• Fantasy

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Tenhle film považuji za Spielbergovo vrcholné dílo... Jako jeden z mála filmů vás okamžitě ukotví a vlastně i uzemní hned na začátku. Vylodění v Normandii mělo obrovské ztráty a tady se to povedlo přímo úžasně napodobit a vytvořit u diváka přesně tuhle představu. Já ani vlastně jak to okomentovat... Zprvu jsem nebyl z délky filmu nijak veselý, no fascinuje mě jak vás celá dějová linka drží při pozornosti a ukazuje vám do detailu propracovaný scénář, kde jenom válečné scény jsou hrozivé avšak skvělé. Od sniperských scén s modlením po lítání těl kvůli výbuchům - nemám slov, lépe si to už ani nedokážu představit. Napětí je zde obrovské a funguje to tady úplně dokonale. Tenhle film jsem si oblíbil jakožto jeden z mála, který ve vás právě vyvolá tu hrůzu války a Spielberg jenom potvrdil, že jsou válečné filmy jeho parketa. Role tlumočníka mi zde byla velmi blízká a hrozně se mi líbí jak zde figuruje i v tomhle filmu - scény s ním tomu dodávají tu šťávu a líbí se mi jakou roli zde má právě Upham na film. Tom Hanks opět nezklamal, jeho vůdčí schopnosti jsou zde perfetkně udělané a skupinka mladých vojáků na vás působí prostě tak jak má. Úžasný zážitek, který si kdykoliv moc rád zopakuju a abych nezapomněl. Dojemnější konec by snad nikdo ani nemohl vysvětlit - ten to ještě zapečetil a potvrdil, že se jedná a jeden z nejlepších válečných filmů. Tolik emocí a zážitků jsem už dlouho z filmu neměl. Geniální film, který krásně ukazuje to nejlepší, co na filmovém plátně naleznete!! 10/10

Pianista (2002)

Krásný, ovšem velmi krutý film. Pianista mě upřímně uchvátil asi nejlepším vykreslením holokaustu jako takového, kdy si jenom všímám všech těch detailů a scén, která vás přímo pohrozí. Jak jsou lidé zoufalí, jak vědí co je čeká, ale nejde s tím nic udělat. Scény s nedostatkem jídla, nevinnosti jednotlivých lidí nebo i krutost nacistického vojska - to je přesně to, co vás mrazí na zádech a z čeho je vám po zhlédnutí filmu velmi smutno, ale zároveň odcházíte s nezapomenutelným zážitkem. Vykreslení i toho, co všechno si člověk v dané situaci váží a že mu i obyčejný chléb nebo teplá mikina udělá naprostou radost, to je za mě co se tomuhle filmu obecně podařilo. Adrien Brody se do hlavní role perfektně vcítil a právem byl odměněn i Oscarem, protože ztvárnění této role zde hraje klíčovou roli. Tady všechno klape tak jak má a já se jen nestačím divit, kolik mi toho zhlédnutí jednoho filmu dalo. Příběh o talentovaném pianistovi jenom dodává filmu ještě větší smutek, když se podíváme kolik schopných a talentovaných lidí bohužel zemřelo... No a konec? To byl totální doják - dodnes si pamatuji tu scénu a tohle je přesně to co já považují za absolutní špičku válečných filmů - Příběh o významném člověku za války a jeho cestě až do úplného konce filmu. Nejedná se o film, který si pustíte, když se prostě chcete "pobavit" ale je to spíš pro uvědomění si, jak někteří lidé vnímali válku. Já tenhle snímek budu milovat vždycky a za mě se společně s mým topovým filmem Zachraňte vojína Ryana jedná o nejlepší snímky válečného tématu, které na trhu můžeme najít. 10/10

Sedm (1995)

No nevím, já se na tenhle film upřímně těšil, ale musím se přiznat, že jsem lehce zklamaný. Překvapuje mě tak vysoké hodnocení, natož 4. nejlepší film. Psychologickým thrillerům jsem nikdy neholdoval a za mě to nevyvolalo až takové emoce, jako by asi mělo. Žánrově mi to prostě nesedlo. Takhle, konec to velmi zachraňuje, kdy hlavní twist je geniálně vymyšlenej a hraje si hodně na city. No pokud k tomu přidáme prakticky celý film až do konce, kde je hodně dialogů a (za mě) poměrně málo akce, tak to prostě pro mě netvoří 5* film. Často herci využijí většinu času na diskutování o jednotlivých vraždách, ale vlastně z toho nevymyslí smysluplný závěr. Hodně mi to připomíná film Mlčení jehňátek , tam se taky vše vygraduje až ke konci filmu a místy to má i podobnou atmosféru, ale ani jeden z těchto filmů ve mně nevyvolalo cosi, co z tohohle filmu dělá tak skvělý zážitek. Oceňuji výkon Brada Pitta, ten tam podával skvělé herecké výkony a bavilo vás na to koukat. Morgan Freeman mi ovšem nebyl moc sympatický a působilo to na mě někdy tak zvláštně a ten rozdíl mezi dvěma detektivy jsem si moc neužíval. Možná až si tenhle film pustím někdy znova, tak ho zpětně docením víc, ale za mě se nejedná a nic revolučního - prostě dobrý film, který neurazí, ale ani neohromí. Taková průměrná 4*

Top Gun (1986)

Klasika, kterou znají snad všichni nebo ní alespoň jednou slyšeli. Za mě to je docela fajn letecký film, kterej ovšem v ničem extra nepřekvapí. Příběh je poměrně jednoduchý, prostě člověk snažící se uspět a pro dnešní diváky by to mohlo působit lehce plytce. První půlka mě až tak nezaujala, je tady spousta zbytečných dialogů, které nejsou ničím zajímavý.  To je asi tak vše, co bych filmu vytkl. V moment, kdy přijde akce ke konci, se z toho stává skvělý zážitek, kde padne i mnoho legendárních hlášek. Je to za mě taková slabší 4*, ale stále si myslím, že si to tenhle film zaslouží. Na tu dobu je to perfektně natočené. 7/10

Vrchní, prchni! (1980)

Naprostá klasika, která vždycky patřila mezi moje nejoblíbenější české komedie. Musím zde vypíchnout výborný scénář, který se nestačím divit jak mohl Zdeněk Svěrák vůbec vymyslet. Další film, kde ukazuje, že patří mezi naprostou špičku české filmografie. Tento film je překvapivě jednoduchý, přitom tak dokonale vymyšlený, že se vám na to prostě chce koukat. Krásně to ukazuje mazaný přístup člověka k penězům a konečné scény a honička zde perfektně figurují a pobavili, což je hlavní účel tohohle filmu. Opravdu skvělý film! 10/10

Hra (1997)

Výběr filmu zde byl u mě jasný, přímo zbožňuju filmy s tématikou lidí, kteří se pokouší a zdolání jakési "hry", takže jsem neváhal a pustil se do tohoto filmu. Film jako takový vám trošku zamotá s hlavou, to je ale dobře, jelikož postupně dostáváte informace o této hře a to vás udržuje při pozornosti a napětí se zde stupňuje a stupňuje. To jakou atmosféru to ve vás vyvolá nemá snad ani cenu kritizovat. Je zde stručně řečeno perfektní. Co mě ovšem brání dát tomuto filmu 5* je zejména konec, který zde podle mě mohl být daleko lepší. Když si představím například Fincherův Fight Club, tak tam vás konec přímo ohromí a tady mě to přišlo taková nedodělané, jako by bylo potřeba vymyslet něco rychle ke konci, aby se to zkompletovalo. Celkově to ale má skvělou atmosféru a hned na začátku vtáhne do děje - nikdy by mě nenapadlo, že mě může scéna s televizí tak zaujmout natož vytvořit jakýkoliv pocit nejistoty. 8/10

Čelisti (1975)

Nevím proč, ale tohle je jeden z těch "kultovnějších" filmů u kterých jsem nikdy moc nepochopil jejich slávu a pozornost. Za mě se nejedná o nic tak převratného, koukat se na to dá a celkově i nápad není špatný, ale kolikrát jsem u různých rozhovorů ztrácel pozornost, protože za mě nejsou nijak skvěle napsány a ve výsledků se pro mě jedná už pouze o nadbytečné rozhovory, které zde nejsou potřeba. Např. scéna na lodi, kdy si lovci povídají o jizvách - tam jsem se vyloženě nudil. Na druhou stranu zase respektuju, že v té době to muselo mít obrovský hype. Atmosféru to ale u mě moc nevyvolalo - teda až na scénu s hlavou, ta byla skvělá. Na tenhle film jsem se prostě chtěl podívat, abych viděl díky čemu se stal Spielberg tak známý, ale musím říct, že má v tvorbě několik dalších a o hodně lepších filmů. Za mě se tedy jedná o takový průměrný film a asi bych si ho už nikdy znova nepustil. 6/10

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Tak tohle byl neuvěřitelnej zážitek. Díky tomuhle filmu se mi, bych řekl, zapečetila láska k Indymu a můžu s klidem říct, že pro mě tohle byl asi nejlepší dobrodružný film, který jsem kdy viděl. Na rozdíl od prvních dvou dílu, které také byly skvělé, mě zde zaujaly snad všechny části, které zde ocípají jedna za druhou a film vás prostě nikdy nepustí od pozornosti, protože jednotlivé scény jsou skvěle vymyšleny a jsou pěkně chytlavé. Hlavně v postavách - tam vidím asi největší rozdíl oproti 2, kde mě postavy až tak nezaujali spíše než akce, které tam bylo opravdu hojně. Hudbu Johna Williamse miluju asi tak stejně jako prostředí filmu a pro mě tohle bude vždycky naprostá klasika, kterou si kdykoliv rád zopakuji. Za mě jasných 5*, žánrově to spadá mezi moje oblíbené žánry a doufám, že se i v budoucnu objeví víc takovýchto filmů.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Pro mě absolutní strop všeho, protože po většině epizod to ve vás vyvolá takové to uvědomění si toho, s čím člověk může přijít do kontaktu a co se nám může potenciálně stát. Pokud si člověk vybere dobře a pustí se do epizod, které by ho potenciálně mohli zajímat, dostane takovou ránu, že radši doufá, že se s ničím takovým raději nesetká. A to právě na tomto seriálu nejvíce oceňuji - je to totiž několik minifilmů, kde každý z nich má originální nápad a skvělé zpracování (kromě pár výjimek, které postrádají smysl a myšlenku seriálu). Jen si člověk musí dát občas odstup, protože není jednoduchý zkouknout celý seriál za krátkou dobu. Kdybych ohodnotil seriál jako celek, má to svoje pozitiva a negativa, nicméně si myslím, že je dobrý se podívat na co nejvíc epizod. Zážitek z toho je obrovitánskej, jen né někdy pozivitní - ono to taky kolikrát ani nejde, aby tyhle technologie měli pozitivní efekt na lidi. Musím vyzdvihnout hlavně epizody Black Museum, White Christmass a Nosedive. Geniální myšlenky a zpracování! Série 1 - 8/10, Série 2 - 8/10, Série 3 - 10/10, Série 4 - 9/10. Série 5 - 8/10. Série 6 - 7/10

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Ať si říká, kdo co chce, ale za mě je druhej film lepší jednička. Asi to bude taky hlavně tím, že akci ve filmech miluju a tady se to krásně hodí, protože prakticky v druhé části se pořád a stále něco děje a i po tak dlouhé době mě to dokázalo ohromit. Kdyby byl tenhle film natočen i s perfektními efekty a úpravami, řekl bych, že se jedná o precizní dílo, které obsahuje jen málo chyb. Ty jsou zejména patrné v první části, která za mě není až tak rychlá jako část druhá, nicméně ani tady se nebudete nudit. Pomalu ale jistě jsem dostal zážitek, který mi tak strašně dlouho unikal až mě mrzí, že jsem na tuhle sérii nenarazil dřív. Skvěle vymyšlený příběh a zpracování, protože se skutečně jedná o jeden z nejlepších dobrodružných filmů, co jsem kdy viděl. Hlavně tedy část s vozíky, tam děj nejvíce vygraduje a je to fakt napínavý. Celkově tedy takových 9/10, opravdu našlapaná jízda, která vás nutí pokračovat dál v sledování série.