Hlava-22 (1970)

Opravdu složitý film na udržení pozornosti. Nicméně odměnou za ní je zvláštní zážitek. Jestli mi máme Švejka, tak američani mají Yossariana. Mrazivě černý humor a spousta unikátních leteckých záběrů, proto se vyplatí tento film shlédnout.

W*A*L*T*E*R (1984) (TV film)

Na první pohled odfláknuté. Působí to hrozně lacině a nezachrání to ani Radar. Jelikož pilot bývá nadupaný, tak není divu, že se natáčet nezačalo, protože už první díl nestojí za nic. https://youtu.be/OS8Vd1vVqXc

Spratci na zabití (2011)

Ani mě tak netrápí, že někdo dal prachy na natáčení, ale je mi naprostou záhadou, jak je možné, že tenhle film vydělal byť jediný dolar. Potisící omleté klišé s naprosto nezajímavou partou herců. Od odpadu zachraňuje jen technická stránka věci, protože to prostě odpad není, no...

Everest (2015)

Dám pět hvězdiček i přes to, že jsem film viděl doma a s dabingem. V kině v originále by to bylo asi za šest… ;-) Kdo někdy lezl na nějakou pořádnou horu ví, jak se výborný hospodský nápad rychle změní na ždímačku fyzických a psychických sil a taky emocí. Osobně jsem ani zdaleka nelezl na Everest, ale lehce jsem se dokázal vcítit do atmosféry filmu a ten mě pevně zaháčkoval. A sice že vím skoro všechno ;-) , tak o způsobu výstupu "amatérů" na Everest jsem měl jen matnou představu a tu jsem si teď snad trochu realističtěji učesal. I podle hvězdiček je jasné, že se mi to hodně líbilo. Zážitek.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Je to zvláštní, v podstatě není co vytknout, ale na pět hvězdiček to není. Co chybí? To charisma a vtáhnutí do děje, které dokonalé filmy mají. První hodinu to tam je, ale v tomto případě se jedná jen o první třetinu a pak se to začíná táhnout, jako Hughova pravá noha... Přál jsem si být znova strhnut a současně se štítil té zimy, která mě tedy opravdu nelákala. :-) Bezpochyby musím vyzdvihnout fascinující záběry přírody, věrné podání syrovosti a bezmoci, nebo bezvadné akční scény (medvědice, či útok indiánů). A Lenny? Asi by si ho za tento film nezasloužil, ale v letošní konkurenci bych mu toho oskara přál.

Apocalypto (2006)

Gibson si vybírá skutečně působivá témata. Ať už prověřená, nebo jako v tomto případě pozapomenutá. A zase tu zvolává: "lidi, proberte se, nedělejte tu stejnou chybu znovu!". Ale je to marný, je to marný, je to marný... Zkušenost je nepřenosná a všechno se bude opakovat. Jen to už nebude v džungli, zbraní nebude uštípnutý kámen, znamení vyšší moci nebude zatmění slunce, ale lidi... ti budou pořád stejní. Problémem filmu není jeho délka, syrovost, digitální kamera či co, ale příběh. Ten je dětsky naivní a vůbec se do konceptu filmu nehodí, víc by se mi tam "líbilo", kdyby to dopadlo úplně špatně, nějaké prozření, katarze. Takhle jsem hlavnímu hrdinovi ani nechtěl fandit, protože to prostě nemělo smysl.

Absolvent (1967)

Jsem rád, že jsem se konečně propracoval k této legendě. Kupodivu běžela na ČT2, tak jsem neodolal. Na málokterý film je tolik odkazů v jiných filmech, seriálech... Kolikrát se jen v Simpsnech utíkalo od oltáře a odjíždělo v autobuse? Ovšem toto není legenda vycucaná z prstu, jde o bezvadně natočený film s famózně zahranými postavami. A do toho ta hudba. Dneska už jsou ty písničky notoricky známé, ale kdybych na to mohl jít v roce 67 do kina, asi by mě to roztrhalo. Úžasný zážitek s nezapomenutelnými scénami.

Red 2 (2013)

Pořád je to docela slušný nářez, ale oproti jedničce poněkud bez dechu. Ustrašený Bruce Willis je prostě k pláči, i když vzápětí vyrube komando se samopaly židlí a šanonem. Tah přebírá John Malkovich, což je ale nakonec dobře, protože nemá chybu. A pak je tu Antony Hopkins, který odvedl taky kus výborné sebeparodické práce. Stejně si ale myslím, že dvojka měla zůstat jen ve vlhkých snech producentů...

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Je zajímavé, jak tento film oslovil diváky napříč všemi možnými spektry... Neměl jsem ho moc rád, ale už jsem do něj asi tak nějak dorost.