Skandál v Čechách (2001) (TV film)

Čekal jsem to mnohem horší podle zdejších 52 procent. Adaptace klasické povídky Skandál v Čechách je zde okořeněna o špionážní zápletku a Holmesovu backstory s Irenou Adlerovou.

Gangy z Birminghamu - Série 3 (2016) (série)

Osobně tuto sérii považuju za nejlepší. V podstatě o ní platí to samé, co o předchozích dvou (skvělí herci, atmosféra 20. let, moderní rocková hudba, která to celé posunuje ještě o trochu výš), ale tato má mnohem napínavější a dramatičtější příběh.

Jonathan Strange & Mr. Norrell (2015) (seriál)

Jonathan Strange a pan Norrell jsou příjemnou civilní fantasy pohádkou s krásnou dobovou atmosférou Británie za vlády Jiřího III. Příběh o zapomenuté magii a dvou moderních čarodějích a jejich přátelství a nepřátelství je také moc hezký. Sedm epizod má dohromady sedm hodin. Klidně jich mohlo být i víc, protože každý díl stál za to.

Znamení čtyř (1983) (TV film)

Zdařilá adaptace klasického románu, která sice nepřekvapí, protože děj je dobře znám, ale má to správnou holmesovskou atmošku viktoriánského Londýna a Ian Richardson je docela solidní Sherlock.

Sherlock Holmes: Případ zla (2002) (TV film)

Nečekal jsem mnoho, ale dostal jsem vcelku příjemné holmesovské překvapení. Mladý Holmes je pojat hodně neortodoxně jako alkoholik s traumatem z dětství, který kouří jednu cigaretu za druhou a kromě svých dedukcí provozuje na Baker street (kde žije sám bez Watsona a paní Hudsonové) také švédské trojky se svými nadrženými fanynkami. Doktor Watson je ukázán jako soudní patolog a rovněž jsme svědky jejich prvního setkání. Celé to funguje jako prequel, neboť se dozvíme, proč možná zcela zanevřel na ženy a taky, jak přišel ke své dýmce a dementní čapce, se kterou ho vidíme ve většině filmů a ilustrací.

Já, zrůda (1971)

Průměrná a nijak zvlášť zajímavá adaptace Dr. Jekylla a pana Hydea. Zde jsou tito dva z nepochopitelných důvodů přejmenovaní na Dr. Marlowe a pan Blake (přestože tvůrci hned v úvodu přiznávají, že film je podle Stevensonova románu). Obě černobílé verze s Marchem a Traceym stejně tak jako barevná zpracování od Hammeru jsou mnohem lepší. Tady slabé tři hvězdy za přítomnost Christophera Lee a Petera Cushinga, což byl ten hlavní důvod proč jsem se vůbec na film díval.

Smrt v klášteře (2002) (TV film)

Průměrná televizní záležitost, která sice nedělní odpoledne nijak nepokazí, ale rozhodně se nejedná o žádné převratné dílo, které bych si ještě někdy musel připomínat. Matt Frewer coby Holmes je taky průměrný. Ještě s ním mám v této roli tři další filmy, ale hned tak se na ně asi nekouknu.

Penny Dreadful - Série 3 (2016) (série)

Bohužel ani poslední série u mě nedosáhla na pět hvězdiček. Ano je asi nejlepší, ale stejně uprostřed byly dva totálně hluché a nudné díly, kde se jen flashbackovalo (Vanessa v blázinci) a kecalo o minulosti (Ethan a spol. na cestě k otci). Dozvíme se tedy hodně informací o minulosti postav, ale některé věci bohužel zůstaly bez vyřešení (např. jaká nehoda potkala Johna Clara před tím než se stal monstrem). Objeví se sám Drákula jako hlavní záporák a z vedlejších postav přibude Renfield, Dr. Sewardová a Dr. Jekyll (i když bohužel bez pana Hydea). Jinak závěrečné epizody byly samozřejmě hodně luxusní a závěr neobyčejně silný.

The Famous Ferguson Case (1932)

Co se týče děje, napětí a vizuální stránky, tak je to klasický průměr s ukecaným scénářem, natáčený v interiérech, ale přeci jen tento film trochu vyčnívá svým kritickým závěrem vůči praktikám nečestných novinářů, kteří jdou přes mrtvoly a pokud nemůžou případ snadno rozlousknout, tak si vraha vytvoří sami.

Penny Dreadful - Série 2 (2015) (série)

Druhá série se nese na stejné vlně jako ta první. Dozvídáme se víc o minulosti jednotlivých postav. Kvalita zůstala, kouká se na to moc hezky a děj vtahuje, takže pokud máte možnost dát si celou sérii najednou, projdete deseti díly poměrně rychle. Přesto se ale nemůžu zbavit pocitu, že poté, co mě první série příjemně namlsala, jsem čekal asi trochu víc. Ubylo mrazivých scén, které byly v té první řadě velmi příjemné a časté. Občas to trochu nudí nebo se to motá na místě a hlavně je tu docela dost zbytečná linka s Dorianem Gayem (asi nejnudnější scény). Nicméně poslední díl, i přes trochu pomalý konec, navnadil na třetí řadu.