Retroactive (1997)

Vracení děje po průchodu "strojem času" není problémem tohoto filmu - tím je nesmírná stupidita většiny scén mimo auto (ad absurdum naplněné heslo "v Texasu kam sáhneš, tam najdeš pistoli", déčková destrukce bunkru, prohazování stokilového Belushiho kdejakou skleněnou výplní v podání blondýny z kanclu... a třešinkou na dortu je tajemný čip, jak objevné! ). 30%

Nevěsta byla v černém (1968)

Typický příklad toho, kdy slavné jméno ovlivňuje vnímání díla a jeho hodnocení jak had hyptotizující svoji oběť. Nebýt Truffauta v titulcích, je průměr o 30% nižší.

Holky v akci (2003)

Rozhodně to není komedie, spíš takový lehký příběh v podstatě o ničem, bčas probleskne vtipný dialog. Zaujalo mě líčení pocitů Tiny při tetování.

Mambo (2000)

Hm, taneční romantická komedie? Dejme tomu, ale že by filmu něco podstatného chybělo? Řekl bych, že ten mrňavý nepřitažlivý chlapec se jaksi za celou dobu nenaučil tancovat, což v tom příběhu (finále taneční soutěže, závěrečná show na stadiónu) je dost podstatná vada. Angažmá v ryze fotbalovém filmu by mu slušelo o hodně lépe. 25% + hvězdička navíc za několik vtipných hlášek jeho kamarádů.

Kdo z koho (1999)

Ačkoliv jinak zásadně nehodnotím cizí komentáře, tentokrát si neodpustím povzdech: proč proboha bodují tento film lidi, kteří nesnášejí žánr satirické komedie a jsou tudíž zákonitě zklamáni, když se nedočkají své dávky přímočaré komiky? Je to stejné, jako bych si u West Side Story stěžoval, že sice příběh a herci ujdou, ale spád ruší zbytečné písně a taneční vložky... Film nemá kladného hrdinu, což možná některé lidi podvědomě irituje. Taky jsem se neválel celou dobu smíchy, naopak v druhé půlce mě několikrát zamrazilo v zátylku. Výrazná mimika skvělé Witherspoon a celkově energický projev její nesnesitelně cílevědomé Tracy výmluvně kontrastuje s pasivním a ve své podstatě zbabělým profesorem McAllisterem (Broderick), kterému se intrika (a nakonec i podvod) proti zvolení Tracy Flickové stává posledním symbolickým pokusem, jak se ve svém neuspokojivém životě vzepřít osudu.

Royal Flash (1975)

Výpravná kostýmní veselohra, jejíž hlavní zápletkou (nijak originální) je dvojník hlavy panovnického rodu (Malcolm McDowell) coby loutka v rukou intrikářské partičky. Pár dobrých nápadů, pár záblesků invence, ale celkově velké zklamání a nuda (zmátlo mě nasazení na ČT2 v hlavním vysílacím čase).

Markétin zvěřinec (1998) (TV film)

Obsah: Televizní film o citovém dospívání jedenáctileté dívky (1997). Příběh ze současnosti na motivy vlastní, stejnojmenné novely Ivana Klímy. Jedenáctiletá Markéta , která žije se svou matkou sama, vzpomíná na tátu, který odjel za moře. Sní, že se táta vrátí a že jí koupí koně. Ale matka je rozvedená a hledá si na inzeráty partnery. Když je přivede domů, aby se seznámili s Markétou, u dívenky nemá žádný z nich šanci, každý z nich jí připomene nějaké zvíře. Opičák, Hroch i Tučňák jsou legrační, ale rozhodně nejsou pro její mámu ti správní partneři. A stereotypní je i život na sídlišti, mezi necitlivou učitelkou a nechápající spolužačkou... Jednoho dne se Markéta rozhodne a místo k babičce jede navštívit koně, za nímž jezdili s tátou. Jenže po cestě lesem ji zastihne déšť a v jeskyni, kde se před ním schová , bydlí "jeskynní muž", vousatý Medvěd. Je to ale sympaťák, který má rád přírodu. Markéta na statku zjistí, že její oblíbený kůň je už po smrti a Medvěd ji vezme na pouť, kde se zaplete do rvačky a je odveden policií. Doma Markéta nic neprozradí, ale na všech autobusových nádražích pak hledá Medvěda, který jí prozradil, že je řidič autobusu. Nakonec se Medvěd objeví sám u nich doma, a s Markétou i její mámou si naplánují výlet za opravdovými koníčky... Hlavní role (Markéta): Anna Křivancová

Zelený svět (1996)

Zelený svět považuju za absolutní špičku nejen mezi golfovými filmy, ale i v žánru romantické komedie se sportovní tématikou vůbec. Skvěle napsané dialogy neztrácejí vtip po celé dvě hodiny, každá scéna má pointu. Kevin je okouzlující, a jako bonbónek - postava caddyho, kouče a kamaráda Romea, neodolatelně ztvárněná Cheechem Marinem. 100%

Nic víc než sex (2005)

Lehkou rukou napsaná vtipná romantická komedie s pikantní nahořklou příchutí, kterou zajímavým zbůsobem dodává téměř permanentně ztrápená tvář hlavní hrdinky, odehrávající se zčásti v divadelním prostředí mezi první zkouškou a premiérou. Hvězdička navíc za figuru hřmotného režiséra.

Zásah do srdce (1998) (TV film)

Výborné! Nedejte se odradit označením "TV film" - reálie nejsou nijak ošizené. Vše ve filmu je velmi uvěřitelné, do pěti hvězdiček neschází moc, snad jen takové to nadstandartní mrazení v zádech.