Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Musím uznat, že po shlédnutí Prvního Avengera byl Captain America mou nejméně oblíbenou postavou z celé superhrdinské party. Ovšem po tomhle filmu se mu musím hluboce omluvit, protože převálcoval naprosto všechny ostatní a výrazy jako "nejlepší marvelovka" jsou tu na místě. Příběh, akce, postavy, všechno tu funguje dokonale. Navíc musím vyzdvihnout perfektního záporáka, kterému budiž ke cti, že ve filmu toho moc nenamluví a místo toho koná (což třeba Ivan Vanko v IM2 udělal naopak a byl za blbce). Navíc chlap, který dokáže(dvakrát) postřelit Black Widow, (téměř) zabít Nicka Furyho, rozbít a vyřadit Falcona a pobodat a postřílet samotného Captaina, prostě musí být sympaťák. Ono je jasné, že vzhledem k budoucí roli, jakou ve světě Marvelu má sehrát, nemůže být žádné ořezávátko, ale stejně. Potěšil i Frank Grillo. Zkrátka film, který se mi jen tak neokouká.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Plytký příběh nepříliš zdatného vypravěče Roberta Stromebrga se zcela ztratil v digitálních tricích. Nebýt Angeliny a Sharlta, kteří to utáhli svým charisma, nebylo by nač koukat. Angelina je tu skutečně krásná a její herectví je perfektní. To je ale všechno. Vývoj vztahu kmotřičky a princezny byl páteří filmu, jenže tomu chybělo nějaké dramatičtější vyústění, nějaké výrazné finále. Celé to tak nějak vyšlo vniveč. Na druhou stranu čekala jsem pohádku (i když o něco temnější než ve skutečnosti byla) a je docela jasné, že Angelina tímhle chtěla udělat radost hlavně svým dětem. A to se určitě povedlo.

Godzilla (2014)

Pro mě těžké zklamání. Samotná Godzilla se objeví až po hodině filmu a moc toho nepředvede. "Záporná" monstra jsou využita o něco líp, ale úplně blbě napsané a nevýrazné postavy mě zase nepřinutily, abych se o ně bála nebo s nimi sympatizovala. Všudypřítomné klišé "rodina nade vše" už začíná být otravné a tady byla vzhledem k atmosféře filmu skvělá příležitost udělat z lidí jen figurky, které se svým osudem nic nezmůžou a ani rodinná pouta je nespasí. Bylo tam ale moc momentů, které mě rušily. Proč samice odcházela ze skladiště radioaktivního odpadu, když by tam měla potravy habaděj? Místo toho honí jednu bombu. A ten závěrečný titulek v televizi o Godzille jakožto králi monster a zachránci města byl vzhledem k tomu, že by se ji stejně pokusili zničit, kdyby neodkráčela do moře, jedno velké WTF.

12 let v řetězech (2013)

Není otrokář jako otrokář, aneb Cumberbatch a Fassbender byli skvělí, ovšem tím to u mě končí. Nezajímavý, nezáživný film, který mě nejenže nedokázal vtáhnout do děje (ono to nějaký mělo?), ale především mě nepřinutil k tomu, aby mi z utrpení otroků běhal mráz po zádech nebo abych se nad tím vším aspoň pozastavila. Dvanáct let? Vypadalo to jako jedno nudné odpoledne. Bohužel, tohle mě zcela minulo.

Thor: Temný svět (2013)

Druhý díl mě překvapil jako poslední dobou málo co. Je mnohem vymakanější než jednička a chvílemi to vypadá, jako by tvůrci vyslyšeli skutečně všechno, co si fanoušci po prvním dílu přáli - více Heimdalla i Friggy, méně patosu, více špičkování mezi oběma hlavními představiteli, plus neváhali naplno využít Lokiho potenciál, což film zvedá o dost výš. Děj je o malinko temnější a také napínavější, jenže pořád nesmíme zapomínat, že je to od Marvelu a že jejich filmový svět má určitá pravidla, přes která prostě nejede vlak. Já s nimi nemám problém a tak jsem celou dobu žasla a nechala se bavit přesně tak, jak si to asi pan režisér přál. Pro mě od prvního Iron Mana nejlepší marvelovka.

Arrow (2012) (seriál)

Guilty pleasure. Hlavní hrdina je neomylný, neprůstřelný a nezničitelný, ale zaujal mě jeho poněkud pokřivený kodex a způsob, jakým likviduje ty, kteří zklamali jeho město. Je to takové Beverly Hills, všichni jsou mladí, krásní a bohatí, ale nějakým způsobem mě to chytlo a díky sympatickým postavám je to zábava. Role herců z Doctora Who jsou příjemným překvápkem, čekám, že tam každou chvíli přistane Tardis. Jo a hlavní hrdina má na svlékání triček asi stejnou smlouvu jako Taylor Lautner :)

Sněhurka a lovec (2012)

Nápad to nebyl špatný, ale je to úplně špatně natočené. Kristen Stewart opravdu neumí hrát a tady byla přímo tragická. Navíc dost často jsem měla pocit, že jsem "to už někde viděla" (hezkou holku na koni pronásledují jezdci v černém, kůň, topící se v bažině, scény ala Johanka z Arku, a nejvíc mě rozesmála Ravenna v závěru, když měla na sobě tentýž plášť, jako nosí Megamysl). Co se musí filmu nechat, je ta místy až depresivní atmosféra a do role dobře padnoucí Charlize Theron.

Válka Bohů (2011)

K mému překvapení to nebylo vůbec špatné. Po tom, co mě znechutil Souboj a potom i Hněv Titánů, jsem se na tohle vůbec netěšila, ale bavilo mě to. Theseus tady není zrovna hrdina se vším všudy (což je příjemná změna), ačkoli občas dostává na zadek až moc, hlavně když si nechá ukrást hodně cool luk Epirus. Že v Hollywoodu nikdo neumí obléknout řecké bohy, na to už jsme si asi zvykli, oni nám to pak aspoň vynahradí luxusní závěrečnou bitkou s Titány... I když ti byli asi skládací, vzhledem k tomu, kolik se jich do té malé klece vešlo. Celkově se film vyhýbá většině základních klišé, Mickey Rourke byl drsný jako šmirgl a souboje a zpomalovačky skvělé. Víc než tři hvězdy ale nedám, možná až po tom, co se na to podívám znova.

Warrior (2011)

Po pomalejším rozjezdu, který ale vůbec není nudný, film skvěle graduje. V první půlce jsem obdivovala hlavně herectví tria Nolte-Hardy-Edgerton, v té druhé už jsem se nesoustředila na nic jiného, než na skvěle natočené souboje a hlavně tu emocionální smršť v závěru. Už to tu sem tam v nějakém komentáři padlo, že ten závěr je geniální... A já se pod to podepíšu. Řvala jsem jak želva, a to se mi stalo jen párkrát, dokonce jsem se chvílemi přistihla, že držím palce, jako bych sledovala reálný zápas v telce :) Pro mě obrovské překvapení a 5 hvězd bez mrknutí oka.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Nuda. Na to, jak jsem se na tenhle film po jedničce, která mne nadchla, těšila, jsem dostala film, o kterém dvě minuty po jeho skončení nejsem schopna pořádně říct, o čem byl. Kdyby se hlavní hrdina nejmenoval Sherlock Holmes, mohl to být dost dobře film o nějaké skupině lidí, která se pořád někam přesouvá a řeší ceklem zbytečné věci, které ani nevedou k žádnému kulervoucímu finále, ale aspoň celkem baví. Jenže on to je Sherlock Holmes, který bohužel ve filmu neudělá nic, co by bylo jeho postavě vlastní a čím mě bavil v prvním díle. Jared Harris byl nudný, Noomi Rapace trestuhodně nevyužitá, celé to postrádá nějakou osudovější a zajímavější zápletku nebo alespoň záporáka, jakým byl Mark Strong. Sečteno podtrženo, velké zklamání.