Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Mám rozpačitý pocit. Z nové trilogie se mi nejvíc líbila Epizoda 8 (a vím, že jsem v drtivé menšině) a tak jsem si říkala, že s tak obrovskými očekáváními nemůžu být ze závěru ságy zklamaná. Stalo se. Postavy, ke kterým jsme si ve dvou filmech budovali vztah, mě tady příliš nezajímaly, každý sice měl svůj prostor, ale žádný příběh, celé to bylo takové nedotažené. Nebýt geniální chemie mezi Rey a Kylo Renem včetně skvělého redemption arcu, neměla bych po filmu nač vzpomínat. Některé momenty byly fakt přes čáru. Nesnáším klišé v podobě záchran na poslední chvíli a záporáků, kteří se chovají nesmyslně (celou dobu o něco usiluju, ale pak řeknu, že jsem to vůbec nechtěl) a asi půl hodiny nezavřou klapačku, hlavně aby vykecali každý detail svého ďábelského plánu. Doufám, že po druhém shlédnutí změním názor.

Avengers: Endgame (2019)

Pro mě to nebyl ani tak film, jako spíš zážitek. Díváte se na to plátno, přemýšlíte, kolik věcí se ještě stane a dochází vám, že to skončí. Že až se obrazovka zatmí a vyskočí jména režisérů, bude těch 10 let a 22 filmů za vámi. Teď nám to ještě nedochází, ale jednou si budeme moci říct, že jsme byli u toho. Tohle je film vytvořený pro fanoušky, scénář působil, jako by autoři procházeli diskuze fandů a pak na ně reagovali (zadek Kapitána Ameriky, Budapešť, kdo zvedne Thorovo kladivo?) a nic nezůstane nedořešeno nebo nezodpovězeno. Ocenila jsem i vymazlené české titulky (Dycky Hulk!). Endgame je výlet, se kterým si zavzpomínáte, dojmete se, užijete si spoustu triků, bitev i zajímavých zápletek. A stejně u něj máte takový divný nostalgický pocit, jako když se loučíte s dobrým přítelem... A víte, že už ho nikdy neuvidíte. Jen mě mrzí, jak dopadl Kapitánův štít. Já chtěla, aby skončil... no, u toho druhého.

Největší showman (2017)

Nevadila by mi kýčovitost a rozjuchanost, kdyby měl ten film nějaký příběh. Jednotlivé postavy Barnumovy freak show nedostanou takřka žádný prostor, ve filmu se nic moc neděje a ten zbytek je nalajnovaný a nezajímavý. Jediné, co se mi fakt líbilo, byla hudba, Never Enough je opravdu pecka (i když s operním zpěvem nemá nic společného), pak Zendaya, která je prostě krásná a navrch překvapivě neotravný Zac Efron. To je vše. Příběh P.T.Barnuma si zasloužil zajímavější scénář. Celou dobu jsem měla pocit, že sleduji nějakou sestříhanou verzi a půlka filmu chybí.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Obrovské překvapení. The Force Awakens představila nové postavy (a s jednou se rozloučila) a z toho filmu byla cítit určitá nostalgie a líbivost, v podstatě nebylo nic, na co by si člověk mohl stěžovat. The Last Jedi je oproti tomu nekompromisní ale také rozporuplná podívaná, která cestou zahazuje jednu postavu za druhou a nijak se nad tím nepozastavuje. Adam Driver hraje o třídu lépe než v předchozím filmu, jeho scény s Rey patří k tomu nejlepšímu. Děj je dramatický, má skvělou atmosféru, je prošpikovaný dějovými zvraty. Dojem kazí snad jen úplně zbytečná dějová linka na Canto Bight, která ale alespoň vede k tomu, že drzým hrdinům totálně nevyjde to, co si plánovali, zatímco sucharské vedení vědělo, co dělá, což je svým způsobem nesmírně osvěžující. A taky je škoda, že Rose zkazila nejnapínavější scénu, která to celé mohla dost pozvednout. Planeta Crait je vizuálně úchvatná, porgové roztomilí, závěr (alespoň pro mne) překapivý. A tak nějak jsem celou dobu čekala, kdy že se to vlastně rozloučíme s princeznou Leiou a ono nakonec...

Thor: Ragnarok (2017)

Taika Waititi se nebál experimentovat a natočil úplně jinou marvelovku. Na temnější příběhy jsou tu bratři Russoovi, tomuhle ale lehčí stylizace sedí, a to i přesto, že je Ragnarok tak velká a osudová událost. Osmdesátková hudba tomu sedí dokonale, je to jedna z nejlepších věcí na filmu. Herci si to neskutečně užívají včetně cameí (přijde mi, jako by se chtěl u Marvelu aspoň na chvíli objevit každý) a humor tu je chvílemi přes čáru, jenže ono to funguje a ani na chvíli vtipy nesklouznou k trapnosti. A to je umění. Waititi si dělá legraci z klišé, na kterých komiksový svět stojí, a i když se ty samé pointy několikrát opakují, člověk mu to rád odpustí, protože umět si udělat legraci sám ze sebe je sympatické. Cate Blanchett byla nádherná, Cumberbatch potěšil. Originální je i to, že konečně jednou hrdinové narazili na protivníka, kterého prostě nedokážou porazit... Helini probuzení válečníci mi trochu připomínali Hellboyovu Zlatou armádu. Ale to taky nevadí. Dá se to vidět znovu a znovu.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Týden po zhlédnutí si vlastně vůbec nepamatuju, o čem to bylo. Můj oblíbený režisér, můj oblíbený žánr, super herci... A mě to vůbec nijak nezasáhlo. Vybavuju si snad jen skvělý soundtrack v úvodu a to, že Astrid Bergés-Frisbey snad nikdy nebyla takhle ošklivá.

Legion (2017) (seriál)

Myslím, že člověk tenhle seriál může buďto milovat nebo nenávidět. Je to psychedelická jízda, nad kterou občas zůstává rozum stát, ale jako celek to působí neotřele, svěže a jinak. Je to fakt úplně jiné. Možná až moc. Ale mě to baví, záporák je originální a Dan Stevens perfektně osciluje mezi zranitelnou obětí a agresivním šílencem. Tak jen houšť a větší kapky.

Captain America: Občanská válka (2016)

Těžko by se to dalo natočit lépe. Bratři Russoovi stejně jako u CA:TWS přesně věděli, co chtějí, a je to znát. Oceňuji, že trailer ukázal sotva třetinu pointy filmu, která (mírný spoiler) rozhodně není o tom, že se rozkmotříme, pak si řekneme "co jsme si, to jsme si" a pak půjdeme společně vyřídit nějakého záporáka. S tím, jak rostou nároky fanoušků roste taky kvalita a hloubka filmu, protože scénáristi a režiséři zatím s fanoušky stále drží dech a točí hlavně pro ně. Neumím si představit, že by tenhle film skutečně ocenil někdo, kdo neviděl některý z pro tenhle film stěžejních předchozích marvelovských filmů. Ta trochu depresivní atmosféra je tady téměř dokonalá, postavy na kterékoli straně dělají to, co by v takové situaci asi skutečně dělaly, aniž by někdo z nich byl na chvilku nesympatický. A i když aspoň jedna povinná hromadná bitka byla potřebná (letiště), film je mnohem silnější a vypjatější v momentech, kdy své spory na scéně řeší méně aktérů. Trochu temnější a tíživější atmosféra Občanské válce opravdu prospěla. A co se týče herců, Stan, Rudd, ale i Holland a Boseman si svoje role dali neskutečně! #TeamCap

Daredevil - Season 2 (2016) (série)

Druhá série byla pro tvůrce výzva, protože na wow efekt jako u první série už se spoléhat nemohli. Tentokrát prostě všichni čekali, že to bude skvělé. A pravdou je, že u druhé série je všechno přesně tak vyvážené jako u té první - akce, osobní příběhy, linky právnická i novinářská, flashbacky, všechno přesně šlape. Punisher je perfektně napsaný i zahraný, takže se do něj člověk snadno vcítí, a Elektra je osvěžující v tom, že je tak trochu magor. Tady je oproti první sérii asi trochu víc té deprese, kdy držíte palce hrdinům, se kterými to jde chtě nechtě z kopce. Občas jsou tam momenty, kdy mi padala brada nebo jsem měla husí kůži. Komiksová adaptace v té nejlepší formě.

Poslední lovec čarodějnic (2015)

Co to bylo? Čekala jsem docela obyčejné zábavné béčko, ale pro označení tohohle filmu bych musela sáhnout do abecedy o dost hlouběji. Nemá to příběh (ten se dá shrnout holou větou), rádoby twisty jsou směšné, Vin tady vypadá, že ho to vůbec nebaví, a proč tam lezl Michael Caine, to je záhada ze všech největší. Triky zezačátku působily docela svěže, ale nakonec jich bylo tolik, že to vypadalo, jako by se ty peníze prostě musely někde uvalit. Ani nějaká epická akce tam nebyla. Ještě že jsem měla volňásek.