hodina a půl je za námi. Všechno je barevné, čisté a voňavé a co není, tak to se natře. Už vzhledem ke své povaze je třeba v tomto filmu spoustu věcí přehlédnout a pak je možné se dobře pobavit. Zajímavé je, že partu Jamajských bobistů ztvárňují newyorčani jak polena (většinou z Bronxu) a smutným mementem je pro Johna Candyho, pro kterého to byla jedna z posledních rolí, než rok poté zemřel na infarkt.

Kdo hledá zlaté dno (1974)

Jasně, nejsem blbej a chápu, že to je budovatelská agitka, ale když se nad to divák trochu povznese dá se najít spousta pozitiv: Pokud se nepletu ve filmu nezazní ani jednou oslovení "soudruhu", "čest práci" či podobná razítka režimu. Stavba nejvyšší hráze u nás je zajímavou záležitostí bez ohledu na druh papaláše který o ní rozhodl a mnoho záběrů je zajímavých s jistou dokumentární přidanou hodnotou. Tuny betonu a železa jistě nejsou ideální kulisou vztahového dramatu, ale na druhou stranu bylo to v té době reálné a i to má svou hodnotu. Humor Zdeňka Svěráka je nenápadný, ale jasné identifikovatelný, spoustu hlášek lze najít i tady v ostatních komentářích. A dostávám se k hlavním devizám filmu. Jan Hrušínský a Jana Giergielová stvořili opravdu hezkou dvojici s nábojem. Hlavně Jana je zde nádherná a je velká škoda, že to byla její jediná role. Také velká škoda, že se režisérovi nepovedlo z jejího potenciálu (hlavně nohy má úžasné) vytřískat víc, je směšné když dvojice skoro sexuje v autě za jízdy, ale doma do postele lezou oblečení od hlav k patám... Divák nemrava má smůlu. :-) Hlavní herecký prostor tak dostává postava Františka Husáka, který se toho zhostil výtečně. A nakonec, ona hlavní myšlenka "charakter a poctivá práce je víc než prachy za cenu krádeží a žebrání" je přece platná pořád, ačkoliv na to i v současném režimu spousta lidí nedbá... Hodnocení tedy trochu nadsazuji, přehlížím šablonovitost, ale pokud by tam bylo méně tatrovek a větší tlak na příběh, klidně by to mohlo odpovídat.

Raubíř Ralf (2012)

Vynikající. Jsem vždy v sedmém nebi, když jsme s dcerou oba vtáhnutí do děje a příběh a jeho emoce námi vládnou. Ona nemá ponětí o pákových videohrách, nezná pacmana, neví proč postavy z Ralphova baráku skáčou v pravých úhlech, nemůže chápat význam zdrojového kódu, virů atp., ale stejně byla nadšená. Tak se pozná dobře udělaný film. Já jsem byl naopak uchvácen množstvím narážek a vtípků, ale i nekonečnou akcí, která ovšem děj posouvala, na rozdíl od mnohdy samoúčelných letů odnikud nikam. À propos děj: jeden z nejlépe vymyšlených příběhů v animáčích ever. Fakt.

Šejdrem (2008) (TV film)

Díky -nejen- tomu filtru jsem při vší snaze nedokázal odhadnout, ze kterého roku tato pohodová komedie (?) je... Nehledě na dokonale vykreslenou vesnickou atmošku je nutno vypíchnout herecké obsazení. Trojanové samozřejmě tvrdí muziku, ale Klus, Dulava, Příkazký, Bareš i Olda Vlach mají co hrát. Marie "Saša" Doležalová vypadá skoro stejně jako v Comebacku, ale stejně bych jí téměř nepoznal a Mirka Pleštilová, inu tu vidím rád kdykoliv. Zápletka by vydala na jednu slabou anekdotu, ale film přesto nenudí a zejména ti, co odešli z vesnic do města, si rozhodně najdou svoje.

Benny (2016) (studentský film)

Fajn kraťas s prakticky profi vizuálem. Potěšila hlavně dámská část herectva, ale i kluci jsou v pohodě, dialogy fungují, nejsou zbytečně natahované, rychle to uteče.

Zázračný hlavolam (1967)

Překvapivě vtipné a zábavné. Samozřejmě že pro mě už je teď zajímavější ta dospělácká rovina s výbornými Vomáčkou, Landovským a Kostelkou, ale pro děti musel být tehdy nářez i ten hlavní příběh, kdo by tuhle věcičku nechtěl mít doma. Potěšilo i pěkné komorní prostředí Nového Města nad Metují, prostě pohodová rodinná komedie. Zub času zapracoval, ale stále dobře koukatelné.