• Pohádka

Tom a Jerry (2021)

Nenechte se mýlit, slavní myšák s kocourem nejsou hlavní postavy této trochukomedie. Hlavní hrdinkou je mladá dívčina, kterou vyhodí z práce a ona podvodem získá brigádu v luxusním newyorském hotelu, kde se má konat svatba století. Přípravy události naruší právě zlobivý Jerry a Tom dostane od slečny za úkol myšáka odstranit. Taky tady uvidíte rapující holuby, slony v porcelánu (doslova)... a to je asi tak všechno. Není to skoro vůbec vtipné a animace působí šíleně nepřirozeně. Děti se možná zasmějí, jednou to s nimi vydržíte, ale na opakované projekce rozhodně nedoporučuji.

Otec (2020)

Snímek se z logiky věci odehrává pouze v několika pokojích a je natočen takovým způsobem, že v divákovi dokáže navodit sugestivní pocit, že se na obrazovce před ním odehrává něco podezřelého. Musím přiznat, že mi trvalo skoro třetinu stopáže, než jsem si byla ochotná přiznat, že hlavní postava není obětí nějakého spiknutí, ale "pouze" selhání vlastní mysli. Kvůli velmi depresivní atmosféře se na film už asi nikdy nepodívám, ale plně oceňuji jeho kvality - hlavně scénář a dokonalého Hopkinse s Olivií. I když mě emocionálně nezasáhl natolik jako tematicky podobné "Pořád jsem to já", zatím je pro mě na blížících se Oscarech favoritem a moc bych mu přála úspěch.

Veselé Velikonoce (1984)

Má první komedie s Belmondem mě přesvědčila zejména o tom, že Bébel doslova přetékal charismatem i ve zralejším věku. Úvodní konverzační přestřelka mezi hlavním hrdinou, jeho manželkou a (budoucí?) milenkou hodně pobavila a byla jsem moc zvědavá, kam se děj posune dál. Dalším vrcholem filmu byla bohužel až narozeninová oslava a vyprávění bajek (tu o melounu a ústřici si budu pamatovat ještě dlouho). To, co se dělo v závěrečném dějství, tedy všechny ty zběsilé automobilové honičky a další blázniviny, už ale podle mě patřily do jiného filmu. Škoda, ke čtvrté hvězdičce jsem neměla daleko.

Jidáš a černý mesiáš (2021)

O Černých panterech jsem dosud slyšela vlastně jenom díky "Forrestovi", takže oceňuji jisté edukativní poselství filmu, který mi ukázal méně známý kousek nedávné americké historie. Zároveň musím vyzdvihnout herecké výkony, protože oba nominovaní pánové podali velmi dobré výkony a případnou výhru by si rozhodně zasloužili. Problém jsem ale měla se scénářem, který na ploše více než dvou hodin nenabízí příliš napětí, film má poměrně pomalé tempo, nikam nespěchá a může tak trochu nudit. Pokud se ale rádi "vzděláváte" u filmů podle skutečných událostí, žádné velké zklamání vás určitě nečeká a minimálně pro slušné herecké výkony se snímek vyplatí vidět.

Smrtihlav (2017)

Bezpohlavní nuda s nevýrazným hlavním antihrdinou (Clarka nepovažuji za nijak úchvatného herce). S příchodem parašutistů se věci pohnou k lepšímu a zatýkání jejich spolupracovníků ve mně dokonce vyvolalo nějaké emoce, celkový dojem ale zůstal velmi rozpačitý.

Kukačky (2021) (seriál)

Od 1. oddělení asi nejlepší seriálový počin České televize. Po zveřejnění obsahu prvních tří epizod snad nikdo včetně naší rodiny nevěřil, že se bude na co dívat celých třináct večerů. A světe div se, ono se to těm klukům z Dramedy povedlo. Fantasticky zvolení představitelé dětských rolí (to se v českých filmech a seriálech skoro nevidí) jsou rovnocennými parťáky všech skvěle hrajících "dospěláků". Oceňuji hlavně, že snad každá postava získala dostatek prostoru, aby divák chápal její motivace. Civilní, přirozené, ale přesto emocionálně silné (posledních pět minut závěrečné epizody jsem regulérně prořvala, a to tam SPOILER: nikdo neumřel 😃) a prostě krásné. Tleskám a moc doporučuji. P. S. Že se jedná o výjimečně povedenou českou záležitost, dokazuje i soundtrack, který už jedu několik dní za sebou. P. P. S. Skvělí byli opravdu všichni, ale musím vyzdvihnout pro mě dosud neznámou Denisu "Marcelu" Barešovou - ta holka je neskutečný talent. Edit po 2. sérii: Po herecké stránce se nejen díky výkonům ústřední čtveřice nadále jedná o nadprůměrný počin na české seriálové scéně, na scénáři už je ale poznat, že tvůrci vařili z vody a natahují jednoduchou zápletku do dalších 13 hodinových epizod. Na první sérii se podívám ráda znovu, tu druhou už si ale pravděpodobně nezopakuji.

Nebezpečné známosti (1988)

Výborné kostýmní drama (zasloužený Oscar) s ďábelským duem Malkovich + Close. Je fascinující, že dva herci, které nepovažuji za nijak zvlášť přitažlivé (za charismatické ale rozhodně ano), dokázali přenést na obrazovku tolik sexuálního napětí. Andělská Michelle spolu se začínající Umou a Keanu Reevesem jsou už jen příjemným doprovodem ústřední dvojice. Formanova "Valmonta" jsem viděla před dlouhými lety, ale myslím, že tato Frearsova verze ho o kousíček předčila.

Střípky ženy (2020)

Vanessin výkon patří bezpochyby mezi ty nejsugestivnější, které jsem v posledních letech viděla. Úvodní sekvence (teprve po ní se zobrazí název snímku) obsahuje jen velmi málo střihu a je tak působivá, že ji rozhodně nedoporučuji nastávajícím maminkám. Vanessa dosud nerodila, o to je její výkon obdivuhodnější a ocenění bych jí rozhodně moc přála. Jak už zmínili jiní přede mnou, zbývající hodina a půl už nedosahuje kvality úvodu, pokračuje jako standardní rodinné drama, které ve svém závěru snad až příliš filosofuje. Ale skoro bych se vsadila, že "porodní úvod" se bude promítat na filmových školách. Skoro 4*.

Země nomádů (2020)

Snímku dodává autencitu místy až dokumentární styl snímání, práce s neherci a pěkně nasnímané záběry americké krajiny. Vždycky mám ale problém s filmy, jejichž hrdinové jsou mi vlastně lhostejní a nijak s nimi nesouzním. Ani v tomto případě jsem se bohužel nedokázala naladit na stejnou vlnu s postavami, nerozuměla jsem mnohdy tomu, proč žijí tak, jak žijí, a druhá polovina už mě unavovala svou repetitivností (žena někde zaparkuje, zapřede hovor s místními kočovníky, chodí pár dní do práce a zase jede dál).

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Nemohla jsem vlastně uvěřit tomu, jak bylo možné stejnou zápletku odvyprávět i s poloviční stopáží. Na původní "Ligu" jsem se podívala hned druhý den (fakt jsem si ji nepamatovala) a v podstatě všechny její neduhy v nové verzi zmizely. Snyder měl mnohem víc prostoru na propracování motivací a expozice kladných i záporných postav, takže třeba takový Cyborg už je mnohem snesitelnější a jeho přítomnost v týmu hrdinů dává větší smysl. Ubylo křečovitého humoru, přibyly zpomalovačky (dobře, to není pochvala), ale hlavně, od první minuty všechno krásně šlape a nebýt závěrečného epilogu a vlastně celého rozdělení do kapitol, ještě bych na hodnocení přitlačila. Jo a abych nezapomněla, film je nepřístupný, takže tu oproti marvelovkám docela stříká krev, taky příjemná změna. P. S. Cavilla jako Supermana miluju, ale taky mu mohli digitálně odstranit ty šílené chlupy na hrudi, no.