Za nepřátelskou linií (2001)

Dobrý a priamočiary scenár sa vyplatil. Akčné scény až na tú poslednú boli fajn a bavili, rovnako ako Wilson, Hackamn a Niko Bellic. Je to priemerný film, ktorý zaženie nudu, no určite stačí raz za desať rokov. Zato, že sa ho rozhodli natočiť na Slovensku a fakt, že som ho za mládi mal strašne rád, mu ochotne dám body navyše.

Moucha (1986)

Pozrite si to s nežným pohlavím. Vrelo odporúčam. Zážitok to prehlbuje a hnusné scény sú ešte hnusnejšie! Tento film je kult a ja som sa neskutočne bavil! Goldblum je v role vedca uveriteľný a Genna ako sexy zlatíčko po jeho boku rovnako tak! Scénar tak originálny, že doteraz nechápem ako to vlastne mohol producent odklepnúť. Proste kultový snímok zo série sci-fi a horroru.

22. července (2018)

Film má dobrú atmosféru a keď som ho začal pozerať, nechcel som ho vypnúť. Chcel som vedieť ako to dopadne, pretože ak máte v prvej polhodinke všetko podstatné a film sa na tom vlastne len rozbehol, je vám jasné, že vyvrcholenie sa bude budovať postupne a to väčšinou stojí zato. No len to tak celkom nebolo. Je mi jasné, že je to podľa skutočnej udalosti a preto je to celé tak mrazivé a dáva filmu nádych, ktorý bežne z takéhoto filmu necítiť. Nebyť toho tak verím, že 73% na csfd a 4 hviezdy odo mňa, nemá ani zďaleka.

Vetřelec (1979)

Povedzme si najprv, že rok výroby je 1979 a preto občas prižmurujeme oči a vnímame to z nadhľadu. No aj dnes by sa napriek tomu mali režiséri učiť práve tu, ako sa robí horror. Atmosféra sa dá krájať, ošiaľ menom Votrelec aký tu vznikol, čo sci-fi v podaní R. Scotta. To všetko a ešte viac čo ani nemusíme spomínať, to nie je na nič iné než 5 hviezd. Fakt je ale, že keď som to pustil žene, vysmiala ma. Nie je to pre každého no.

Sviňa (2020)

Rozdelíme si to nasledovne: 1 hviezda za scenár pre Slovákov o tom, na aké dno môže a nech si každý sám odpovie ci už aj neklesla naša spoločnosť. 2 hviezda za to, že vôbec takýto film na slovensku vznikol. Mňa bavil aj keď si ho druhykrát nikdy nezapnem. 3 hviezda za Dianu Mórovú, ktorú po jej scénke s Vajdom zaradujem do skupiny filmových bohýň.

Tenká červená linie (1998)

Veľmi zmiešané pocity. Stupňujúce sa napätie smerujúce k bitke bitiek, ktorá nás vtiahne do pacifickej vojny a ukáže veľa jej krutých a neľudských čŕt, s vyvrcholením, aké si neprajete a pritom ho chcete vidieť. Tu dáme 5 z 5 a stopneme film. Ďalej sa nedívame, pretože film sa zmení na prázdne žvásty a pre mňa bezduchý bezdejový sled záberov, kedy približne raz za 5 minút sledujem čas do kpnca filmu. Nezachráni to ani božský soundtrack a filozofovanie asi každých 20 minút. 1/5. Ďakujem za skvelý emočný zážitok. Dúfam, že nabudúce ma napadne si prečítať túto recenziu a poslednú tretinu filmu strihnem. Guadalcanal stačí dobývať tie cca dve hodinky. Na záver otázka, pochopil niekto čo je kurva ta tenká červená línia? Ja nie.

Top Gun: Maverick (2022)

Ešte originálnejší scénar, ešte originálnejšia akcia a miestami zamyslenie prečo Cruise starne oproti nám tak pomaly. Ak zhrniem pocity do jednej vety: dvojka bola divácky zábavnejšia a emočnejšia, no chýba jej ten rok 86 a jeho špecifický nádych.

Top Gun (1986)

Tento film je špecifický tym, že niekomu sadne a niekomu zas nie. Mám tú výhodu, že mne sadol všetkými desiatimi. Až sa mi zdá neuveriteľné, že som ho skoro 40 rokov obchádzal. Herci, hudba, akcia, lovestory, dokonca som na chvíľku prestal rozmýšľať a začal sa touto hollywoodskou klasikou baviť natoľko, že ma smrť parťáka prekvapila a vyvolala akúsi emóciu. Málo ktorý film zhltnem na raz a tento som si po roku pustil znovu kvôli dvojke a bavil ma opäť.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Dôstojná rozlúčka s peknou myšlienkou starého a nepotrebného Indiho, ktorý sa vráti späť do hry (toľko čo mu kosti dovolia) a vďaka tomu znovu nájde zmysel života. Scéna do minulosti bola super osviežujúca. Herci, overený humor, napätie medzi postavami, so všetkým spokojnosť. Určite mi to prišlo pozerateľnejšie ako štvorka, no trilógia bola a vždy bude. Viac k tomu netreba.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Najlepší vojnový film. Bez debaty. Akcia, herci, hudba, scénar, prostredie, somálci.. všetko bez rány na slepo. Takto si predstavujem film s vojnovou tématikou, samozrejme asi prevažne pre mužských divákov. Všetko doprevádzané značkou Zimmer music. Ridley Scott rozhodne Black Hawka rpgčkom trafil. U mna ho sejmul už keď som mal 15 rokov a opakuje sa to dodnes. 6/5